Njerëzit nuk flasin më për librat

Sipas të dhënave nga Agjencia ISBN, në vitin 2014, viti i fundit për të cilin ka shënime, në Spanjë u botuan 90 mijë tituj letrar midis botuesve dhe platformave vetë-botuese, nga të cilat ato u shitën 20 milion libra trillim, 2 prej tyre i përkasin 50 hije gri.

Nga ana tjetër, a 38% e popullsisë Spanjolle thonë se nuk lexojnë kurrë ose pothuajse asnjëherë, ndërsa pjesa e mbetur 62% vetëm 20% lexojnë çdo ditë, me të cilën mund të thuhej vetëm se 9 nga 46.77 milion spanjollë ata konsiderohen lexues të rregullt. Dhe në çfarë përkthehet kjo? Në atë që ka një ofertë të shkëlqyeshme, por një kërkesë jo aq të qartë, e cila më shtyn të mendoj për këtë njerëzit nuk flasin më për librat, që nuk lexon, që e shohin letërsinë si diçka tipike të një kohe tjetër. Dhe pyetja është: Pse?

Po kopertina është e bukur

Disa ditë më parë, një i njohur më pyeti nëse e dija "çfarë libra ishin të mirë" t'ia jepja një lexuesi një familjari të rregullt çdo ditë. Kur propozimet e mia nuk e bindën shumë, ai hodhi poshtë etiketën: Sepse ata nuk kanë lëshuar një të ri nga Grey, apo jo?

Shembuj të tjerë që vijnë në mendje janë koleksionet e librave të vjetër që disa i veshin në shtëpi sepse "duket bukur", ose personi që merr një libër sepse i thërret kopertina dhe deri në momentin që ti do t'i thuash për çfarë bëhet fjalë, ai tashmë e ka lënë në faqen tuaj. Po, duket se ekziston një dyshim i madh i përgjithshëm për të zhytur në literaturë përtej një fraze të shkruar në murin e Facebook të thënë nga një autor që askush nuk e di në të vërtetë.

Kur isha i vogël, kisha shumë libra në shtëpi, të gjitha botimet Disney Gaviota Editions me vizatimet e tyre të shkëlqyera, ose raftin e librave të babait tim (një nga ata 9 milion lexues) që po zgjidhja me kalimin e kohës. Sidoqoftë, sot shoh fëmijë që mezi ngrenë vetullat nga tastiera e tyre, të cilët këshillohen me mësime të lojërave video në YouTube në moshën 8 vjeç ose që nuk dalin të luajnë me fëmijë të tjerë, sepse janë më të vetëdijshëm për kanalet e animacionit gazillion në televizion . Të flasësh për letërsinë do të thotë të bësh diçka që ata e lidhin drejtpërdrejt me shkollën dhe ata libra të imponuar që përfundojnë duke kapërcyer dy ose më shumë kapituj edhe pse ata kanë kontroll mbi të në fund të javës.

Për brezat e rinj, letërsia është lënë në hije nga format e tjera të kohës së lirë më shumë fotografi të tilla si kinema, televizion, lojëra video dhe, veçanërisht në vitet e fundit, ajo teknologji e quajtur internet, eksploruesi i të cilit Google, një fëmijë 5-vjeçar di të hapë para një libri, një historie apo ndonjë forme tjetër të lidhjes me letërsinë .

Por gjëja nuk mbaron këtu. Në moshën e rritur, shumë njerëz duket se nuk lexojnë ose flasin për libra. Ju uleni të pini një birrë dhe të flisni për lavire dhe mengano, Game of Thrones ose mbledhjen e fundit të Save me. Literatura (përveç përjashtimeve të tilla si Gri i lartpërmendur ose, të themi, Twilight), duket diçka që i përket një kohe tjetër, në një kohë tjetër, në një botë paralele në të cilën disa njerëz mblidhen në një kafene për të përplasur me shtyp dhe libra që u shtypën nga format e reja të argëtimit.

Pjesa më e keqe e të gjitha nuk qëndron në faktin se njerëzit nuk lexojnë më aq shumë ose nuk e dinë se cili libër është Njëqind vjet vetmi, Odisea apo Dasma e Gjakut. Ndoshta problemi është mënyra në të cilën ne i bëjmë shumë fëmijë të ndjehen alergjikë ndaj letërsisë që në moshë të vogël. Por unë nuk jam as baba dhe as mësues. . .

Cili eshte mendimi juaj?

 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

8 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   rossanacantarelyblog dijo

  Unë jam shkrimtar, i dua librat, burri im është historian, ai gjithashtu i pëlqen librat, nipi im është filozof dhe muzikant, i pëlqen librat, nëna ime është mësuese e matematikës dhe i do librat ... miqtë janë artistë, ata i duan libra ... Unë jap klasa të letërsisë së Amerikës Latine dhe letërsisë bashkëkohore dhe shoh se ka të rinj që i duan librat ... ka studentë që unë i konsideroj

  1.    rossanacantarelyblog dijo

   Ka studentë që duan të fillojnë punëtori letrare, punëtori leximi dhe po kërkojnë dikë që t'i inkurajojë dhe koordinojë ato. Ka mësues që janë lexues të zellshëm, ka studentë që e duan romanin historik dhe të tjerë romanin e krimit, ka shumë të tjerë që e duan poezinë. Kështu që mendoj se ka shumë prej nesh që flasin për libra, që kënaqemi kur ndajmë atë që lexojmë dhe se kjo gjithashtu na motivon të lexojmë autorë të tjerë. Faleminderit per http://www.actualidadliteratura.com

 2.   Rebeca dijo

  Pajtohem me komentin tuaj. Unë mendoj se njerëzit sot janë më të vetëdijshëm për teknologjinë; Por nga njëra anë, duhet të jenë kohë të ndryshme dhe risitë po fitojnë terren në fushën e leximit, por kjo nuk i ndalon njerëzit të lexojnë. Librat i janë përshtatur teknologjisë, unë vetë lexoj shumë herë në platformat e internetit (megjithëse preferoj librat në letër një mijë herë). Ato janë modë: në shekullin e XNUMX-të të qenit një lexues i zjarrtë ishte çelësi, dhe sot ajo ka iPad dhe iPhone. Sidoqoftë, këto modë janë ciklike, ne do të kthehemi te "e kaluara".
  Me gjithë këtë dua të them se gjithmonë ka pasur, ka dhe do të ketë lexues, në pak a shumë numra.
  Si student i filologjisë hispanike dhe adhurues i letërsisë, do të doja të kisha më shumë njerëz me kulturë letrare, por ne kemi pasur një shekull në të cilin trendet janë të ndryshme. Çfarë do të bësh…

 3.   Manuel Augusto Bono dijo

  Epo, unë mendoj të njëjtën gjë dhe përfundimi është se më vjen shumë keq. Vetëm me këto të dhëna ose rrethana mund të shpjegohet se çfarë po ndodh me ne në Spanjë dhe në ndonjë vend tjetër në Tokë.
  Enyd Bliton, Salgari, Edgar RiceBurroughs dhe shumë të tjerë, i lexova kur nuk isha ende 8 vjeç. Në Reyes, ata gjithmonë më jepnin libra dhe ushtarë prej kallaji.

 4.   stercita31 dijo

  Unë nuk jam duke shkuar për të ndaluar. Por unë blej libra, rreth tridhjetë e gjashtë në vit, plus ata që marr nga biblioteka. Tani për tani, ndërsa jam me pushime, lexova LA MUJER JUSTA, nga Sandor Márai dhe një oficer policie që kurrë nuk duhet të më mburremi. Unë sqaroj se nuk ka rëndësi nëse është një libër i ri apo tabela e bilancit ... pesëdhjetë nuancat e hirit nuk i lexova dhe nuk kam ndërmend ta bëj. Faleminderit.

 5.   Susana dijo

  Jam plotësisht dakord, mendoj se ka gjithnjë e më pak nga ne që lexojmë me ngulm. Kur isha 10 vjeç, lexova gjithçka që më binte në dorë (dhe atëherë kishte shumë pak letërsi për fëmijë) por djali im lexonte shumë pak. Kur shkojmë në libraritë ai pëlqen të shikojë librat dhe gjithmonë më kërkon disa por në fund i shikon në shtëpi dhe nuk i lexon; Ai ka dy rafte plot me libra që nuk do t’i kisha ëndërruar në moshën e tij, por vështirë se i lexon ndonjëherë. Kur është në shtëpi (për fat të mirë ai kalon shumë kohë duke luajtur në rrugë me miqtë e tij) ai preferon të shikojë TV ose youtubers dhe lojtarë në tabletë. Dhe e vërteta është, unë nuk di se çfarë të bëj për ta bërë atë të dashur për të lexuar.

  1.    Yoz nks dijo

   Përshëndetje, është një kënaqësi të di që përpiqesh të futësh leximin tek fëmija yt, unë do të doja të të jepja një mendim për këtë.

   Unë mendoj se problemi pse fëmijët aktualisht nuk lexojnë mund të jetë mënyra në të cilën ata janë "motivuar" për ta bërë këtë, ndoshta mënyra në të cilën rekomandohet një titull ose një autor nuk është mjaft tërheqëse.

   Unë e di që mjaft të rinj tani janë të përfshirë në teknologji, megjithatë nuk mund të them se është krejtësisht keq, më pëlqejnë lojërat me video jam 22 vjeç por nuk më fiksojnë; edhe kështu mund t'ju them për shembull Devil My Cry personazhet bazohen në ato të veprës së "Komedisë Hyjnore" (1313) - Dante Alighieri, një tjetër është Halo me një histori shumë të gjerë, për të cilën ka libra dhe komike. e di që edhe trillimet shkencore shpesh janë tepër të varura.
   Assassin's Creed që bazohet në fakte të vërteta historike mmm ha, kjo është mënyra se si teknologjia ka inkurajuar disa prej nesh të hetojnë dhe të mësojnë nga e kaluara që ne ishim plotësisht ose pjesërisht të pavetëdijshëm, kështu që një fëmijë mund të afrohet me librat e vërtetë. Për sa kohë që edhe ju zhyteni në botën e fëmijës suaj dhe hulumtoni temat e tyre të pëlqyera, ju mund ta mbështesni atë duke i dhënë diçka për të lexuar.

   Kam mësuar shumë për këtë temë falë edhe vëllait tim të vogël i cili kishte një xbox që kur ishte 7 ose 8 vjeç dhe e kuptova që edhe një komik ose manga mund të ndihmojë në këto raste; Unë po i referohem faktit të afrimit të tyre me artin e gjashtë të njerëzimit (letërsia) dhe sa mirë ua tërheq kuriozitetin drejt librave më seriozë (si të thuash) nga të cilët ata marrin disa ide të mira për lojëra video, filma, anime, etj

   Pse nuk përpiqeni të filloni me diçka të tillë? Çështja e përfshirjes së shijeve të vërteta të një personi në diçka që keni ndërmend ta mbillni për ta bërë atë tërheqës mund të funksionojë, dhe jo vetëm kaq, por edhe që bëhet e zakonshme të krijosh lidhje, të pranosh ndryshime dhe të mos imponosh asgjë, është gjithashtu një adaptim i të rriturit në fëmijëri sot.
   Zero paragjykimet ndaj tendencave të tyre më tepër përfitojnë prej tyre; në fund të ditës të gjithë mësojmë një mësim të mirë, madje edhe duke luajtur në rrugë me miqtë.

   Kjo është arsyeja pse kohët e fundit kur fëmijët shohin një libër ata shohin "detyrat e shtëpisë" në faqe dhe bëhet e mërzitshme, sistematike. Mendoj se fillon duke i pyetur se çfarë u pëlqen, duke i njohur më shumë dhe duke hetuar se çfarë mund t'i çojë ata drejt këtij zakoni të mirë, fakti nuk është se ata ju thonë - lexoni këtë! - por që ata marrin një libër sipas dëshirës , i njoh ata, argëtohu dhe mëso prej tij. Së shpejti, përveç leximit, besoj se fëmija juaj do të reflektojë respekt dhe tolerancë për tema të ndryshme, punime, autorë ...

   Përshëndetje dhe duke shpresuar të mos ofendoj, aq më pak shqetësohem me këtë këndvështrim

   1.    Susana gonzalez dijo

    Faleminderit shumë për këshillën! Do të përpiqem të shoh nëse funksionon.