Një seri fatkeqësish katastrofike

Një seri fatkeqësish katastrofike, Një fillim i keq.

Një seri fatkeqësish katastrofike, Një fillim i keq.

Një seri fatkeqësish katastrofike është një seri librash të krijuar nga Daniel Handler, i cili nënshkruan me pseudonimin Lemony Snicket. Titulli origjinal në anglisht, Një seri ngjarjesh të pafat, gjithashtu përkthehet si Një seri ngjarjesh fatkeqe. Beenshtë përshtatur brenda romanet më të mira për fëmijë dhe të rinj, pavarësisht atmosferës së zymtë dhe misterioze të rrëfimit të saj.

Ajo ka marrë vlerësime të mira që nga botimi i kapitullit të parë në 1999., Një fillim i keq, dhe ka qenë mjaft popullore për lexuesit e të gjitha moshave. Për këtë arsye, ai ka frymëzuar një film Nickelodeon me të njëjtin emër (2004) (me protagonist Jim Carrey në rolin e Count Olaf) dhe një seri Netflix (2017-2019).

Sobre el autor

Daniel Handler është një shkrimtar librash i lindur në San Francisco, California, Shtetet e Bashkuara, më 28 shkurt 1970. Ai gjithashtu ka spikatur si muzikant, duke luajtur fizarmonikë dhe ka kompozuar për grupe të ndryshme, të tilla si banda Fushat Magnetike, për shembull. Ai gjithashtu ka bashkëpunuar në zhvillimin e skenarëve për filma të ndryshëm të Hollivudit dhe kompani të pavarura të prodhimit.

Saga e tij me libra Një seri fatkeqësish katastrofike ka shitur më shumë se 60 milion kopje në të gjithë botën dhe është përkthyer në më shumë se 40 gjuhë. Përveç kësaj, Handler lëshoi ​​postime të tjera në lidhje me autorin-personazhin-narrator, Lemony Snicket: Biografia e paautorizuar dhe Të gjitha pyetjet e gabuara.

Bota e treguar nga Lemony Snicket

Në aspektin kinematografik, universi i krijuar nga Daniel Handler është krahasuar me atë të krijuar nga Tim Burton në Duar me gërshërë Eduardo. Sidoqoftë, bota e rrëfyer nga Lemony Snicket paraqet karakteristika shumë origjinale të veçanta, si dhe situata mjaft absurde dhe të ekzagjeruara.

Mjedisi i Një seri fatkeqësish katastrofike mund të përshkruhet si një "gotikë periferike". Megjithëse rezidenca e familjes Baudelaire ndodhet në qytetin e Boston, Massachusetts, vendet aktuale përmenden rrallë në libra. Sidoqoftë, shfaqen disa referenca të besueshme; për shembull, titulli i tekstit "Trofta, në Francë", përshkruar në kapitullin e gjashtë (Elevator Ersatz ose "Një ashensor artificial") brenda një librarie të quajtur Jerome dhe Esmé Squalor.

Po kështu, ka vende të vërteta të Amerikës së Veriut të përziera me tituj imagjinarë fisnikë. Midis atyre veçorive janë "Dukati i Winnipeg" dhe "Mbreti i Arizonës". Një element tjetër enigmatik është termi "VFD", i cili - sipas disa vlerësimeve - është një aludim i romanit Slapstick nga Kurt Vonnegut, u përqendrua në krijimin e një "familjeje artificiale" si shërimin e vetmisë.

Kjo është shumë e rëndësishme sepse fillimi i saga tregon tragjedinë rreth tre jetimëve (vëllezërit Baudelaire) dhe Konti i errët Olaf, i cili bëhet kujdestari ligjor i të miturve. Historia është e ndarë në trembëdhjetë kapitujt vijues (disa emra ndryshojnë nga përkthimi i tyre i saktë në anglisht):

 1. Një fillim i keq.
 2. Dhoma e zvarranikëve.
 3. Dritare.
 4. Sharrë e zymtë.
 5. Një akademi shumë e rreptë.
 6. Ashensori artificial.
 7. Villa Vil.
 8. Spitali armiqësor.
 9. Karnavali mishngrënës.
 10. Pjerrësia e rrëshqitshme.
 11. Groto e zymtë.
 12. Rreziku i parafundit.
 13. Fund.

Zhvillimi i komplotit dhe stilit narrativ

Komplot i zymtë

Një seri fatkeqësish katastrofike rrëfen përvojat shqetësuese të Violeta, Klaus dhe Sunny Baudelaire. Pas vdekjes së prindërve të tyre në një zjarr, djemtë lihen në kujdestari të një të afërmi - të dyshuar për të qenë në fakt shkaku i zjarrit vrasës - Kont Olaf.

Në radhë të parë, tregon se si mësuesi kujdestar i frikshëm përpiqet të vjedhë trashëgiminë e madhe nga vëllezërit Baudelaire. Pastaj, me ndihmën e bashkëpunëtorëve të tij të neveritshëm, ai vendos për të inxhinieruar katastrofat më të mundshme në mënyrë që të simulojë një aksident fatal për fëmijët.

Imazh nga versioni filmik i Një Serie Fatkeqësish katalame.

Imazh nga versioni filmik i Një Serie Fatkeqësish katalame.

Zgjuarsia si një armë për mbijetesë

Ndërsa ngjarjet zhvillohen, protagonistët e pafuqishëm duhet të zgjidhin mistere gjithnjë e më komplekse. që lidhen me mbijetesën e tyre. Për më tepër, zbulohet një rrjet konspiracionesh të thella të lidhura me familjen e tij dhe një shoqëri sekrete e njohur si VFD, e lidhur me Kont Olaf, prindërit e tij dhe disa të afërm të ngushtë.

Seriali është rrëfyer nga Lemony Snicket, e cila secilën nga veprat e saj ia kushton dashurisë së saj të vonë, Beatriz. Që në fillim lexuesi nxitet të mos lexojë më tej sepse "është një histori shumë, shumë e keqe. Por qëllimi i autorit është të rrisë kureshtjen përmes një efekti sugjerimi.

Një tiran shumë i mprehtë

Leximi bëhet shumë interesant ndërsa shfaqen ekscentricitetet e Kontit Olaf, dhe vëllezërit Baudelaire demonstrojnë zgjuarsinë e tyre të madhe në zgjidhjen e secilës enigmë thelbësore për të mbizotëruar në mes të mjediseve të errëta, plot hile dhe pajisje potencialisht vdekjeprurëse.

Humor i zi në sipërfaqe

Në mënyrën e rrëfimit të ngjarjeve, tiparet e humorit të zi dhe sarkazmës janë të shpeshta. Si dhe elementë anakronikë që u referohen aludimeve kulturore dhe letrare karakteristike të stilit gotik. Për këtë arsye, një seri fatkeqësish katastrofike është klasifikuar si një sagë e teksteve postmoderne të shkrimeve metafiksionale.

Një argument i thellë

Evolucioni i ky argument eksploron (lë të kuptohet) procesin psikologjik të kalimit nga një fëmijëri idilike dhe e pafajshme në kompleksitetin moral të pjekurisë. Si pasojë, qasja ndaj çështjeve të ndërlikuara të paqartësisë etike dhe ambivalencës psikologjike, tregon se disa nga veprimet e kryera nga vëllezërit Baudelaire janë mjaft të vështira për tu dalluar.

Lexuesi në mënyrë delikate nxitet të reflektojë vazhdimisht mbi pastërtinë morale të të gjithë personazheve të pranishëm në sagë. Në fund, narratori kërkon të angazhojë marrësit e tij me këndvështrimin e tij të historisë, i vetëshpallur si ana e mirë e historisë.

Shkrimtari Daniel Handler.

Shkrimtari Daniel Handler.

Figurë

Snicket e limonit

Ai është rrëfyesi i gjithë historisë (ai flet në kohën e shkuar) «për misterin intrigues dhe shqetësues që ndodhi« Ai është gjithashtu detektivi që po zbulon faktet rreth vëllezërve Baudelaire. Për më tepër, në mes të historisë zbulohet se ai vetë pësoi një aksident fatkeq në të kaluarën e tij.

Z. Poe

Ai është bankier dhe këshilltar financiar i familjes Baudelaire. Pas vdekjes së prindërve, ju mbetet përgjegjësia për të zgjedhur një kujdestar të mirë ligjor për të miturit. Por personaliteti i tij shpërfillës e çon atë të marrë opsionin më pak të komplikuar për të ... Kontin Olaf.

Violet Baudelaire

Ajo është motra e madhe tepër e shkathët. Kapaciteti i tij i pafund krijues e lejon atë të mbledhë çdo makinë, pajisje ose mjet nga objektet që i tërheqin vëmendjen.

Klaus Baudelaire

Ai është "vëllai i mesëm", një lexues i zjarrtë me një intelekt shumë të përparuar. Falë voracitetit të tij për njohuri, ai është në gjendje të gjejë zgjidhjen e duhur për shumë mistere me të cilat duhet të përballen Baudelaires.

Bodler me diell

Ajo është një "bebe thumbuese" shumë e adhurueshme. Atij i pëlqen të fundosë dhëmbët në çdo gjë, sa më i fortë, aq më mirë. Nuk ka asnjë objekt që nuk mund të prishet me fuqinë e dhëmbëve tuaj.

Kont Olaf

Ai është një karakter absolutisht egoist, i sëmurë, i ftohtë, llogaritës, manipulues dhe i pamëshirshëm. Ai mendon se është një yll si këngëtar dhe aktor, por në të vërtetë është i krimbur. Si pasojë, ju gjithmonë keni mungesë parash për të kryer projektet tuaja. Pra, ai nuk heziton t’i drejtohet pasurisë së jetimëve të Baudelaire si një mjet për ndërtimin e një teatri dhe rritjen e prestigjit të ndërmarrjes së tij.

Citim nga Daniel Handler.

Citim nga Daniel Handler - Frasesgo.com.

Sjellja cinike dhe histrionike e Olafit mund t'i hutojë lexuesitPër të mos përmendur gjuhën komplekse dhe të hollësishme të përdorur nga protagonistët. Për këtë arsye, është e nevojshme të qëndrojmë të vëmendshëm ndaj secilit term dhe lojë fjalësh që shfaqet në plan (në një moment të gjitha ato koncepte janë shpjeguar mirë).

Në fund të fundit, Një seri fatkeqësish katastrofike ka të gjitha elementet dalluese të një vepre me një kontribut të lartë kulturor. Autori, Daniel Handler, demonstron larminë e tij të jashtëzakonshme të burimeve letrare të formuluara në një stil të mirëfilltë rrëfimi që nxjerr në pah virtyte të tilla si integriteti, fuqizimi intelektual dhe krijimtaria.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.