Për qëllime ligjore, a është libri dixhital i njëjtë me atë të letrës?

Libër dixhital dhe letër: dy formate apo dy koncepte të ndryshme ligjore?

Libër dixhital dhe letër: dy formate apo dy koncepte të ndryshme ligjore?

Ne kemi idenë e paramenduar që kur blejmë një libër dixhital të fitojmë të njëjtat të drejta mbi të si kur blejmë një libër në letër dhe ka kuptim, por realiteti është se nuk është kështu.

Një libër letre bëhet prona jonë, jo pronë intelektuale, natyrisht, por libri fizik. Në vend të kësaj, kur blejmë një libër dixhital, ajo që marrim në të vërtetë është përdorimi i përkohshëm dhe i kushtëzuar i përmbajtjes së librit, jo një skedar virtual i ngjashëm me letrën. Dhe kjo, çfarë do të thotë kjo?

Kredi dixhitale e librit

Librat prej letre kanë kaluar nga njëra dorë në tjetrën, nga brezi në brez, me lehtësi totale dhe pa e vënë në dyshim askush këtë të drejtë, përtej atyre që, të frikësuar nga huazimi i librave dhe duke mos i parë kurrë më, vendosin të mos largohen më. Librat e tij në letër.

A mund të bëjmë të njëjtën gjë me librin dixhital? Duket logjike të mendosh se është, por realiteti është se nuk është kështu.

Kredia e librit dixhital është e mundur ose jo sipas kritereve të platformës ku e blejmë. Për shembull, Amazon ju lejon të huazoni librin dixhital me të shumë kufizime: një herë, për katërmbëdhjetë ditë dhe në ato katërmbëdhjetë ditë pronari humbet hyrjen në libër sikur ta jepte atë në letër. Platformat e tjera nuk e lejojnë atë drejtpërdrejt.

Megjithëse lejohet huazimi dixhital, autori, si në rastin e letrës, nuk merr të drejtat e autorit për librat e huazuar.

Dhe në bibliotekat dixhitale?

Bibliotekat funksionojnë ndryshe, nën model «një kopje, një përdorues»: Kur huazojnë një libër dixhital, ata nuk mund ta huazojnë atë tek një përdorues tjetër derisa i pari ta kthejë atë. Pse Sepse, në këtë rast, e njëjta gjë ndodh me librin e letrës: biblioteka ka një kopje ose disa, jo kopje të pafundme dhe ndërsa një lexues përdor kopjen, askush tjetër nuk ka qasje në të. Ashtu si me letrën, librat nuk janë në dispozicion derisa huamarrësit t'i kthejnë ato.

Dallimi në këtë rast është se licenca që merr biblioteka e lejon atë ta japë atë aq herë sa kërkohet për sa kohë që plotësohet modeli i përshkruar, Ende nuk ka ligj që rregullon fushën dhe transmetimin e pronës dixhitale.

A do të trashëgojnë pasardhësit tanë bibliotekën tonë dixhitale?

Ne mund të mendojmë se kur blejmë një libër dixhital është i yni përgjithmonë siç ndodh me një libër letre, por nuk është kështu. Microsoft kohët e fundit ka mbyllur bibliotekën e saj dixhitale dhe, edhe pse ua ka kthyer paratë pronarëve të librave të tyre, ata kanë humbur kopjen e tyre, sepse ajo që ne blejmë është licencë për të përdorur, për një kohë të pacaktuar, jo pronësinë e dosjes.

Në mungesë të një ligji që rregullon këtë situatë, përgjigjja aktuale është se varet nga kriteret e platformës dhe se përgjigjja e përgjithshme, sot, është jo.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.