Nga Granada në Bagdad: 5 qytete të letërsisë të Unesco-s

UNESCO

Në 2004 Dizajni i Qytetit të Letërsisë u përurua nga UNESCO brenda planit të tij të Rrjetit të Qyteteve Krijuese, i cili promovon përhapjen e bizneseve të vogla kulturore, ngjarjeve dhe sipërmarrjes në lidhje me arte të ndryshme, përfshirë letërsinë. Një mënyrë e mirë për tu udhëzuar kur zgjedhni një qytet të caktuar bazuar në hijeshinë e tij kulturore dhe, më saktësisht, teksti i tij. Këto 5 qytete të letërsisë të përcaktuara nga UNESCO ato mund të jenë një fillim i mirë për atë rrugë të ardhshme.

Edinburg (MB)

Qyteti skocez ishte i pari që u caktua nga UNESCO si letrar për arsye të ndryshme: një trashëgimi e pasur kulturore e thurur nga shumë autorë të saj, nga Sir Walter Scott tek JK Rowling, përmes Robert Louis Stevenson, një shfaqje e aktiviteteve dhe ngjarjeve që përfshijnë turne letrare, Festivali i Librit Edinburg mbahen çdo gusht ose ndërtesa si Muzeu i Shkrimtarëve ose Laboratori Skocez i Poezisë, ku netët e poezisë bëhen planet më të mira alternative.

Melburn (Australi)

letërsi-qytet-Melburn

Qyteti Australian u emërua në vitin 2008 për potencialin e tij letrar, pjesërisht, për statusin e tij si rrjeti më i madh botues në të gjithë vendin. Në Melburn ata takohen lart katër festivale letrare: Festivali i Shkrimtarëve në Melburn (më i rëndësishmi), Festivali i Poezisë së Mbingarkesës, Leksionet e Inovacionit të Alfred Deakin dhe Festivali i Shkrimtarëve në Zhvillim. Nga ana tjetër, kryqëzimi i librave dhe sigurimi i librave janë më shumë se të ngulitura në mesin e banorëve të saj, në vende si Qendra për Letërsinë Rinore, të rinjtë inkurajohen të lexojnë dhe kulturën rreth autorëve të tyre, përfshirë Piter Keri, mund të shihet në pothuajse të gjitha vendet e saj kulturore.

Iowa (Shtetet e Bashkuara)

Ne kapërcyem kontinentin dhe udhëtuam në Iowa, një qytet i caktuar si letrar në 2008. Iowa konsiderohet si një nga pionierë në mësimdhënien e shkrimit krijues, me disa punëtori që kanë qenë aktive në universitetin e tij për gati 100 vjet. Në fakt, 25 të diplomuar në kolegj kanë fituar Çmimin Pulitzer, përfshirë John Irving ose Robert Hass. Nga ana tjetër, më shumë se 180 ngjarje letrare mbahen në vit, libraritë si Prairies Light Books nuk mbajnë më pak se tre lexime dhe recitale në javë dhe 11 shtëpi botuese mblidhen në këtë parajsë letrash.

Granada (Spanjë)

Granada

Qyteti Andaluzian u caktua në 2014 nga UNESCO si Qytet i Letërsisë falë një sharmi kulturor që shumë prej jush do ta keni parë në më shumë se një rast. Granada jo vetëm që pi nga ajoTrashëgimia e Lorcës, por edhe të disa lumenjve dhe kopshteve që frymëzuan artistët e Al-Andalus dhe të tjerë më vonë si Washington Irving ose Salman Rushdie. Përveç kësaj, poezia është më shumë se e rrënjosur në qytet: nga muret e Alhambrës në të cilat shkëlqejnë vargjet e Kuranit deri te kremtimi i Festivali i Poezisë, arsyet që çuan Granada të aplikonte gjithashtu për hartimin e Qyteti i Poezisë.

Barcelona është qyteti i dytë i letërsisë në territorin spanjoll, caktuar në 2015.

Bagdad (Irak)

© RCB përmes Flickr.

© RCB përmes Flickr.

Megjithëse situata në Lindjen e Mesme nuk është më premtuesja, Bagdadi ende ruan atë hijeshi ekzotike të dikurshme, atë të Mijë e Një Netëve dhe një bote arabe që pa në këtë një nga qytetet e tij më të egër. Qyteti ku lindi poeti në shek  Ebu El Tayeb El Mutanabbi, ndoshta më e njohura e kulturës arabe, është gjithashtu selia e Shtëpisë së Urtësisë, ku ndërthuren dorëshkrime të shkruara në Siri, Greqisht ose Fardi, Shtëpia e Kulturës së Fëmijëve, një entitet që është përgjegjës për transmetimin e letërsisë te brezat e rinj dhe Shtëpia Irake e Poezisë, ku recitalet mbahen pothuajse çdo ditë. Qyteti është caktuar në 2015.

Këtu mund të shihni lista e plotë i Qyteteve të Letërsisë së Unesco.

Këto 5 qytete të letërsisë të UNESCO-s ato bëhen mundësi të përsosura kur planifikojnë një largim në këto oaze letrare ku ka vend për recitale, muze letrare, punëtori, festivale dhe madje pallate të tatuazhuara me vargje të vjetra.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Fabio Descalzi dijo

  Kini kujdes, nga sa mund të shihja, Iowa City është në shtetin Iowa, dhe jo SH.B.A.: https://en.wikipedia.org/wiki/Iowa_City,_Iowa#Arts_and_culture
  Ju lutemi kontrolloni, faleminderit.

  1.    Alberto Këmbët dijo

   Gjëja më e keqe është se ai e dinte. Pa ndjenja më la. Faleminderit Fabio. Pershendetje