Christie Agatha. Përvjetori i lindjes së tij. Zgjedhja e frazës

Christie Agatha, e padiskutueshme Reina del mister dhe roman detektiv, është ende shumë e pranishme për të gjithë adhuruesit e zhanrit. Dhe sot është ditëlindja e tij. Ai theu të gjitha rekordet e shitjeve në ditën e tij me pothuajse 4.000 milion libra të shitur dhe vazhdoni në podium. Për më tepër, jeta e saj nuk ishte pa mister me ato njëmbëdhjetë ditë që ajo i mungonte pa e ditur saktësisht se çfarë bëri. Dhe, meqenëse sot është ditëlindja e saj, ne do ta kujtojmë një herë duke e lexuar me këtë përzgjedhja e frazave dhe fragmenteve Nga veprat e tij.

Christie Agatha Përzgjedhja e frazave dhe fragmenteve

Fati ndonjëherë duket se tallet me qeniet njerëzore duke marrë kënaqësinë të zbulojë atë që ata do të donin të mbanin sekret.

Misteri i trenit blu

Ndonjëherë jam i sigurt se ai është i çmendur si një kapelë dhe atëherë kur është në çmendurinë e tij më duket se ka një metodë për çmendurinë e tij.

Rasti misterioz i Stileve

"Motivet e vrasjes ndonjëherë janë shumë të parëndësishme, zonjë."
"Cilat janë motivet më të zakonshme, z. Poirot?"
"Më e zakonshme është paraja." Kjo është, për të fituar në pasojat e saj të ndryshme. Pastaj ka hakmarrje dhe dashuri, dhe frikë dhe urrejtje të pastër, dhe përfitim.
"Zoti Poirot!"
"Oh po, zonjë". Kam dëgjuar për; A, duke u eleminuar nga B vetëm për përfitimin e C. Vrasjet politike shpesh vijnë në të njëjtën lojë. Dikush konsiderohet i dëmshëm për civilizimin dhe eliminohet për këtë. Njerëz të tillë harrojnë se jeta dhe vdekja janë punë e Zotit të mirë.

Vdekja në Nil

Gratë në mënyrë të pavetëdijshme vëzhgojnë një mijë detaje të vogla, pa e ditur se po e bëjnë këtë. Mendja juaj nënndërgjegjeshëm i mbledh të gjitha këto gjëra të vogla së bashku dhe e quan rezultatin intuitë.

Vrasja e Roger Ackroyd

Të gjithë gjithmonë dinë diçka, "tha Adam," edhe nëse është diçka që ata nuk e dinë se e dinë.

Një mace në pëllumb

Nuk ka asgjë aq të tmerrshme sa të jetosh në një mjedis dyshimi, të shohësh sytë që të vëzhgojnë dhe si ndryshon dashuria tek ata nga frika, asgjë aq e tmerrshme sa të dyshosh dikë të afërt dhe të dashur për ty. Isshtë helmuese, një mizëm.

Misteri i udhëzuesit të hekurudhës

Kur do të gënjejë një grua? Ndonjëherë vetë. Zakonisht për shkak të burrit që ajo do. Gjithmonë për fëmijët e tyre.

Vrasje në kursin e golfit

Ajo që u duhet është pak imoralitet në jetën e tyre. Atëherë ata nuk do të ishin aq të zënë duke e kërkuar atë tek njerëzit e tjerë.

Vdekja në vicarage

Dhjetë burra të vegjël të zi shkuan në darkë. Një u mbyt dhe ata mbetën: Nëntë.
Nëntë zezakët e vegjël qëndruan zgjuar vonë. Njëri nuk u zgjua dhe ata mbetën: Tetë.
Tetë zezakë të vegjël udhëtuan nëpër Devon. Njëri shpëtoi dhe ata mbetën: Shtatë.
Shtatë djem të vegjël të zi prisnin dru me sëpatë. Njëri u pre në dy dhe ata mbetën: Gjashtë.
Gjashtë djem të vegjël të zinj luanin me një koshere bletësh. Njëri prej tyre u kafshua nga një bletë dhe ata u lanë: Pesë.
Pesë burra të vegjël të zi studionin për drejtësi. Njëri prej tyre mori një doktoraturë dhe ata qëndruan: Katër.
Katër zezakë shkuan në det. Një harengë e kuqe gëlltiti një dhe ata mbetën: Tre.
Tre zezakë të vegjël ecën nëpër kopshtin zoologjik. Një ari i sulmoi ata dhe ata mbetën: Dy.
Dy zezakë të vegjël ishin ulur në diell. Njëri prej tyre u dogj dhe mbeti: Një.
Një burrë i zi ishte vetëm. Dhe ai u var vetë, dhe nuk mbetën më asnjë!

Dhjetë zezakë të vegjël

Asnjëherë mos thuaj gjithçka që di, madje as personit që njeh më mirë.

Misterioz Z. Brown

Kujdesi me pasion për një krijesë tjetër njerëzore sjell gjithmonë më shumë dhimbje sesa gëzim; por në të njëjtën kohë, Elinor, nuk do të ishte pa atë përvojë. Kushdo që nuk ka dashur kurrë nuk ka jetuar.

Një selvi e trishtuar

Elefantët mund të kujtojnë, por ne jemi njerëz dhe për fat të mirë njerëzit mund të harrojnë.

Elefantët mund të kujtojnë

E vërteta është se shumica e njerëzve, pa përjashtuar policinë, janë tepër të sigurt në këtë botë të keqe. Besoni shumë në atë që u thuhet. Unë nuk e bëj atë. Më falni, por unë gjithmonë dua t'i vëzhgoj gjërat personalisht.

Një kufomë në bibliotekë


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.