Një studim zbulon 6 harqet narrative të letërsisë perëndimore

100 librat më të mirë të të gjitha kohërave

Një hark narrativ ka të bëjë me skeletin e komplotit të një vepre, më i aplikuar në zhanrin e dramës sesa në komik. Një shembull do të ishte "një njeri me probleme bën një premtim - problemet lindin - e mban premtimin e tij por vdes", një fije që shkon përtej njohjes së qasjes së njohur.

Një aspekt që, megjithëse mund të mos tërheqë vëmendjen në fillim, është studiuar kohët e fundit nga Computational Story Lab, i Universitetit të Vermontit, nga 1.700 libra të Projektit Gutenberg në mënyrë që të segmentojë më tej modelet dhe motorët e kërkimit për lexuesit në Internet.

Rezultati ka qenë konfirmimi i këtyre 6 harqeve narrative të letërsisë perëndimore.

Joshja e parashikueshme

Sa libra i njeh nga përfundimet e tyre

Sipas shkrimtarit francez George Polti, në Perëndim ka më shumë se 36 lloje të tregimeve dramatike, megjithëse të tjerët kanë pretenduar shuma që variojnë nga 7 harqe narrative deri në 20 në total.

Sidoqoftë, një studim i kohëve të fundit i kryer nga Universiteti i Vermont, dhe në të cilin janë studiuar 1.700 libra - më klasik sesa bashkëkohor, nga rruga - ka konfirmuar se, në të vërtetë, letërsia perëndimore është e ndarë në gjashtë harqe narrative që përsëriten. Këto skelete ose komplotet e mëposhtme do të ishin më poshtë:

 • Nga lecka në pasuri (historia shkon drejt një fundi të lumtur). Shembull: Alice in Wonderland, nga Lewis Carroll.
 • Njeriu në një vrimë (fati i mbaron, por protagonisti rilind nga hiri i tij). Shembull: Magjistari i Ozit, nga L. Frank Baum.
 • Hirushja (fillon me një situatë të lumtur, e ndjekur nga një pengesë, por me një fund të lumtur). Shembull: Një Karolinë e Krishtlindjeve, nga Charles Dickens.
 • Tragjedi ose Nga pasuritë në lecka (gjërat vetëm përkeqësohen). Shembull: Romeo dhe Xhulieta, nga William Shakespeare.
 • Edipi (fat i keq, i ndjekur nga një premtim, duke përfunduar me një rënie përfundimtare). Për shembull: The Express Express, nga Arthur Griffiths.
 • Icarus (Fillon me një situatë të lumtur ose premtuese, por përfundimisht gjithçka përkeqësohet). Për shembull: Bibla.

Për të kontrolluar më mirë grafikët këtu Ju mund të shihni shembuj të ndryshëm narrativë të shndërruar në mish diagrami.

Midis disa prej librave që kanë prodhuar skema shumë më pak të parashikueshme gjatë studimit do të kishim sagën Një këngë me akull dhe zjarr nga George RR Martin, pasi që përfshin histori të segmentuara që rrjedhin nga e njëjta komplot. Një shembull tjetër do të ishte Harry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes, i cili është një nga ato veprat komploti i të cilave ofron ulje dhe ngritje më të larta në krahasim me titujt e tjerë të sagës.

Sipas hulumtimit, objektivi do të ishte përfshirja e statistikave në të ardhmen me libra nga kultura të tjera si hindu, kinez apo afrikan.

A guxoni të kopjoni dhe ngjisni dhe shpallni një vepër për secilin nga këto 6 harqe narrative?

A jeni më shumë Hirushja apo Icarus?

 

 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.