Ora e pulëbardhave

Ora e pulëbardhave

Ora e pulëbardhave

Ora e pulëbardhave është një roman kriminal me shumë suspensë i shkruar nga autori dhe gazetari spanjoll Ibon Martín. Puna e Martinit pa dritën e ditës në vitin 2021, nga botuesi Plaza & Janés. Edhe pse ato mund të lexohen në mënyrë të pavarur, Ora e pulëbardhave është një vëllim që lidhet ngushtë me një libër tjetër të Ibonit: Vallja e tulipanit (2019).

Nga ana tjetër, këta dy tituj bazohen në një sagë të quajtur Krimet e farit, i cili konverton Ora e pulëbardhave në mbylljen e një historie të ndërthurur. Ashtu si në paraardhësit e tij, Kjo histori e fundit zhvillohet në një vend malesh, lindje dielli përballë detit, qytete të vjetra dhe një mjegull që mbështjell gjithçka. në mister.

Pak për gjithçka Ora e pulëbardhave

në lidhje me argumentin

Pas rastit të parë që Njësiti i Vrasjeve me Ndikim Special duhej të zgjidhte Vallja e tulipanit, Oficeri i vogël Ane Cestero dhe ekipi i saj duhet të përballen me një krim të ri. Kompania është e mbështjellë nga moti i keq dhe gjeografia e qendrës së tyre të re kërkimore, ku ata duhet të përballen jo vetëm me motin, por edhe me mosbesimin dhe bezdisjen e banorëve.

Shefi i Njësisë së Veçantë të Vrasjeve me Ndikim ka vdekur, dhe u largua një vakum komandues që Cestero dhe ekipi i tij i vogël duhet të mbushin, ndërsa menaxhon dyshimin që është evident në pjesën tjetër të UH. Në të njëjtën kohë që kjo po ndodh, Ane mbërrin në vendndodhjen e treguar me një grup të përbërë nga ajo, Aitor Goenaga dhe Julia Lizardi. Në vendin e ngjarjes, ata supozojnë se duhet të raportojnë te një shef i ri.

Për komplotin

Njësia e Vrasjeve me Ndikim Special mbërrin në Hondarribia, vendi i vendit të ngjarjes. Në këtë qytet malor ka ndodhur një krim i tmerrshëm, dhe shumë nga banorët e saj duken të dyshimtë. Më 8 shtator 2019 u zhvillua një nga festat më të mëdha të qytetit, parada e Alardes. Kjo ngjarje madhështore organizohej dhe festohej vetëm nga meshkujt, një rrethanë që ndryshoi në vitin 1997 kur ata filluan të pranonin gra.

Edhe pse tani ishte një paradë e përzier, shumë burra tradicionalistë refuzuan të ndajnë festën me zonjat dhe ata qëndruan të hekurt në pozicionin e tyre. Me kalimin e kohës, U krijuan mosmarrëveshje madhështore që i ekspozonin gratë në situata reale të rrezikshme. Gjatë procesionit të fundit, Camila, një nga pjesëmarrëset, vdiq pasi mori një plagë me thikë në njërën nga kofshët e saj.

Hetimi

Anne dhe njësia e saj i hapin rrugë hetimit ndërkohë që zgjidhin konfliktet e brendshme me eprorin e ri dhe shokët e skuadrës. Në të njëjtën kohë, duhet të kapërcejë grindjet mbizotëruese midis njerëzve të pozitës, të cilët fshehin prova, sekrete dhe të dhëna për krimet e reja të kryera për shkak të pozicionit të tyre në situatën e paradave Alarde.

Ndërsa hetimet përparojnë, Cestero dhe grupi i tij e kuptojnë se janë përballë një keqbërësi të padukshëm në pamje të qartë., dikush që fshihet mes banorëve dhe përdor problemet sociale të qytetit për të kryer krime. Po kështu, ekipi vëren se këto shkelje lidhen me një ideologji macho që nuk pranon ndryshime në utopinë e saj të vogël të shoqërisë.

Vendosja: një personazh më shumë

Ibon Martin Ai nuk është vetëm një gazetar i përkushtuar, por një dashnor i pashpresë i udhëtimeve. Falë këtij pasioni, ai ka mundur të rikrijojë në veprat e tij madhështinë e destinacioneve mbresëlënëse. En Ora e pulëbardhave lexuesi shkon drejt Hondarribia, një qytet peshkimi dhe ndërkufitar i karakterizuar nga porti, gjiri, fari i tij, skutat sekrete ku jetojnë bukuritë dhe tmerret...

Ky mjedis qëndron si një nga shtyllat themelore të veprës; rezulton të jetë një tjetër protagonist, me erërat e saj, ngricat që rrezikojnë ngrohtësinë dhe besimin e njerëzve të saj dhe, natyrisht, misteret e saj. Në Ora e pulëbardhave Të rëndësishme janë edhe hijet që mjegullojnë vizionin e personazheve para thelbit të vërtetë të gjërave, realitetit që ata nuk duan ta shohin sepse është i tmerrshëm.

Struktura e Ora e pulëbardhave

Ora e pulëbardhave Është i përbërë nga kapituj të shkurtër që e mbajnë lexuesin në një asimilim marramendës. Komploti zhvillohet në vetëm shtatëmbëdhjetë ditë, dhe tregohet në vetën e tretë. Nga këndvështrimi i rrëfimtar i gjithëdijshëm është e mundur të zbulohen mendimet, ndjenjat dhe veprimet e secilit prej personazheve. Historia ka një ritmi në rritje dhe një gjuhë e thjeshtë dhe e drejtpërdrejtë.

Rreth temave

Një nga temat qendrore të Ora e pulëbardhave Ajo lidhet me dashurinë dhe urrejtjen. Pikërisht përmes këtyre ndjenjave - të kundërta, por që janë të lidhura në thelb - personazhet ndërtojnë nevojat, idetë dhe veprimet e tyre. Vepra flet edhe për e fanatizmit absurd dhe si është në gjendje të arrijë pasoja shkatërruese dhe i pariparueshëm.

Rreth protagonistes, Ane Cestero

Është një grua inteligjent dhe me vullnet të fortë. Megjithatë, ajo nuk është për t'u ngatërruar me policin tipike të vrenjtur që nuk di të menaxhojë emocionet e saj dhe i trajton të gjithë nga disponimi i tij i keq. Anne është më shumë se kaq. Ajo është një person zemërmirë që kërkon vetëm të bëjë gjënë e duhur, edhe nëse i duhet të lërë mënjanë rregullat për të ndjekur instinktet e saj dhe për të mbyllur kriminelin.

Rreth autorit, Ibon Martín

marton ibon

Burimi Ibon Martín: Heraldo de Aragón

Ibon Martín ka lindur në vitin 1976, në San Sebastián, Spanjë. I diplomuar për Komunikim dhe Gazetari nga Universiteti i Vendit Bask. Përveç kushtimit të një pjese të madhe të kohës së tij dashurisë së tij të pakthyeshme për udhëtimin, zanatit të udhëtimit dhe shkrimit për të, autori ka punuar për një kohë për media të ndryshme lokale.

Martin konsiderohet si një nga ekspertët më të mëdhenj të gjeografisë, turizmin dhe gjithçka në lidhje me qytetin Euskal Herria, dhe ka shkruar disa libra udhëtimi për të. Shkrimtari ka trajtuar çështje të tilla si udhëtimi me makinë ose kalimi nëpër qytete. Në të njëjtën mënyrë, Martini ka shkruar disa vepra narrative shumë të rëndësishme.

Libra të tjerë nga Ibon Martín

 • Lugina pa emër (2013);
 • Feneri i heshtjes (2014);
 • Fabrika e hijes (2015);
 • besëlidhja e fundit (2016);
 • kafazi i kripës (2017);
 • vjedhësi i fytyrës (2023).

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.