Mbi letërsinë e re

Në këto ditë, në këto kohë që na pushtojnë, që na rrethojnë, që na kuptojnë, letërsia ka marrë një kthesë mbresëlënëse, në raport me atë që klasikisht konsiderohej si letërsi.

Dhe është se larg romantizmit, romanit historik, prozës franceze (të cilën unë e dua aq shumë), sot ne gjejmë një letërsi të një autori që rrethon secilën nga fasadat njerëzore dhe kibernetike.

Shkrimtarët arrijnë arritje globale thjesht duke pasur një blog ose një faqe personale për të postuar. Dhe e konsideroj me një vlerë të jashtëzakonshme, pasi vështirësia që duhet të hasni dikush, si shkrimtar kur dëshiron të botojë një vepër të përfunduar, është e pavendosur, por edhe më shumë kur ideja nuk është të botohet një libër me përmbajtje X, por thjesht, lexo.

Takova një blog shumë interesant, ku një shkrimtar argjentinas punon si i tillë. Ai unifikon tekste personale, me citime nga shkrimtarë të të gjitha kohërave, të cilët disi përfaqësojnë ngjyrën e blogut me fjalët e tyre.

Unë besoj se sot, vlera e faktit artistik në letërsi, është në arritjen e thjeshtë për ata që duan, munden, dhe madje duhet të jenë marrës të foljes. Sepse, në fund të fundit, a nuk është arti mënyra më e mirë për të thënë diçka?

Po jua lë juve dhe ju ftoj nga blogu që më ka magjepsur këto ditë. http://infimosurbanos.blogspot.com/


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ylka -malalua- dijo

  Faleminderit për rekomandimin. Jam magjepsur nga blogu dhe ai tashmë është ndër të preferuarit e mi. Këto lloje faqesh janë ato që ia vlen të lexohen, po zotëri, më pëlqen që blogosfera ekziston.

  Shumë puthje letrare!

 2.   damien debret viana dijo

  Zonjusha; Ngec nëpër hapësirën kibernetike rastësisht me fjalët e tij dhe sinqerisht jam i ngecur. A mendoni vërtet se ky blog është kaq i keq?
  Gjithsesi, do të doja që ju të ma shpjegonit diku, nëse keni kohë.

  një përshëndetje

  d-

 3.   ANONIM dijo

  DEBRET: Do të doja të komentoja se mendoni se vepra e shkrimtares ANGELINA COICAUD DE COVALSCHI
  Një analizë inteligjente si e juaja