Shumë fytyra të Sir Edward Fairfax Rochester

Fytyrat e shumta të Sir Edward Fairfax Rochester në film dhe televizion.

Edward FairfaxRochester. Nuk duhet të shkruhet më shumë për të. Alreadyshtë bërë tashmë miliona herë sepse Kisha letrare ka mjekë dhe unë i përkushtohem vetëm një shkrimi të përulur. Por sot u zgjova nga këmba thellësisht viktoriane dhe e dashuruar. Dhe nëse ka një paradigma e dashurisë më fitimtare, ky është zoti i Thornfield Hall, Edward Rochester. Ai, Fitzwilliam Darcy dhe të pamasë shkrep shqopash janë Trinia e Shenjtë për shpirtrat më të pasionuar dhe më të përkushtuar të roman romantik Viktoriane.

I harroj Jane Eyre dhe kompani. Kjo ka të bëjë me atë se si Eyre dorëzohet dhe njëqind milion si ajo te shpirti kaq i devijuar dhe rrëmbyes e një prej personazhet më të mirë letrarë meshkuj krijuar nga a Mujer. Dhe shkon nga ato shumë fytyra që ju keni marrë hua në një ekran. A e mbani një? Me asnjë? Le të shohim.

Janë qëlluar shumë filma dhe seriale televizive më Jane Eyre, klasike e Charlotte bronte botuar në 1847. Ne kemi nga një versioni i parë i heshtur i vitit 1918 (gati njëqind vjet tashmë) deri në hyrjen e fundit 2011. Pra, ka mjaft fytyra të Edward Rochester-it të ashpër, të veçantë, romantik dhe të munduar.

Unë kam zgjedhur ato nga ato gjashtë aktorë, dy Amerikanët e Veriut dhe katër Britanik. dhe Rri me portrete të Britanik. Karakteri i tij është i njohur edhe për të përmbajtje e fortë e emocioneve sa për tuajat pasion rrëmbyes kur i lëshojnë jashtë.

Shpirt kryengritës (1943) - Orson Welles

Edhe pse titulli i tij origjinal ishte Jane Eyre. Gjeniali gjithmonë i tejmbushur dhe i tejmbushur i Orson Welles ai hyri në këpucët e Rochester. Dhe e butë dhe delikate Joan fontaine nuk mund të bënte asgjë përveçse të binte në rrjetat e tyre. Shumë me prekjen e Hollywood-it në mes të luftës botërore, ajo shihet me sy të ndryshëm tani, por thelbi është atje.

Jane Eyre (1983) - Timothy Dalton

Seriale televizive. BBC ai hyn në punë dhe nënshkruan 11 episodet të përshtatjes sa korrekte aq edhe efektive. Uellsit Timothy dalton Ai gjithashtu vendosi Rochester në një purtekë të përshtatshme dhe mori miratim të konsiderueshëm nga kritikët dhe publiku. Akoma edhe sot është ndër të preferuarat të atij publiku.

Jane Eyre, nga Charlote Brontë (1996) - William Hurt

Shtë nënshkruar nga regjisori i njohur italian Franko Zeffirelli. Kasta e saj ndërkombëtare lë pikërisht atë shenjë që mund të mos përshtatet si në adaptimet e tjera. Sidoqoftë, mund të shihet. Amerikania William Hurt, nga tiparet e saj, ajo i jep Rochester një ajër edhe më të ftohtë dhe më të largët që plotëson mjaft mirë me francezët Charlotte Gainsbourg si Jane Eyre.

Jane Eyre (1997) - Ciarán Hinds

Filmi televiziv. Ciaran Hinds, aktor madhështor Irlandeze Veriore aq e njohur për Lojë e froneve o Roma, i dha hua atij një nga vështrime më të gurta që ka pasur zoti Rochester. Ajo gjithashtu arriti një kundërvënie shumë të mirë me delikatesën e aktores Samantha Morton.

Jane Eyre (2006) - Toby Stephens

i ri Miniseriale 4 episodesh ri-nënshkruar nga BBC. Dhe përmirësohet. Anglisht i paster Toby Stephens, me gjak të pamundur për të vepruar më mirë në venat e tij, ai merret me Rochester.

Mbaj mend që fillova ta shikoja një natë të Shtune dhe ta përfundoja në 3 të mëngjesit. E entuziazmuar nga errësira me të cilën ajo pajisi tiparet e saj këndore, Stephens përbën një nga Roçester-et më të mirë që mund të shihet. Përsëri, por si gjithmonë, kjo adaptim triumfoi midis audiencave dhe kritikëve. Dhe Stephens mbetet një nga të preferuarit.

Jane Eyre (2011) - Michael Fassbender

Në këtë moment adaptimi i fundit në filma, sepse gjithmonë do të ketë edhe më shumë. Ideale për brezat e rinj afrohuni me këtë klasik. Ideale edhe për fytyrën e saj më të njohur, atë të Gjermano-irlandez Michael Fassbender, i cili bën gjithçka dhe gjithçka mjaft mirë. Edward Rochester i tij aq shqetësuese sa vështrimi shprehës mund të kishte kaluar pa thënë asnjë fjalë. Ai përmban dhe tejmbush të gjithë mundimin, pasionin, butësinë dhe dhimbjen.

Duke përfunduar ...

është më mirë të takoni z. Rochester gjatë leximit, në përshkrimin e tij origjinal që i dha Charlotte Brontë. Por ka gjithmonë ca dembelë të cilën nuk mund ta detyrojmë kurrë ta lexojmë. Epo, asgjë. Le të shihet ndonjë nga këto përshtatje. Ne ende e kuptojmë atë, nëse nuk e merrni librin, të paktën e dini dhe ju mund të dashuroheni aq shumë të një karakteri siç jemi të Edward Rochester aq shumë lexues.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.