Noelia Verdha. Intervistë me autorin e romanit romantik

Foto: Noelia Amarillo. Profili në Twitter.

Noelia Verdha është një nga autorët e roman romantik dhe erotik me më shumë përvojë dhe arritjet e panoramës aktuale. Madrileña, ka shkruar romane dhe histori, ndër tituj të tjerë ato të Zgjohu me ty, Qëndro pranë meje, ose seri e Puthje (Puthje të ndaluara, puthje të vjedhura) ose Bite, Dream, Lick, me këtë të fundit Kafshoni buzët në çarçafët e mëndafshit. Në këtë intervistë ai na tregon për gjithçka pak. Unë vërtet e vlerësoj kohën dhe mirësinë tuaj.

Noelia Amarillo - Intervistë

 • LAJME LITERATURE: A ju kujtohet libri i parë që keni lexuar? Dhe historia e parë që keni shkruar?

NOELIA AMARILLO: Uf, sa e vështirë ... Unë kam lexuar që kur isha katër vjeç, e pamundur të kujtoj librin e parë, megjithëse sigurisht që ishte një nga fabulat e Ezopit që e kam akoma në shtëpinë time (dhe e mbaj si flori në një leckë).

Historia e parë që kam shkruar ndonjëherë me seriozitet ishte një histori e shkurtër me të cilin hyra në një konkurs në shkollën time, isha rreth 14 ose 15 vjeç dhe isha një lajthitje patetike në të cilën ai pajisi një makinë me ndjenja, më saktësisht Renault të babait tim, dhe e bëri atë të shkonte në aventura në lagjen time. Isha i dyti.

 • AL: Cili ishte ai libër që ju ndikoi dhe pse?

NA: Ka kaq shumë që më kanë bërë përshtypje sa është e vështirë të zgjedhësh një të tillë. Ndoshta një nga Terri pratthet, E vërteta o Zotat më të vegjël, nga mënyra në të cilën, bazuar në një botë të shpikur (Discworld), ajo rikrijon jetën në planetin tonë me aciditet dhe jo pak sarkazëm, duke e kthyer atë dhe duke na bërë të mendojmë dhe shohim gjërat ndryshe.   

 • AL: Dhe një shkrimtar i preferuar? Mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat.

N / A: Susan Elizabeth Phillips Ajo është shkrimtari im i preferuar në botë dhe i të gjitha kohërave, i ndjekur nga afër nga Terry Prattchet, Sarah MCclean, Sandra Brown, Alejandro Dumas… dhe të tjerë të panumërt.

 • AL: Çfarë gjejmë në romanin tuaj të fundit, Kafshoni buzët në çarçafët e mëndafshit?

NA: Disa personazhe shumë të fortë, me një të kaluar prapa tyre dhe që, pavarësisht se ishin shumë të ndryshëm dhe rrethanat e tyre ishin rrënjësisht të ndryshme, ato përshtaten në mënyrë perfekte. Do të gjeni shumë sfidat, Një sens i shkëlqyeshëm i humorit, skena pasionante, personazhe të ndryshëm nga ata që ne zakonisht lexojmë dhe situatat e papritura.

 • AL: Cilën personazh në romanin e dashurisë do të donit të takonit dhe krijonit?

NA: Jericho Barrons, nga seriali Ethe de Karen marie moning. Ai më duket se është një personazh i rrumbullakët, plot me tehe, me një botë të brendshme shumë të pasur dhe të tërhequr shumë mirë.

 • AL: Ndonjë zakon ose zakon i veçantë kur bëhet fjalë për shkrim ose lexim?

NA: Më pëlqen të shkruaj në timen kompjuter desktop (i urrej laptopet). Unë gjithmonë kam një stilolaps Bic në dorë (ose në gojën time, sepse unë zakonisht brej kapakun ndërsa mendoj për skenat, madje edhe më shumë që kur kam ndaluar pirjen e duhanit). Dhe në shfletuesin ata duhet të jenë të hapur RAE dhe bordi Pinterest me personazhet dhe vendndodhjet nga libri. Sigurisht, Unë shkruaj i veshur si lypës. Nëse është dimër, lypni në Polin e Veriut (shtresë mbi shtresë e rrobave të vjetra të tmerrshme, por super të rehatshme). Dhe nëse është verë, si një lypës plazhi, ha ha ha ha!

 • AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë?

NA: Në shtëpinë time, në dhomën / zyrën time. Koha ... nëse është gjatë javës, pasdite, nëse është në fundjavë, gjatë gjithë ditës.

 • AL: Cilat zhanre të tjera letrare ju pëlqejnë?

NA: Fantazia epike, trillimi shkencor, pezullimi. Unë e urrej zhanrin e luftës dhe terrori më frikëson (por shumë), kështu që as nuk i afrohem atyre dyve.

 • AL: Çfarë po lexon tani? Dhe shkrimi?

NA: Epo mbarova dje Unë dhe ti në zemër të Brooklyn dhe sot do te filloj Rakus nga LJ Shen.

 • AL: Si mendoni se është skena e përgjithshme botuese për aq autorë sa ka ose dëshiron të botojë?

NA: Unë mendoj ka vend për të gjithë, që tani, përveç kësaj, jemi në një moment në të cilin të gjitha dyert janë të hapura dhe ka mijëra mundësi nëse përpiqeni dhe punoni. Shkrimtarët tani kanë mijëra opsioneNga puna me botuesit te vetë-botimi, dhe ata janë të gjithë të shkëlqyeshëm dhe kanë audiencën e tyre.

 • AL: Cili është momenti i krizës që po përjetojmë duke supozuar ju? A mund të mbani diçka pozitive ose të dobishme për historitë e ardhshme?

Kjo krizë / pandemi më ka ngopur aq shumë, sa jam mërzitur duke parë gjithnjë të njëjtën gjë në televizion ... Me të njëjtin tru të papërgjegjshëm duke bërë atë që nuk duhet, të njëjtët të padobishëm duke tundur "dhe ti më shumë" që në vend që të vendosësh zgjidhje që ata i përkushtohen vetes për të reklamuar dhe ngatërruar me të kundërtën ...

Në pozitive, Kjo krizë më ka mësuar se ne jemi më të fortë se sa mendojmë, dhe gjithashtu më të brishtë. Që të qëndrosh në shtëpi duke shikuar seriale me vajzat e tua është e mrekullueshme dhe se të shkosh në kinema ose teatër mund të bëhet një ngjarje e denjë për tapetin e kuq të po aq dëshirës sa kemi. Se nuk duhet të shkoni larg për të shijuar jetën dhe të gjithë kemi nevojë për të gjithë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Noelia dijo

  Faleminderit!! Të kënaqur që e ndava këtë pak kohë me ju !!

  1.    Mariola Diaz-Cano Arevalo dijo

   Faleminderit Noelia.

 2.   Prof. Luis R. Rivera-Rodriguez dijo

  Intervistë e shkëlqyeshme. E shkëlqyeshme për takimin me shkrimtarët që nuk i kemi lexuar ende. Faleminderit.