Pse nuk ka klasike letrare të shekullit XNUMX?

Gabriel García Márquez do të kishte mbushur 89 vjeç sot

Për ca kohë tani doja të shkruaja për një temë disi specifike, mbase edhe të shtrembëruar, por që për ca kohë më vizitonte me raste.

Kur flasim për klasikët letrarë, ka tituj të tillë si Odisea, Njëqind vjet vetmi, Rrushi i zemërimit dhe një listë e gjatë librash midis të cilëve, për kuriozitet, ka pak ose më mirë asnjë nuk është botuar gjatë tridhjetë viteve të fundit. Në fakt, ju thjesht duhet të shihni listat si 100 librat më të mirë në histori ose 100 librat më të mirë sipas botimit X.

Dhe kjo është kur pyetja e nëse klasikët letrarë do të ekzistojnë përsëri.

Quajeni atë më të shitur

50 hije gri

Deri para disa vitesh botimi i punës suaj nuk ishte aq i lehtë. Botuesit u bënë filtri i vetëm për autorët e rinj dhe media nuk kishte Twitter, Facebook dhe mjete të tjera që u bënë buka jonë e përditshme. Një panoramë apriori shumë më pak pasuruese, por që, edhe kështu, ofronte klasike letrare, libra që kapërcenin me kalimin e kohës, që lexuesit këmbëngulnin të bënin shkëlqim mbi të tjerët.

Që nga kohërat antike ne kemi mbajtur Odisenë e Homerit, në vitet '10 Ulises së Joyce hapi dyert e reja, në vitet '30 Las uvas de la ira do të bëhej një referencë për një brez, në vitet '60 Gabriel García Márquez do të përcaktonte Amerikën Latine në një libër të vetëm me një njëqind vjet vetmi dhe më pas, pra, më pas kemi pasur libra të shkëlqyeshëm, por pak prej tyre do të shoqërohen me fjalën "klasik".

Në vend të kësaj, sot ka më të mirë-shitësit dhe shumica e tyre refuzohen nga ata që e konsiderojnë veten dashamirës të letërsisë (nga Grey dhe hijet e tij te vampirët e Muzgut, Harry Potter është një nga disa përjashtimet). Dhe gjëja kurioze për të gjitha qëndron në faktin se ne jetojmë në një kohë në të cilën mundësitë e mëdha për autorët për të botuar ose për të gjetur libra për të nxjerrë në pah janë të mëdha, por edhe kështu ne vazhdojmë të përdorim klasikët si referenca të një letërsie që ka ndryshuar. shumë.

Ndoshta prindërit ndaluan duke u dhënë thesaret e tyre letrare fëmijëve të tyre, mbase zakonet e konsumit kanë ndryshuar njohje të tilla ose mund të na duhen edhe shumë vite për të arritur në pikën e kthimit të mendimit dhe njohjen e një klasike (do të ishte logjike, por ndonjëherë nuk jam aq e sigurt).

Më e keqja nga të gjitha nuk është se nuk ka libra të mirë (që ka), por që ka libra të mirë që nuk njihen si klasikë, por thjesht si komercialë.

Dhe nuk është e njëjta gjë.

Ky post nuk ka të bëjë me ndryshimin e botës por thjesht duke bërë pyetje, kështu që kutia e komenteve është e juaja.

Përqafime.

PS: Disa muaj më parë kam shkruar për të 5 klasike letrare te shekullit XNUMX, si një përmbledhje personale e asaj që mund të konsiderohet cilësi ose letërsi transhendente. Por ishte vetëm mendimi im, jo ​​i botës.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Kaizër dijo

    Jam dakord Pershendetje