Olalla Garcia. Intervistë me autorin e «Njerëzit pa mbret»

Olalla Garcia. Fotografitë e faqes suaj të internetit.

Olalla Garcia Ajo është një shkrimtare e romaneve historike kryesisht. Lindur në Madrid, ajo studioi Histori dhe ka udhëtuar shumë herë në Spanjë dhe Evropë derisa u vendos në Alcalá de Henares. Ndër titujt e tij të botuar janë Kopshti i Hypatia, Punëtoria e Librave të Ndaluar ose Njerëzve pa Mbret, e fundit. Sot botoj këtë intervistë me të ku ajo flet me ne nga librat e saj të preferuar për projektin e saj më të fundit në dorë. Unë vërtet e vlerësoj kohën, mirësinë dhe përkushtimin tuaj.

INTERVIST - OLALLA GARCÍA

 • LAJME LITERATURE: A ju kujtohet libri i parë që keni lexuar? Dhe historia e parë që keni shkruar?

OLALLA GARCÍA: E vërteta është se Nuk mbaj mend. Mësova të lexoj në moshën katër vjeç dhe menjëherë fillova ta lexoj shkruaj skena dhe tregime të vogla shpikur. Në kujtesën time, kam lexuar dhe shkruar përgjithmonë.

 • AL: Cili ishte libri i parë që ju goditi dhe pse?

OG: Historia e pafundnga Michael Ende. E lexova kur isha dhjetë vjeç dhe, për një kohë të gjatë, ishte puna ime e preferuar. Pse më ka ndikuar kaq shumë? Sepse është thjesht një libër i mrekullueshëm.

 • AL: Kush është shkrimtari juaj i preferuar? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat.

OG: Ka disa shkrimtarë që më pëlqen, sigurisht, por Unë nuk kam një të preferuar. Kam lexuar autorë të shumë kombësive, me zëra shumë të ndryshëm dhe nga të gjitha epokat. Nuk ka pasuri më të madhe se larmia.

 • AL: Cilin personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit?

OG: Të gjithë kemi lexime dhe personazhe që na shënojnë, dhe të cilët do të donim t'i takonim. Përparësia ime e madhe si autor është se mund të shkruaj për figura të frikshme historike, të cilat i admiroj, dhe kështu, në një farë mase, të jetojnë me ta. Për shembull, filozofi dhe shkencëtari i madh Hypatia e Aleksandrisë, për të cilin rrotullohet një nga romanet e mia.

 • AL: Ndonjë hobi kur bëhet fjalë për të shkruar apo lexuar?

OG: Jam mësuar të shkruaj dhe të lexoj kudo. Në transportin publik, në dhomën e pritjes të qendrës shëndetësore ... Unë mbaj me vete një fletore të vogël për të shkruar ide ose fraza që më vijnë në mendje. Ju duhet të përfitoni nga frymëzimi kudo që të vijë tek ju.

 • AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë?

OG: Në casa, me paqe e mendjes dhe një filxhan të mirë të dera tjetër

 • AL: Çfarë gjejmë në romanin tuaj të fundit, Qytet pa mbret?

OG: Një histori rreth kryengritjes së njerëzve të thjeshtë. Isshtë një ngjarje historike me shumë rëndësi: hera e parë që një popull u ndie sovran dhe u rebelua kundër tekave të një mbreti. 

 • AL: Zhanre të tjerë që ju pëlqejnë përveç romanit historik?

OG: Siç thashë më parë, unë jam shumë eklektik. Kam lexuar gjithçka. Për mua, ato të zhanreve është një etiketë e thjeshtë tregtare, gjë që nuk ndikon aspak tek unë. Një roman i mirë është në vetvete dhe mund të futet në çdo zhanër. Edhe një e keqe.

 • AL: Çfarë po lexon tani? Dhe shkrimi?

OG: Luani dokumentim për një person historik, biografinë e të cilit po e shkruaj: Maria Pacheco, komuniteti toledan. Ai është një figurë magjepsëse, me një histori të shkëlqyeshme për të treguar dhe që nuk ka marrë vëmendjen e duhur.

 • AL: Si mendoni se është skena botuese për aq autorë sa ka apo duan të botojnë?

OG: E vështirë. Në realitet, tregu i botimeve boton më shumë tituj sesa mund të thithë masa e lexuesve dhe një pjesë e madhe mbetet në hije sepse nuk gëzon një fushatë adekuate të marketingut. Për fat të keq, ka autorë të mëdhenj që mbeten të pabotuar, ose librat e të cilëve kalojnë nëpër raftet e librarive pa dhimbje dhe lavdi sepse nuk janë mjaftueshëm mediatikë.

 • AL: A është i vështirë për ju momenti i krizës që po përjetojmë apo do të jeni në gjendje të mbani diçka pozitive për romanet e ardhshme?

OG: provshtë duke u treguar e vështirë për të gjithë, por duhet të përpiqesh të gjesh një anë pozitive. Jeta është shumë gri nëse i qasemi pa optimizëm. Për mua, Unë qëndroj me ata miq që kanë provuar se janë të vërtetë, me fqinjët dhe njerëzit anonimë të cilët janë kthyer në ndihmë të atyre në nevojë. Po, unë jam me fat që kam njerëz të tillë përreth. Paç fat.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.