Përmbledhje e Iliadës

Busti i Homerit

Busti i Homerit

Në 1870, Johann Ludwig Heinrich Julius Schliemann, një biznesmen milioner me origjinë prusiane dhe arkeolog amator, drejtoi ekspeditën që zbuloi mbetjet e Trojës. Kështu, ekzistenca e qytetit të përshkruar nga Homeri në Iliada, një nga poemat epike më të famshme të të gjitha kohërave.

Vendi: Hissarlik, një kodër ngjitur me Kanalin e Dardaneleve (Turqi). Aty u zhvillua lufta që kulmoi me shkatërrimin e metropolit trojan. nga grekët mikenas rreth vitit 1250 p.e.s. Më pas, rajoni u banua nga helenët dhe romakët në mënyrë të pandërprerë deri në shek. XIII pas Krishtit Që atëherë, gjithçka që dihej për qytetin mitik erdhi nga letrat e Homerit.

Kush ishte Homeri?

Pavarësisht se është një nga emrat e shquar të letërsisë antike, historianët nuk e përfundojnë arritjen e një konsensusi Gjyqtar që favorizon ekipin vendas. Arsyeja: është e pamundur të dihet me siguri nëse ai ka jetuar apo jo, pasi - deri më sot - nuk është mbledhur asnjë provë e fortë për ekzistencën e tij. Për këtë arsye, shumë hetime arrijnë në përfundimin se në realitet ishin disa shkrimtarë të asaj kohe.

të tjerët specialistët ne histori ata pohojnë poemat e pavdekshme epike të Homerit -Iliada y Odisea- janë përmbledhje të traditës së lashtë helene. Në çdo rast, legjenda tregon për një poet të verbër të shekullit të tetë para Krishtit, i lindur në një qytet të Greqisë së Lashtë. (Lokacionet e mundshme janë Argos, Athina, Kolophon, Smyrna, Itaka, Kios, Rodos ose Salamis.)

Rëndësia e Iliada

Në radhë të parë, tradita dhe arti i lashtë helen vlerësohet si rrënja e manifestimeve të të gjitha kulturave të botës perëndimore. Prandaj, Poezitë epike të Homerit përfaqësojnë një dritare mistike që ka lejuar qytetërimin modern të dijë estetike, arte dhe zakonet e Greqisë antike.

Në një kuptim më specifik, Iliada paraqet luftën në mënyrë të idealizuar përmes kontrastit të arketipeve (Akili, Hektori, Andromaka)... Ky komplot personazhesh i shfaqur në atë kohë ka qenë i përhershëm në letërsi deri më sot. Për më tepër, fakti i transmetimit gojarisht nga një brez në tjetrin për dhjetëra shekuj, rrit rëndësinë e kësaj epope.

Fragment i Iliadës

Kanto III

“Irisi, nga ana tjetër, tek Helena me krahë të bardhë, i erdhi një lajmëtar, njërës prej kunave të saj të ngjashme, asaj që Helikaoni, i biri i Antenorit, kishte për grua, Laodicën, nga fytyra e saj më së shumti. dalluar nga vajzat që kishte Priami .
Ai e gjeti atë në pallatin e saj, ku ajo thuri një pëlhurë të madhe ngjyrë vjollce, një mantel të dyfishtë mbi të cilin ajo qëndisi vepra të shumta trojanësh, zbutës të kërrishëve dhe akej të blinduar me parzmore bronzi, ata që për hir të saj vuanin nën pëllëmbët e duart e Ares.

Përmbledhje

kontekst

Iliada ai nuk mbulon të gjitha ngjarjet në lidhje me luftën midis Trojës dhe Greqisë. Duhet mbajtur mend se konflikti filloi pas ikjes së Helenës për t'u larguar me Parisin, princin e Trojës. Kjo arratisje e zemëroi Menelaun, i cili iu lut vëllait të tij Agamemnonit, mbretit të Mikenës, të ndihmonte për të pushtuar qytetin e sunduar nga mbreti Priam dhe për të shpëtuar gruan e tij.

La plaga

Ndërsa lufta hyri në vitin e saj të dhjetë, helenët sulmuan qytetin e Chrysa. Në mes të plaçkitjeve, udhëheqësit akeas rrëmbyen dy vajza të bukura si çmim. Nga njëra anë, Agamemnoni mori Chryseis, ndërsa Akili - i përshkruar si luftëtari më i pashëm, më i fortë dhe më i shpejtë nga të gjithë - kapi Briseis.

Atëherë kriza —prifti i Krizës, babai i Kriseidës dhe besimtari i Apollonit — kërkoi më kot kthimin e vajzës së tij te monarku i lartpërmendur. Përballë refuzimit, besimtarët iu lutën ndihmën e perëndisë së diellit, i cili dërgoi një murtajë minjtë në kampin grek. Menjëherë pas kësaj, shikuesi Calchas parashikoi se epidemia do të mbetej derisa vajza në fjalë të lirohej.

Zemërimi i Akilit

Busti i Akilit

Busti i Akilit

Pasi iu dorëzua skllavit të tij, Agamemnoni vendosi të merrte Briseis. Në kusht, Akili u tërbua dhe zgjodhi të largohej nga kampi (me miratimin e Zeusit). Gjithashtu, gjysmëperëndi kërkoi ndihmën e nënës së tij, perëndeshës Tethys. Kjo ndërmjetësoi një armëpushim midis grekëve dhe trojanëve falë ndërhyrjes së Zeusit. Por pakti shpejt shkelet nga trojanët.

Dueli

Zoti më i lartë i Olimpit iu shfaq në ëndërr Agamemnonit për ta qortuar se duhej të vazhdonte me pushtimin e Trojës. Kur luftimet rifilluan, Parisi i propozoi Menelaut një duel, pranoi ai. Ndërkohë, Agamemnoni dhe Hektori, princi trojan i ngarkuar për mbrojtjen e qytetit, ranë dakord që fituesi të qëndronte me Helenën dhe të shpallej fitues i gjithë luftës.

Lufta u ndoq nga Helena dhe Priami nga muret e qytetit derisa Menelaus plagosi Parisin. Në atë moment, Afërdita ndërhyri për të shpëtuar të fundit dhe për ta lënë të sigurt në dhomën e tij me Helenën. Paralelisht, Zeusi thirri perënditë e tjera të Olimpit me qëllim që t'i jepte fund konfrontimeve dhe të parandalojë shkatërrimin e Trojës.

Ndikimi i perëndive

Hera - gruaja e Zeusit - kundërshtoi me zjarr armëpushimin për shkak të ndërhyrjes së mëparshme të perëndeshës së dashurisë (të cilën ajo e urren). Kështu që, zoti i bubullimës dërgoi Athinën për të thyer armëpushimin. Për këtë arsye, perëndesha e mençurisë e bindi Pandarin që të gjuante Menelaun me një shigjetë. Kështu rifilluan armiqësitë.

Nga ana helene, Diomedi i frymëzuar (nga Athina) vrau Pandarin dhe gati ekzekutoi Enean, po të mos ishte ndërhyrja e Afërditës. Megjithatë, hyjnia e pasionit u plagos gjithashtu, duke bërë që Ares të ndërhyjë. Ndërkohë, Hektori mblodhi një numër të mirë grash në kështjellën e Trojës për të qetësuar Athinën përmes lutjeve.

Nder

Hektori e qortoi vëllain e tij Parisin që hoqi dorë nga lufta dhe e ktheu në periferi të qytetit. Pasi në fushën e betejës, Hektori kërkoi një duel të cilit asnjë grek nuk guxoi t'i përgjigjej në shkallën e parë. Pastaj Menelau u ofrua, por Agamemnoni e pengoi atë të luftonte. Në fund, Ajax u zgjodh me short për t'u përballur me kujdestarin trojan.

Pas shumë orësh luftimesh, nuk pati asnjë fitues midis Hektorit dhe Ajaksit, në fakt, të dy luftëtarët e njohën aftësinë e kundërshtarit të tyre. Gjatë përleshjes, helenët shfrytëzuan rastin për të ndërtuar një mur për të mbrojtur anijet e tyre në plazh.

Përparimi i Trojanit

Zeusi shpalli fitoren përfundimtare të trojanëve dhe parashikoi vdekjen e Patrokliut, kushëririt dhe mikut të ngushtë të Akilit. Me të vërtetë, trojanët rrethuan kampin helen dhe patën një mundësi të mirë për një fitore të sigurt. Pavarësisht nga përkeqësimi i gjendjes së trupave greke dhe fakti që luftëtarët më të mirë helenë u plagosën, Akili i rezistoi sërish luftimeve.

Për më tepër, Zeusi u kërkoi perëndive të mos vepronin në favor të asnjërës palë. Per keto arsye, Patrokli i kërkoi Akilit forca të blinduara për të udhëhequr ushtrinë helene, edhe pse ky i fundit e paralajmëroi të mos shkonte shumë larg. Megjithatë, i pari e injoroi paralajmërimin - i guximshëm nga suksesi i tij në eliminimin e armiqve të shumtë - dhe përfundoi i vdekur në duart e Hektorit (i ndihmuar nga Apollo).

Kthimi i Akilit

Hektori rrëmbeu armaturën e Akilit nga kufoma e Patrokliut. Pas disa çastesh, një betejë e përgjakshme shpërtheu rreth trupit të zhveshur të të mundurit, sepse akejtë donin ta rimerrnin për t'i dhënë nderime funerale. Kur Akili mësoi se çfarë kishte ndodhur, ai u ngushëllua nga nëna e tij Thetis., i cili i dha atij një armaturë të re sepse vendosi të luftonte përsëri.

Busti i Helenës së Trojës

Busti i Helenës së Trojës

Ushtarët trojanë, të frikësuar nga kthimi i Akilit, donin të strehoheshin në muret e qytetit të tyre, por Hektori tha se ishte gati të përballej me gjysmëperëndinë. Nderkohe, Zeusi u tregoi perëndive se ata mund të ndërhynin në favor të palës që dëshironin. Në të vërtetë, Athina, Hera, Poseidoni dhe Hermesi zgjodhën Akeanët, ndërsa Afërdita, Apolloni, Aresi dhe Artemida mbështetën Trojanët.

Hakmarrje

Perënditë erdhën për të luftuar njëri-tjetrin ndërsa trupat e udhëhequra nga një Akil i pamëshirshëm dhe i pathyeshëm detyruan tërheqjen e trojanëve. Më në fund, Hektorit iu desh të përballej me gjysmëperëndinë pasi u përpoq të shpëtonte prej tij me mbrojtjen e një reje të dërguar nga Apollo. Sido që të jetë, kopeja u hodh: Hektori u ekzekutua nga djali i Thetis.

atëherë Akili e lidhi trupin e Hektorit në një karrocë nga kyçet e këmbëve. dhe e tërhoqi zvarrë nëpër muret e Trojës nën vështrimin e tmerruar të Andromakës (gruaja e të ndjerit) dhe Priamit. Keqtrajtimi i kufomës zgjati nëntë ditë pas kremtimit të lojërave funerale pas djegies së Patrokliut.

Dhembshuri

Zotat u zemëruan me veprimet e Akilit dhe frymëzuan Priamin të sulmonte kampin akean. Atje, mbreti trojan u lut për kthimin e eshtrave të djalit të tij për një varrim të duhur; Akili ra dakord. Më pas, gjysmëperëndi dhe monarku vajtuan së bashku humbjen e të dashurve të tyre. Historia mbyllet me homazhet e bëra për Hektorin në Trojë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.