Një mjek rural, nga Franz Kafka

Një mjek rurale.

Një mjek rurale.

Një mjek rurale është një histori e shkurtër e autorit çek Franz Kafka. Ajo u shfaq nga botuar për herë të parë si pjesë e Ein Landarzt: Kleine Erzaehlungen, gjatë vitit 1919. Sipas esesë bibliografike të Qendrës së Burimeve të Biografisë (GALE Group, 2005), kjo vepër është një reflektim i përvojave të vetë shkrimtarit. Epo, në gusht 1917 u konfirmua një diagnozë e tuberkulozit, një sëmundje që do të çonte në vdekjen e tij në 1924.

Një mjek rurale Përmban të gjitha tiparet dalluese të të ashtuquajturave "përralla Kafkaesque". Në to, protagonisti tenton ta fusë veten në situata të tensionuara pa ndonjë shpjegim të dukshëm dhe pa shpëtim. Argumentet e Kafkës shpesh pasqyrojnë tjetërsimin hutues të shoqërisë moderne dhe reflektimin e përjetshëm mbi hyjninë dhe padrejtësinë njerëzore. Pavarësisht nga pesha e punës së tij, shkrimtari është në listën e autorëve që u njohën pas vdekjes. Imagjinoni të mirën e punës së tij, që Borges e rekomandon atë si një autor për t'u lexuar.

Sinteza bibliografike e Franz Kafka

František Kafka lindi më 3 korrik 1883 në Pragë, Bohemia (tani Republika Çeke). Ai vdiq nga tuberkulozi në laring më 3 qershor 1924, në Kierling, Klosterneuburg, Austri. Ai u varros në varrezat hebraike në Pragë - Straschnitz. Babai i tij ishte Hermann Kafka, një tregtar dhe prodhues; nëna e tij, Julie (Loewy) Kafka. Familjarët e tij, si nga nëna ashtu edhe nga nëna, ishin intelektualë dhe profesionistë.

Franz Kafka, psikika e një gjeniu të munduar

Ai kishte një djalë me Grete Bloch, por kurrë nuk u martua me asnjë nga gratë me të cilat ishte lidhur. Sipas Miguel Ángel Flores i Universitetit Metropolitane Autonome Azcapotzalco (Meksikë), “Gratë ishin brenda mundësive të tij, por ai shpiku pengesa për çdo marrëdhënie. Babai tiran, i cili e përçmoi atë, një tregtar i suksesshëm, me qëndrimet e tij theksoi ndjenjën e dështimit dhe të zhvendosjes së gabuar ”.

Partnerja e tij e fundit e njohur ishte Dora Diamond, e cila e afroi atë me Judaizmin drejt fundit të jetës së tij.. Franz Kafka ishte një njeri i sëmurë, i munduar, i shqetësuar, për diagnozën klinike të të cilit nuk është rënë dakord kurrë. Sidoqoftë, tani besohet se ai vuante nga një çrregullim i personalitetit skizoid.

Shkollimi dhe karriera e Kafkës

Në vitin 1906, ai mori një doktoraturë në drejtësi nga Universiteti Ferdinand-Karls në Pragë. Ai punoi si shkrimtar ligjor i lajmeve për Richard Loewy në Pragë gjatë vitit 1906. Midis 1908 dhe 1922 ai ishte anëtar i Institutit të Sigurimit të Aksidenteve Profesionale të Mbretërisë së Bohemisë, Pragë, si specialist në parandalimin e aksidenteve. Gjithashtu, ai punoi për prodhuesin Asbestos Works Hermann & Co., në Zizkov, Bohemia.

Një mjek i vendit dhe pantallona të shkurtra të trilluara të Franz Kafka

Ein Landarzt: Kleine Erzaehlungen (Një mjek rurale: tregime të shkurtra), u botua gjatë vitit 1919 në Austri, brenda një përmbledhjeje prej katërmbëdhjetë tregimesh të shkurtra. Leximi i tij është i shpejtë dhe i rrjedhshëm, ai mund të përfundojë në pesëmbëdhjetë minuta (ose më pak). Pas vdekjes së Kafkës, më shumë se një duzinë botimesh të serive të historive imagjinare janë shfaqur. Tekstet e tjera të tij përmbledhëse të tregimeve të trilluara të shkurtra janë botuar në jetë:

  • Der Heizer: Fragment Ein (Koleksioni: një fragment - 1913)
  • Betrachtung (Meditime - 1913)
  • Transformimi (përkthyer si Metamorfoza në anglisht nga AL Lloyd - 1915).
  • Das Urteil: Eine Geschichte (Gjyqi: një histori - 1916)

Ein Hungerkunstler: Vier Geschichten (1924). Përfshin histori të përkthyera pas, të tilla si Artisti i uritur, Një grua e vogël, Vuajtja e parë y Josefina këngëtarja; ose, Populli i Miut. Ai u botua menjëherë pas vdekjes së tij, por Kafka kishte kohë për të rishikuar pothuajse të gjitha tekstet.

Po kështu, Kafka prodhoi një numër të konsiderueshëm romanesh, ditarësh dhe trashëgimia e tij ka çuar në disa vepra koleksioni. Kjo ka ndodhur sepse shkrimtari çek nuk botoi shumë nga veprat e tij ndërsa ishte gjallë. Po kështu, miqtë dhe familja e tij i shpërfillën dëshirat e tij dhe nuk i dogjën fletoret ose shënimet e tij pas vdekjes. Sot, shumë nga dorëshkrimet e Kafkës të humbura nga nazizmi janë ende duke u kërkuar.

Analiza e një mjeku rurale

Franz Kafka.

Franz Kafka.

Jorge Alberto Álvarez-Díaz nga Universiteti Complutense i Madridit, përshkruan Një mjek rurale si një lexim i mundshëm etik. Në botimin e Gazetës Mjekësore Meksikane (2008), Álvarez-Díaz shpjegon se, megjithë shkurtësinë e historisë, interpretimi i tij "ishte, është dhe do të vazhdojë të jetë aq interesant sa edhe sfidues".

Përgjegjësia nga perspektiva e aksiomave Kafkaesque

En Një mjek rurale, Kafka prish nocionin e përgjegjësisë dhe i afrohet asaj nga këndvështrime të ndryshme. Sigurisht, në këtë pikë të katër aksiomat e famshme Kafkase shpjegohen në revistë Autorë dhe Artistë për të Rinj të Rinj (Vëllimi 31, 2000). Në dy të parat, teologjia është e vendosur kundër etologjisë njerëzore. Atje, sado i dukshëm, ligji hyjnor nuk do të jetë kurrë aq i padrejtë sa sjellja e njerëzve.

Dy aksiomat e tjera janë plotësuese: ekziston një mënyrë e saktë për të jetuar jetën. Zbulimi i tij varet nga fuqia individuale për të zbuluar fuqi që janë pothuajse gjithmonë të panjohura për njerëzit. Për Franz Kafka, rrethana më e keqe përfundimtare për një qenie njerëzore ishte humbja e dinjitetit të tij. Kjo ide pasqyrohet qartë në segmentin vijues të Një Mjeku Rural:

«—Mjek, më lër të vdes. Shikoj përreth: askush nuk ka dëgjuar. Prindërit janë të heshtur, të përkulur përpara, në pritje të mendimit tim. Motra më ka sjellë një karrige për ta vendosur çantën e dorës. Unë e hap dhe shikoj nëpër instrumentet e mia. I riu vazhdon të zgjasë duart drejt meje, për të më kujtuar lutjen e tij. Marr një palë piskatore, i shqyrtoj nën dritën e qiriut dhe i vendos përsëri poshtë.

Po, mendoj duke blasfemuar, në raste si kjo perënditë ndihmojnë, ata na dërgojnë kalin që na duhet dhe, meqenëse jemi në nxitim, ata na japin një tjetër. Përveç kësaj, ata na dërgojnë një djalë të qëndrueshëm… ”.

Komponenti afektiv

Miku i tij Max Brode - i cili mbante shumë nga letrat e tij - theksoi, “Kafka tërhoqi gratë gjatë gjithë jetës së tij. Ai nuk e besoi atë, por është padyshim e vërtetë ”. En Një mjek rurale, protagonisti futet në një situatë pa krye - tipike të historive Kafkaesque - dhe "sakrifikon" Rosa, ndihmësin e tij besnik. Në mes të tregimit, respekti i thellë që autori i jep grave është i nënkuptuar.

Shoku i varfër lihet në mëshirën e të njëjtit abuzues që bën të mundur transferimin e mjekut në shtëpinë e pacientit. Ndërsa zhvillohet situata shqetësuese, është e qartë kujdesi që mjeku ndjen për bashkëpunëtorin e tij. Ankthi është në rritje, sepse protagonisti e kupton që fatkeqësitë që Rosa mund të pësonte ishin shkaktuar prej tij. Çdo prodhim i mundshëm është i rremë, siç mund të lexohet në fragmentin vijues:

“Vetëm tani më kujtohet Rosa: Çfarë mund të bëj? Si mund ta ruaj atë? Si ta shqyej nën atë burrë? Dhjetë milje larg, me kuaj të pakontrollueshëm të mbërthyer në karrocën time, nuk e di se si zgjidhën frenat, nuk e di se si hapën dritaret nga jashtë, kokat e tyre kalojnë përmes tyre dhe shikojnë të sëmurin, të paepur nga britmat e të afërmve. Do të kthehem menjëherë, "mendoj, sikur kuajt po më luten të kthehem, por unë e lashë motrën, e cila mendon se jam vajzë nga nxehtësia, të heq pallton time lesh. Ata më ofrojnë një gotë rum. Plaku më përplas në shpatull. Duke më ofruar thesarin tuaj justifikon këtë njohje. E tund kokën: do të më bënte të sëmuresha të ndjehesha brenda rrethit të ngushtë mendor të plakut. Vetëm për këtë unë refuzoj të pi ”.

Një mjek rurale dhe Franz Kafka, pacienti

Franz Kafka citoj.

Franz Kafka citoj.

Forca e komplotit dhe dialogët e Një mjek rurale ndoshta për shkak të realizueshmërisë së tyre. Edhe pse situata kaotike dhe kontradiktore mund të duket krejt e trilluar, rrëfimi është frymëzuar nga përvojat e vetë Kafka dhe anëtarëve të familjes së tij. Kjo ishte e dukshme në të tij Ditaret shkruar në 1912, si dhe në përmbledhjen e redaktuar nga Heller, Pocket Books, Kafka Themelore (1983).


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.