Përmbledhje mbi "E vërteta rreth çështjes Savolta", nga Eduardo Mendoza

Eduardo Mendoza botoi librin e tij "E vërteta për çështjen Savolta" në vit 1975. Ky libër mund të konsiderohet kryesisht si pika fillestare e rrëfimit aktual. Në këtë roman detektiv, pa hequr dorë nga përdorimi i teknikave eksperimentale, Mendoza ofron një argument që tërheq vëmendjen e lexuesit.

Nëse doni të dini pak më shumë për atë që ka të bëjë me këtë libër, vazhdoni të lexoni me ne këtë përmbledhje e shkurtër"E vërteta për çështjen Savolta"nga Eduardo Mendoza. Nëse, nga ana tjetër, planifikoni ta lexoni atë së shpejti, më mirë ndaloni së lexuari këtu. Njoftim i mundshëm spoilers!

Ngjarjet më të rëndësishme në libër

Kopertina e çështjes Savolta

"E vërteta për çështjen Savolta" është një roman intrigash në të cilin amjedisi shoqëror dhe politik i Barcelonës midis 1917 dhe 1919 (Sa rastësi me sot!). Puna, e cila përqendron interesin e saj në komplot, përfshin gjithashtu risi strukturore dhe stilistike.

Tjetra, ne do të përmbledhim shkurtimisht atë që po ndodh në secilën pjesë diferenciale të librit.

Deklaratë nga Javier Miranda

Edhe pse rrëfyesi kryesor në këtë roman është Javier Miranda, një dëshmitar i ngjarjeve, ka edhe dokumente të siguruara në një proces gjyqësor. Deklarata e narratorit para një gjykatësi në New York në 1927, shënimet e shkurtra të të cilit riprodhohen, ofron informacion jetësor.

Vrasja e Savollës

Paul-André Lepprince është një francez me origjinë misterioze që fejohet me vajzën e Enric Savolta dhe hyn në fabrikat e tyre të armëve, ku ai planifikon shitjen e paligjshme të armëve gjermanëve gjatë Luftës së Parë Botërore. Menjëherë pas kësaj, Enric Savolta do të vdesë në një sulm të akuzuar për terroristë nga lëvizjet e punës.

Maria Koral

Në të vërtetë, Lepprince ishte ai që urdhëroi vrasjen e Savollës, nga frika se mos zbulohej dhe sepse ai ishte i etur për të kontrolluar kompaninë e tij. Javier Miranda, i cili admiron thellësisht Paul-André Lepprince dhe nuk është në dijeni të aktiviteteve të tij kriminale, do të jetë gjithashtu viktima e tij: Lepprince i kërkon atij të martohet me María Coral, një vajzë shfaqjeje që më parë kishte qenë e dashura e tij për t'i dhënë asaj një pozitë shoqërore dinjitoze; është atëherë kur ajo i zbulon të vërtetën atij në një diskutim që tregohet në një pjesë të shkurtër të librit.

Vdekja e Lepprince

Lepprince kishte vrarë dhe tradhtuar nga kompania Savolta, por fundi i luftës nxiti falimentimin e fabrikës së armëve. Pasi u përpoq një karrierë të dështuar politike, Lepprince vdes në mënyrë misterioze.

Kur Lepprince tashmë ka vdekur, komisioneri Vázquez i thotë Javier Mirandës për krimet e tij. Pas pak, një letër nga Lepprince arrin në Miranda në të cilën ai e informon atë se ai ka marrë sigurim të jetës në mënyrë që gruaja dhe vajza e tij ta mbledhin atë pas një kohe, në mënyrë që të mos zgjojnë dyshime. Pas disa vitesh, Miranda përpiqet të menaxhojë atë akuzë. Romani përfundon me një letër falënderimi nga María Rosa Savolta, e veja e Lepprince.

Përmbledhja e së Vërtetës rreth çështjes Savolta kapitull pas kapitulli

Historia e së Vërtetës për rastin Savolta nga Eduardo Mendoza mund të ndahet qartë në dy pjesë, dhe secila prej tyre në disa kapituj ku ndodhin ngjarje, të cilat, si lexues, duhet t'i mbani mend gjatë gjithë historisë.

Prandaj, ne do t'ju bëjmë një përmbledhje kapitulli pas kapitullit në mënyrë që të dini se ku ndodhin të gjitha sa më sipër që përmendëm.

Kapitujt e pjesës së parë

Pjesa e parë përbëhet nga pesë kapituj. Secila prej tyre është e rëndësishme në vetvete, edhe pse nëse do të duhej të përmbaheshim me një, do të thoshim se e para është kryesore. Kjo pasi aty prezantohemi me personazhet dhe skenarët ku ndodhet secili. Sigurisht, unë ju rekomandoj që të keni disa letra në dorë për t’i shkruar pasi ato duken mjaft dhe mund të jenë paksa konfuze.

Në kapitullin 1, përveç takimit me personazhet, do të keni edhe disa referenca dhe sekuenca që, në atë moment, nuk do t’i lidhni, apo edhe do të mendoni se ato kanë kuptim. Çdo gjë është shumë konfuze dhe përzihet e kaluara me të tashmen.

Në përgjithësi, përmbledhja e këtij kapitulli do të ishte e shkurtër: Për shkak të një artikulli që Lepprince, drejtori i kompanisë Savolta, lexon në Zëri i Drejtësisë, ai bie në kontakt me një burrë. Ai e bën këtë përmes firmës ligjore Cortabanyes, e cila është e lidhur me kompaninë Savolta, dhe ku punon Javier Miranda. Aty ata zbulojnë se ekziston një kërcënim greve në kompani dhe vendosin të punësojnë dy banditë për t'u dhënë një shembull udhëheqësve.

Përveç kësaj, ka një parti të Vitit të Ri dhe një kërcim në të cilin ne shohim një betim me versionin e parë të ngjarjeve.

Kapitulli 2 është më i shkurtri, dhe trajton vetëm dy çështje: nga njëra anë, një pyetje e dytë e Javier Miranda; nga ana tjetër, një sekuencë nga e kaluara e personazhit në të cilën ne shohim se si ishte puna e tij, marrëdhënia me "Pajarito", me vdekjen e çuditshme të Terezës dhe Pajaritos.

Kapitulli tjetër na tregon përsëri për të kaluarën, për si Javier Miranda u bë një "mik" i menaxherit të Savolta, miqësinë e ngushtë që ai arriti në një kohë kaq të shkurtër ... Dhe, natyrisht, ajo përqendrohet në festën e fundvitit, kur krijuesi dhe shefi i drejtorit të Savolta qëllohet për vdekje në partinë e tij dhe para të gjithëve atje.

Kapitulli i parafundit, kapitulli i katërt, na ofron pak më shumë logjikë, sepse, megjithëse do të kemi sekuenca të ndara nga historia kryesore, ajo ndjek komplotin e asaj që ndodh pas vdekjes së biznesmenit, si arrin Lepprince, shoku menaxher i Mirandës në kupolën e energjisë, projektet që ka dhe veprimet e ndryshme që kryen për të siguruar që askush nuk do ta heqë nga ai vend.

Më në fund, kapitulli i pestë flet për hetimi policor, se si ai ndjek nga afër si Lepprince dhe Miranda, dhe situatën e këtyre dy personazheve: njëri në krye, dhe tjetri duke kaluar një situatë mjaft të rëndë.

Kapitujt e pjesës së dytë

Pjesa e dytë e kësaj historie gjithashtu mund të ndahet në dy blloqe, nga njëra anë, pesë kapitujt e parë; dhe nga ana tjetër, pesë të fundit.

Në pesë kapitujt e parë ka pothuajse tre histori që alternohen dhe që tregojnë historinë e tre personazheve: së pari, Javier Miranda dhe si u martua me María Coral (përveç gjithçkaje që ndodh); e dyta, një parti ku jeton Lepprince dhe si ai duhet të merret me problemet në kompaninë e tij (e cila është e falimentuar) dhe me aksionarët (njëri prej tyre shumë i rëndësishëm); dhe e treta, e cila na kthen në të kaluarën, duke treguar historinë e një dëshmitari që dëshmon vdekjen e Pajaritos, duke sqaruar shumë pika nga pjesa e mëparshme.

Më në fund, kapitujt e fundit rrëfejnë në mënyrë lineare gjithçka që ndodh me personazhet. Shtë një mënyrë për të lidhur pikat dhe në secilën prej tyre mbarojnë personazhet, disa me momente tragjike, dhe të tjerët jo aq shumë.

Personazhet që shfaqen në Të Vërtetën për çështjen Savolta

Tani që e dini përmbledhjen kapitull pas kapitulli të asaj që ndodh në historinë e Eduardo Mendoza, ne nuk duam të ju lëmë pa takuar protagonistët kryesorë. Sidoqoftë, ne nuk do të përqendrohemi te personazhet (të cilët në fund të fundit i keni parë tashmë), por më tepër te klasat shoqërore që përfaqësohen në të gjithë kapitujt. Mbani në mend se ne po flasim për një Barcelona ku ka disa nivele shoqërore.

Pra, ju keni:

Zotërinjtë

Ata janë ata personazhe me status të shkëlqyeshëm shoqëror, të pasur, të fuqishëm ... Në këtë rast, personazhet në E Vërteta për rastin Savolta që do të hynin në këtë klasë janë aksionarë dhe menaxherë, për shembull vetë Savolta, Claudedeu, Pere Parells ... Për këtë, manipulime, duke bërë gjëra pa u dhënë atyre asnjë skrupull (edhe kur ata e dinë se ajo që po bëjnë është e gabuar), etj. eshte e zakonshme.

Por nuk ka vetëm burra, edhe çiftet e personazheve ndikohen nga ky nivel shoqëror, megjithëse, në këtë rast, më shumë si një «grua vazo», domethënë ata përkulen ndaj asaj që thonë burrat dhe interesohen vetëm për "Pretendoj "ne shoqeri.

Klasa e mesme

Sa i përket klasës së mesme, shumica përfaqësohet nga zyrtarë, ose njerëz që kujdesen për detyra administrative dhe gjyqësore ..., por në të njëjtën kohë ka edhe dyshime nëse ajo që ata po bëjnë është e drejtë apo jo. Për shembull, avokati Cortabanyes ose policët që po studiojnë çështjen.

Klasa shoqërore me rrogë

Në roman, ky kolektiv bëhet vetëm një dëshmitar i asaj që ndodh gjatë gjithë historisë, dhe se kanë frikë se mund t'i spërkasë ato në një mënyrë negative. Siç do të thoshit "paguaje rosën".

Proletariati

Le të themi se është niveli më i ulët i zinxhirit të statusit shoqëror dhe janë personazhe që, megjithëse nuk zhvillohen (sepse autori përqendrohet te borgjezia e sipërme), ka disa që bien në sy pak.

Proletariati Lumpen

Më në fund, në këtë kategori mund të themi se ka nga ata personazhe që kanë një status edhe më të ulët se të mëparshmit, të cilët në një farë mënyre janë mohuar për atë që ata bëjnë, nëse është prostitucion, të qenit ngacmues, etj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)