Përmbledhje e Aventurave të Tom Sawyer

Citate e Mark Twain

Citate e Mark Twain

Aventurat e Tom Sojerit Është një vepër e njohur e amerikanit Mark Twain. Ai u botua midis 1876 dhe 1878 nga American Publishing Company. Kjo pjesë letrare mbulon zhanret e aventurës, komedisë, tragjedisë dhe biografisë dhe zhvillohet në periudhën para Luftës Civile në Shën Petersburg (1860).

Në këtë roman, autori përshkruan jetën e një djali rebel dhe mendjemprehtë, por jashtëzakonisht të sjellshëm. Vepra është vendosur në një qytet të vogël imagjinar, karakteristikat e të cilit të kujtojnë bregun e lumit Misisipi - vendi ku shkrimtari kaloi fëmijërinë e tij -. I tillë ka qenë ndikimi i rrëfimit, i përkthyer në dhjetëra gjuhë, i përdorur si referencë në qindra teza, të shqyrtuara në artikuj kritikë, të përshtatshëm për kinemanë, teatrin dhe televizionin.

Përmbledhje nga Tom Saywer

Tom, i keq dhe i dashuruar

Ditët e Tomit kaluan mes të keqes, duke shteruar durimin e tezes së tij Polly. Ajo kërkoi ndihmën e tij për punët e shtëpisë, por i riu ia dilte gjithmonë t'i shmangej angazhimeve.

Një mëngjes si ndëshkim për braktisjen e mësimit Polly e urdhëroi atë të pikturonte gardhin. Djali i zgjuar, pa asnjë dëshirë për të kryer detyrën, u shtir fëmijëve të tjerë se bërja e një aktiviteti të tillë ishte argëtuese dhe Ai dha aq shumë sa i detyroi ata të bënin punën për të. Pasi u larguan duke i bindur të tjerët të mbarojnë punën e tyre, mashkull mori leje nga tezja dhe mundi të dilte e të luante.

Pastaj, kthehet në shtëpi pasi shijoi bredhjet e tij, djali pa një vajzë të bukur me të cilën u dashurua menjëherë, dhe, si me magji, ai harroi pushtimin e tij të fundit të dashurisë: Amy Lawrence. I dëshpëruar për vëmendjen e të resë, ai filloi të bënte dhjetëra salto të rrezikshme, megjithatë, kjo nuk e ndihmoi dhe u largua i trishtuar që nuk i hodhi sytë.

Ditë pas, dhe siç ishte zakon të dielave, familja mori pjesë në meshë. Atje, Tom i trembur arriti të shkëmbente disa kupona me të rinj të tjerë dhe mblodhi shumën e nevojshme për të fituar një Bibël. Në mes të emocioneve djali u befasua këndshëm kur pa dashurinë e tij të re: Becky. Ajo ishte vajza e gjykatëses Thatcher, e cila ishte e ftuara speciale atë ditë në kishë.

Ndërsa mesha po vazhdonte, Tom ishte plotësisht i mërzitur dhe për këtë arsye filloi të luante me një brumbull në dysheme.. Papritur, insekti shtrëngoi hundën e një qeni dhe qeni ulëriti nga dhimbja. E gjithë zhurma shkaktoi bujë te famullitarët, duke bërë që fjalimi të ndërpritet dhe në fund të prishet shërbimi i së dielës.

Të nesërmen, rrugës për në klasë, Tom u përplas me mikun e tij Huckleberry Finn dhe mbërriti vonë në dhomë. Të vetëdijshëm se dënimi ishte të ulej me vajzat, ajo pranoi me kënaqësi, pasi mundi të ulej pranë Becky. Thatcher. Në këtë mënyrë ai ka shfrytëzuar rastin për të deklaruar dashurinë ndaj saj dhe kështu ata ranë dakord për bashkimin me një puthje.

Ai propozoi të fejohej përgjithmonë, por ai ka rrëfyer se më parë ishte i apasionuar pas Amy Lawrence. nusja e re Ajo u zemërua dhe plot xhelozi, ajo nuk pranoi të përjetësonte dashurinë e saj me të. Tom, i trishtuar dhe i mërzitur nga refuzimi i të dashurës së tij, vendosi të shkonte pjesën tjetër të ditës në strehën e tij të zakonshme që ndodhej në pyllin pas shtëpisë së vejushës Douglas.

Grabitje, kufoma dhe varreza

Ndërsa ra nata, Huck kërkoi Tomin dhe ata shkuan në varreza.Ata prisnin të shihnin demonët dhe të bënin disa rituale me macet e ngordhura. Ata u fshehën pranë varrit të Hoss Williams të ndjerit së fundmi, y, papritur, ata panë të mbërrinin Burrat e pemëve: Dr. Robinson, Muff Potter dhe Injun Joe.

Potter dhe Joe vodhën disa kufoma, ndërsa ndërhyrësi i tretë i vëzhgoi. Papritur, burrat filluan të debatojnë dhe të kërkojnë më shumë para nga Robinson, dhe ky i fundit u mbrojt duke e goditur Potterin në kokë. Indiani përfitoi dhe i dha fund jetës së Robinsonit me thikë, më pas manipuloi skenën duke fajësuar muff, i cili ishte ende i shtangur.

Të rinjtë panë në heshtje krimin dheTë tmerruar, ata ikën me shpejtësi për të shpëtuar jetën. Pas ngjarjes fatale vendosi të bëjë një betim të pathyeshëm: të mos i tregojë askujt atë që sapo kishin parë. Ata e vërtetuan zotimin në një dërrasë druri, shpuan gishtat dhe nënshkruan me gjak.

Ikja në ishullin Jackson dhe funeralin

Trupi i Dr. Robinson u zbulua dhe lajmi për vrasjen tronditi të gjithë qytetin.. Dhe, siç pritej, muff potter u arrestua. Si rezultat, Tom filloi të kishte makthe dhe, së bashku me mungesën e interesit të Becky-t, trishtimi i tij u thellua.

Art nga seriali i animuar "Aventurat e Tom Sawyer".

Art nga seriali i animuar "Aventurat e Tom Sawyer".

Situata e bëri Tomin të mendojë për shumë gjëra, një prej tyre ishte vuajtja që i dha Polly-t për shkak të mënyrës së tij të pandershme të të vepruarit.  Kështu, ai mori vendimin për të ikur nga shtëpia. Kështu ai u largua në mesnatë me miqtë e tij Huck dhe Joe Harper, duke u nisur për në ishullin Jackson me një trap. Fatkeqësisht, kjo çoi në ecje plot keqbërje.

Në qytet, pasi vunë re mungesën e të rinjve, filluan t'i kërkonin kudo. Duke kuptuar rrëmujën që krijuan, tek ata lindi një ndjenjë kënaqësie dhe ata besuan se ishin heronj të rremë. Një natë, Tom u kthye fshehurazi në shtëpi, duke u ndjerë i penduar për shqetësimin e familjes së tij.

Ya Pa shpresë, të afërmit dhe banorët e tjerë të qytetit u mblodhën në kishë për t'u bërë një varrim.. Pikërisht atë ditë, Joe, Huck dhe Tom u kthyen në qytet dhe u fshehën në vendkalimin e tempullit për të parë zgjimin e tyre. Në mes të nderimeve u larguan nga vendstrehimi, Dhe të gjithë asistentët, duke i parë të gjallë, u gëzuan.

heronj dhe drejtësi

Kthehu në shkollë, Tom u bë risia e momentit. Plot lavdi, ai u tregoi të gjithëve për aventurën e tij të madhe – duke i dhënë, natyrisht, një nivel të lartë ekzagjerimi. Gjithashtu vendosi ta injoronte Becky-n dhe të mos e lutej më për dashurinë e saj, edhe pse e reja shpejt arriti të tërhiqte vëmendjen e tij.

Vajza Thatcher u rrëmbye nga kurioziteti dhe rebelimi, duke rrëmuar gjërat e mësuesit dhe grisi një nga faqet e një libri shumë të vlefshëm. Kur mësuesi u ankua në klasë për atë që kishte ndodhur, Tom mori përgjegjësinë dhe mori dënimin për të. Falë kësaj sakrifice, Becky u prek dhe u dha fund të gjitha mosmarrëveshjeve të tyre.

Pushime dhe reflektim

Erdhi vera dhe Becky u largua nga qyteti. Nga ana e saj, mashkull, i trishtuar për mungesën e të dashurit të tij, iu desh të pushonte dy javë, sepse ishte prekur nga fruthi. Pas asaj periudhe, kur i riu u kthye, vuri re se të gjithë në qytet ishin bërë më fetarë. Situata e emocionoi dhe pasi mendoi, vendosi të linte pas veset dhe veset e këqija.

Për më tepër, Gjyqi i Poterit ishte gati të fillonte, gjë që bëri që ndërgjegjja e Tomit të rëndohej çdo ditë e më shumë.: duhej të akuzohej një i pafajshëm. Kjo është arsyeja pse djali ka vendosur të thyejë betimin dhe ka rrëfyer gjithçka që dinte para avokatit mbrojtës. Sawyer dëshmoi në gjykatë, çfarë mjaftonte që ata të lironin muffin, por kjo nuk e pengoi Injun Joe të arratisej.

Thesari i humbur

Kthimi në normalitet, Tom dhe Huck Ata vazhduan të kërkonin për thesarin e varrosur. Një ditë ata u përplasën me Indian Joe dhe vendosën ta ndiqnin, dhe kështu zbuluan se ai kishte një plaçkë të shpëtuar. Ditët në vijim të dy ëndërronin ta merrnin atë thesar, sepse nuk kishin parë kurrë kaq shumë para.

Papritur, ai zuri një vend të pasëm për Tomin, sepse Becky ishte kthyer në qytet. Gëzimi i djalit ishte i tejmbushur. Atë fundjavë - me insistimin e vajzës - familja organizoi një piknik të vogël për fëmijët në Shpellën McDougal. Pasi u ndanë për pak kohë, djemtë vendosën të eksploronin rrethinën, për të cilën krijuan grupe.

Ndërsa ata eksploruan, Tom dhe Becky humbën dhe u bllokuan në shpellë. Po atë natë, Huck ndoqi Injun Joe dhe prishi planin e kriminelit: ai donte të dëmtonte vejushën Douglas. Djali trim erdhi me ndihmë dhe i shpëtoi jetën gruas së pafuqishme. Pas kësaj, Huck u sëmur dhe e veja e falënderoi duke u kujdesur për të.

Pas ditëve të mbyllura, Tom dhe Becker u përpoqën të gjenin një rrugëdalje, y duke qenë në të ata zbuluan se Indian Joe ishte gjithashtu brenda shpellës. Ata u larguan menjëherë dhe u fshehën prej tij dhe shpejt u shpëtuan nga autoritetet, të cilët vulosën derën e vendit. Megjithatë, në kohën kur Tom ishte në gjendje të shpjegonte se indiani ishte brenda, ishte tepër vonë, pasi Indiani kishte vdekur nga uria.

Pas funeralit të të jashtëligjshmit, djemtë filluan shpëtimin e thesarit të fshehur dhe patën sukses: tani ishin të pasur. Tom mori njohje nga familja Thatcher, i cili i propozoi ta ndihmonte të hynte në Akademinë Ushtarake. Ne anen tjeter, E veja Douglas adoptoi Huck, Megjithatë, ai nuk përshtatej ndaj ndryshimeve dhe rregullave të shoqërisë, dhe vendosi të arratisej.

mashkull, i shqetësuar për mikun e tij aventurier, e bindi të kthehej duke i premtuar atij se, edhe nëse janë të pasur, do të krijonin një bandë të suksesshme hajdutësh.

Sobre el autor

Mark Twain

Mark Twain

Samuel Langhorne Clemenspseudonimi Mark Twain— lindi më 30 nëntor 1835 në Florida, Misuri. Në rininë e tij, pasi braktisi studimet për shkak të vdekjes së babait të tij, punoi si çirak i tipografit në një shtëpi botuese. Ai u mor me shkrim dhe së shpejti po merrej me shkrime gazetareske.

Në vitin 1907 ai mori një doktoratë nderi nga Universiteti i Oksfordit (Mbretëria e Bashkuar). Karriera e tij letrare përbëhet nga: 12 novela, 6 tregime, 5 tekste udhëtimi, 4 ese dhe 1 libër për fëmijë. Në vendin e tij të lindjes, trashëgimia e tij ka tejkaluar kohën, kontributet e tij janë njohur dhe me emrin e tij janë emërtuar shkolla dhe gjimnaz të ndryshëm.

Twain vdiq më 21 prill 1910, në moshën 74 vjeçare, në Redding. (Connecticut, Shtetet e Bashkuara).


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.