Një roman nga provinca Spanjolle

A keni menduar ndonjëherë nëse ka ndonjë libër që është vendosur në qytetin tuaj Nga lindja apo në atë qytet, sa mirë u pritët kur u transferuat në të? I bëra vetes atë pyetje kur lindi saga e La Sombra del Viento nga Carlos Ruiz Zafón, sa mirë dhe me kaq shumë detaje përshkroi Barcelona Gotike që shumë prej nesh kanë pasur kënaqësinë të ecin nëpër të.

Në këtë artikull jua zbulojmë këtë pyetje (vetëm në rast se e keni). Këto janë romane të vendosura në shekullin 2.000, domethënë ato që janë botuar nga viti XNUMX e tutje. Pra, harroni që këtu shfaqen klasikë të shkëlqyeshëm si ai "Don Kishoti i La Mancha" o "Regjenti". Ky artikull do të na ndihmojë të gjithëve jo vetëm të njohim ndoshta ato cepa të pazbuluara të qytetit tonë, por gjithashtu do të na sjellë vepra që as nuk dinim se ekzistonin. Shijoje!

Një nga një, të gjitha provincat spanjolle

 • Huelva: "Gjurma e zërit të tij" nga Antonio J. Sánchez (2014).
 • Sevilla: "Xhevahirja me e bukur" nga Fernando García Calderón (2006).
 • Kadiz: "Rrethimi" nga Arturo Pérez-Reverte (2010).
 • Cordova: "Thesari i katedrales" nga Luis Enrique Sánchez (2006).
 • Malagra: "Shpërndaje" nga Luis Melero (2005).
 • Jaen: "Mandylion" nga Raúl Cueto Muñoz (2004).
 • Granada: "Parfumi i bergamotit" nga José Luis Gastón Morata (2007).
 • Almeria: "Fajde" nga Pedro Asencio Romero (2012).
 • Ceuta: "Unë ju pres në det" nga Diego Canca (2009).
 • Melilla: "Mbretëresha e jugut" nga Arturo Pérez-Reverte (2002).
 • Murcia: "Unë quhem Ana" nga Maria José Sevilla (2014).
 • Badajoz: «Më shumë se trupa» nga Susana Martín Gijón (2013).
 • Caceres: "Ndërmjetësuesi" nga Jesús Sánchez Adalid (2015).
 • Ciudad Real: "Kërko dhe kap urdhrin për një engjëll mbrojtës" (2014).
 • Toledo: "Ajo që gjeta nën divan" nga Eloy Moreno (2013).
 • Albacete: "Në dritën e ftohtë të tetorit" nga Eloy M. Cebrián (2003).
 • Cuenca: "Kerkese" nga Raúl del Pozo (2011).
 • Guadalajara: "Trashëgimia e lidhjes angleze" nga Pablo Muñoz (2012).
 • Madrid: "Një ditë zemërimi" nga Arturo Pérez-Reverte (2007).
 • Avila: "Shpirti i qytetit" nga Jesús Sánchez Adalid (2007).
 • Salamanca: "Luthier i Salamanca" nga Sergio García (2015)
 • Zamora: «Rruga e ndershme» nga Tomás Sánchez Santiago (2007).
 • Valladolid: "Memento Mori" nga César Pérez Gellida (2013)
 • Segovia: "Mënyra të vdekura" nga Susana López (2013)
 • Sori: "Galeria e pëshpëritjeve" nga Teresa Hernández (2016)
 • Burgos: «Shqetësimi në parajsë» nga Óscar Esquivias (2005).
 • Palencia: "Kalorësi i derrit të bardhë" nga José Javier Esparza (2012).
 • Leon: "Gjurmët e këmbëve" nga Antonio Colinas (2003).
 • Ourense: "Rrëmuja që lini" nga Carlos Montero (2016).
 • PONTEVEDRA: "Sytë e ujit" nga Domingo Villar (2006).
 • Lugo: «Të gjitha këto do t'ju jap» nga Dolores Redondo (2016).
 • A Coruna: "Engjëlli i humbur" nga Javier Sierra (2011).
 • Asturias: "Vjedhësi i lulebore" nga Jesús González Fernández (2004).
 • Cantabria: "Porti i fshehur" nga María Oruña (2015)
 • Biskajë: "Qyteti i syve gri" nga Félix G. Modroño (2012).
 • Gipuzkoa: "Atdheu" nga Fernando Aramburu (2016)
 • Alava: "Heshtja e qytetit të bardhë" nga Eva G. Sáenz de Urturi (2016)
 • La Rioja: "Vallja e të penduarve" nga Franciscos Bescós (2014).
 • Navarra: "Kujdestari i padukshëm" nga Dolores Redondo (2013).
 • Zaragoza: «Romanca e të verbërve» i Ángeles de Irisarri (2005).
 • Teruel: "Djali i argjendarit" nga Ricardo Espín Bueno (2017)
 • Castellon: "Rebelimi i Penelopës" nga Dolores García (2016)
 • Valencia: "Përkuluni në ishullin e breshkës" nga Josep Vicent Miralles (2009).
 • Alicante: "Fantazma e Lucentum" nga Gerardo Muñoz Lorente (2004).
 • Tarragona: "Vrasësi i Idusit" nga Cristina Teruel (2009).
 • Barcelona: "Katedralja e detit" nga Ildefonso Falcones (2006).
 • Lleida: "Zërat e pamano" nga Jaume Cabré (2007).
 • Girona: "Ligjet e kufirit" nga Javier Cercas (2012).
 • Balearic Islands: "Blitz" nga David Trueba (2014).
 • Las Palmas: "Tri funerale për Eladio Monroy" nga Alexis Ravero (2006).
 • Santa Cruz de Tenerife: "Mjegulla dhe vajza" nga Lorenzo Silva (2002).

Çfarë mendoni për këto libra? A e njihnit atë që është frymëzuar ose vendosur në qytetin tuaj të origjinës? Në rastin tim, është "El rastro de su voz" nga Antonio J. Sánchez, një libër krejt i panjohur për mua që, falë këtij zbulimi, do të lidhem shumë shpejt.

Siç mund ta shihni, autorë si Dolores Redondo ose Arturo Pérez-Reverte përsërisin veten e tyre në dy ose më shumë raste ...

Fuente original: http://cadenaser.com/ser/2017/04/25/cultura/1493132437_877628.html


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

10 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Inaxi dijo

  Kupon; por ai në Bilbao është shumë i keq. Jo për shkak të historisë, e cila është e kalueshme. Ai ka gabime në korrigjim: "në erën e turmave" disa herë, nëse më kujtohet mirë; dhe shprehje në baskisht që nuk janë shkruar ose thënë në Bilbao në vitet që kalon historia. Dhe është e qartë se autori ka bërë një punë të mirë të dokumentacionit.

 2.   Fanu dijo

  Shprehja "në erën e turmave" është e saktë.

  1.    Re dijo

   Unë mendoj se është lavdërimi i turmave siç kam dëgjuar, edhe pse të gjithë thonë me aromën e turmave, se në të vërtetë është një sqetull

 3.   Breshëri dijo

  Oneshtë një gjë që ato janë botuar nga viti 2000 dhe një tjetër është se ato janë vendosur në shekullin XNUMX. Rrethimi ose Një ditë e kolerës janë larg nga të qenit përralla të kohëve aktuale.

 4.   pucelana dijo

  Kopertina e Valladolid nuk korrespondon me atë të Memento Mori.

 5.   Jaime dijo

  Uau. Në Cáceres do të zgjidhja 'Los mundos de Ravenholdt', nga shkrimtari Juanma Hinojal

 6.   Keni dijo

  Në listë, nuk e shoh atë nga Huesca. Po në vizatimin e hartës, por nuk mund ta zmadhoj dhe nuk e di se çfarë është.

  1.    Orioni dijo

   Shiu i verdhë i Julio Llamazares

 7.   përmbledhje dijo

  Burgos nuk mund të jetë më i mirë! Esquivias fantastike !!!

 8.   Elena P. dijo

  Isshtë një ide e bukur. Le të shohim nëse guxoni të bëni hartën e Evropës,