Noe Gordon

Kush është Noe Gordon?

Ka raste kur emrat e autorëve u paraprijnë punimeve të tyre më të mira. Dhe, pa dyshim, Noe Gordon është një nga ata që e bën atë. Normalisht, kur dëgjon për të, të vjen në mendje një nga librat më të mirë, mbase ai për të cilin njihet më shumë, siç është Doktori. Po kush është me të vërtetë ky shkrimtar?

Nëse ju doni zbuloni më shumë rreth Noah Gordon, çfarë e karakterizon penën e tij, ose librat që ai ka botuar përveç bestsellerit të tij, atëherë qëndroni me ne dhe hidhni një vështrim në të gjithë informacionin që kemi mbledhur.

Kush është Noe Gordon?

Noah Gordon është një shkrimtar i cili lindi në Worcester, Massachusetts, në vitin 1926. Amerikan nga lindja, ai është me origjinë hebraike përmes nënës së tij, e cila e quajti Noe sipas gjyshit të tij. Ai studioi në të njëjtin qytet, në Union Hill School duke u diplomuar në vitin 1945 nga Shkolla e Mesme Klasike. Ai gjithashtu shërbeu në këmbësorinë amerikane.

Në zgjedhjen e një karriere, ai u ndikua nga prindërit e tij, të cilët dëshironin që ai të studionte mjekësi. Sidoqoftë, nuk zgjati më shumë se një semestër në garë dhe vendosi të ndryshojë drejtimet për të studiuar Gazetari. Kështu, ai u diplomua nga Universiteti i Bostonit në 1950 për të, një vit më vonë, të ketë një Master i shkrimit anglisht dhe krijues.

Lidhur me punën e tij, Noah Gordon filloi të punojë për Avon Publishing Co. në New York. Sidoqoftë, ajo punë zgjati vetëm dy vjet, kur ai e ndryshoi atë në një revistë, Focus. Ishte në New York ku ai takoi gruan e tij dhe lindi fëmija i tyre i parë. Në atë kohë, ata u transferuan në Massachusetts dhe punuan për një kohë si gazetar i pavarur, derisa, në qytetin e tij, iu ofrua një pozicion në gazetën The Worcester Telegram.

Gjithashtu, në vitin 1959, ishte i punësuar nga The Boston Herald dhe ishte redaktor i Shkencës, duke shkruar artikuj shkencorë për botime dhe po, gjithashtu romanet e tij të para.

Në fakt, romani i tij i parë u shkrua në 1965. Ai e quajti atë Rabbi, dhe ishte në të vërtetë një tekst autobiografik, protagonisti i të cilit, Michael Kind, i dha atij mjaft sukses si shkrimtar, pavarësisht nga fakti se në atë kohë ai ishte ende nuk dihet mirë. Pak nga pak më shumë libra po mbërrinin.

Megjithatë, Suksesi i vërtetë i Noah Gordon ndodhi me The Doctor, libri i parë në një sagë që triumfoi ndërkombëtarisht dhe që do të vazhdonte më vonë me Shamán dhe La doktor Cole.

Si rezultat, më shumë çmime filluan të mbërrinin, jo vetëm nga Shtetet e Bashkuara, por edhe nga vende të tjera si Spanja, Gjermania, Italia ... Disa nga çmimet dhe mirënjohjet e tij më të mira janë:

 • Autori i vitit 1992 në Gjermani (klubi i librave Bertelsmann).
 • Euskadi de Plata 1992 për El Médico.
 • Euskadi de Plata 1995 nga Dr. Cole
 • Çmimi Bocaccio 2001 për Çifutin e Fundit (në Itali)
 • Çmimi 2006 për romanet e tij historikë (Zaragoza, Spanjë).
 • Tani 93 vjeç, Noah Gordon jeton në Brookline, Massachusetts, me gruan e tij. Libri i tij i fundit i botuar daton nga viti 2007.

Karakteristikat e stilolapsit të Noe Gordon

Karakteristikat e stilolapsit të Noe Gordon

Çdo autor lë gjurmë në veprat e tij, në të gjitha ato. Shtë një mënyrë e të shkruarit që e karakterizon dhe që, edhe nëse ndryshon regjistrin ose zhanrin letrar, e shoqëron. Kështu, në rastin e Noah Gordon, ato karakteristika të pendës së tij janë, ndër të tjera, si më poshtë:

Saktësia dhe detajet në transmetimin tuaj

Në fakt, është diçka që ai vlerësohet në të gjitha veprat e tij, aftësinë që i duhet lidheni gjithçka me shumë saktësi, sikur ta kishte bërë vërtet apo ishte në dijeni të asaj njohurie që u jep personazheve.

Në, El Médico, për shembull, pjesët në të cilat ai është në gjendje të përshkruajë skena të caktuara me shumë detaje, duket se ai e ka dokumentuar veten si një ekspert i vërtetë për këtë temë, dhe, në fakt, është ndoshta ajo që ai ka bërë .

Stili i thjeshtë

Të qenit gazetare bëri që shkrimet e saj të përdorin një gjuhë e thjeshtë dhe fjali të shkurtra. Dhe kjo është reflektuar në librat e tij, ku pavarësisht se nuk ka njohuri, vetë autori është i aftë të japë informacionin e nevojshëm dhe ta lexojë atë në një mënyrë të tillë që çdokush ta kuptojë atë.

Prandaj, të gjitha veprat e tij kanë qenë të suksesshme sepse ato "shpjegojnë, argëtojnë dhe gjithashtu kultivojnë" pa e kuptuar atë dhe pa qenë të rënda ose mund të duken më informuese sesa narrative.

Një dokumentacion i shkëlqyeshëm prapa

I riu Noe Gordon

Kjo tregon, jo vetëm në saktësinë dhe detajet që ne kemi komentuar tashmë më parë, por edhe në intervistat e ndryshme që ai ka dhënë për media në të cilat ai ruan me dashuri procesin e mëparshëm për të shkruar, domethënë në si është dokumentuar për historitë e tyre, qoftë udhëtimi, shkuarja në biblioteka të jesh në gjendje të shkruash realisht.

Në fakt, ai vetë rrëfen se ndonjëherë ka shkruar gjëra që nuk duhet të ishin dhe kanë qenë lexuesit e tij që e kanë paralajmëruar që të korrigjojë atë pjesë.

Libra të Noah Gordon

Libra të Noah Gordon

Së fundmi, ne duam t'ju tregojmë rreth librave që Noe Gordon ka botuar. Ne nuk e dimë nëse ai do të ketë më shumë në "sirtarin" e tij, pasi është diçka e zakonshme në shumë shkrimtarë, por ato që mund të përdorni aktualisht janë këto:

 • Rabin
 • Komiteti i vdekjes
 • Diamanti i Jeruzalemit
 • Mjeku
 • Shaman
 • Dr. Cole
 • Çifuti i fundit
 • Sam dhe përralla të tjera të kafshëve
 • Punishtja e verës

El I pari nga librat u botua në vitin 1965, në moshën 39 vjeç. Ishte mundësia e parë që redaktori i një prej profesorëve të tij i dha, duke i ofruar në atë kohë 10.000 dollarë për të shkruar romanin e tij të parë pas një dokumenti prej vetëm 10 faqesh që ai u paraqiti botuesve të ndryshëm.

Më pas, memoria e saj u ngjit dhe, megjithëse me Doktorin, autori vetë thotë se ai ishte jetim para se të botohej në Shtetet e Bashkuara sepse botuesi u largua dhe kushdo që e zëvendësoi atë nuk i kushtoi vëmendje librit të tij dhe nuk besonte në të, është e vërtetë se ai ishte me fat të takonte të tjerët që vunë bast shumë në punë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Gustavo Woltman dijo

  Ai duket një karakter mjaft i ngrohtë, unë kurrë nuk kam lexuar ndonjë nga librat e tij, por ky artikull më jep një ide për stilin e tij konkret dhe të thjeshtë, por tërheqës. Unë mendoj se do të përpiqem të hedh një vështrim në librat e tij.
  -Gustavo Woltmann