Në një ditë si sot Luis de Góngora ndërroi jetë

Në një ditë si sot Luis de Góngora ndërroi jetë -

Keni të drejtë, një ditë e tillë kur Luis de Góngora ndërroi jetë sot, konkretisht 23 maj 1627. Ishte një nga poetët dhe dramaturgët më të rëndësishëm të Epokës sonë të Artë SpanjolleAi dhe të njohur janë "mosmarrëveshjet" që ai kishte gjithmonë me një nga kolegët e tij profesionistë, një tjetër shkrimtar të madh, Francisco de Quevedo. Dhe nëse jo, gjykojeni vetë:

Kundër Don Luis de Góngora dhe poezisë së tij (Sulmi i Quevedo ndaj Góngora, bërë poezi)

Ky ciklop, jo sicilian,
të mikrokozmosit po, rruzulli i fundit;
kjo fytyrë antipode, hemisfera e së cilës
zonë e ndarë në termin italian;

ky rreth i gjallë në çdo rrafsh;
kjo që, duke qenë vetëm zero,
shumëzohet dhe pjesërisht me tërësinë
çdo abat i mirë venecian;

miniatura po, por shkaba e verbër;
theku me mjekër i manave;
kjo kulmi i vesit dhe fyerjes;

kjo, në të cilën sot pordhë janë sirene,
Ky është gomari, në Góngora dhe në adhurim,
që një bujarrón vështirë se e njihte.

La Përgjigja e Gongorës, nuk do të vononte shumë:

Spanjisht Anacreon, nuk ka kush të të ndalojë.
Mos thuaj me mirësjellje të madhe,
Që meqenëse këmbët tuaja janë me elegji,
Se butësia juaj është bërë me shurup

A nuk do ta imitoni Lope Terentian,
Se sa për Bellerophon çdo ditë.
Mbi blloqet e poezisë komike
Ai vesh spurs, dhe i jep një galop?

Me kujdes të veçantë dëshirat tuaja
Ata thonë se duan të përkthejnë në greqisht
Sytë tuaj nuk e kanë parë atë.

Huaji ca kohë syrit tim të verbër,
Sepse në dritë nxora disa vargje dembele,
Dhe çdo gregüesco do ta kuptoni më vonë.

Quevedo lufton kundër:

Do t’i përhap punimet e mia me proshutë
Pse nuk me kafshon, Gongorilla,
Qeni i mullinjve të Castile,
Një studiues në jibes, si një djalë gjatë rrugës.

Vështirë se një njeri, një prift indian,
Se keni mësuar pa christus abetaren;
Chocarrero i Kordoba dhe Seviljes,
Dhe në gjyq, shaka ndaj hyjnores.

Pse censuroni gjuhën greke?
duke qenë vetëm rabin i hebreut,
gjë që hunda juaj akoma nuk e mohon?

Mos shkruaj më shumë vargje, për jetën time;
Edhe pse skribët ju qëndrojnë,
Për rebelimin si xhelat.

Y Gongora mbaron:

Don Don Francisco de Quevedo

Një poet i caktuar, në një mënyrë pelegrinazhi

sa e devotshme, ajo hyri në rozmarinë,
me të cilin çdo berber mund të bënte mirë
lani disiplinën më të plagosur.

Ishte pelerina e tij e bekuar,
si e saj, e një lëkure të bukur,
drejtuesi i stafit të tij nga më të gjallët
bajel, që nga far i Cecina

të dolli, pa bërë ujë, të lundrojë.
Kjo pa u dorëzuar Roque,
e një venera të drejtë kot,

që vendosen në ar, shenja të shenjta, çmenduri,
Ai ecën për në San Trago, ku arrin:
që shëtitja si e çalë dhe e shëndetshme.

Përmbledhje e shkurtër për jetën e tij

Në një ditë si sot Luis de Góngora ndërroi jetë

 • Gongora Unë studioj për drejtësi në Universitetin e Salamanca.
 • Ishte herët thirrja e tij letrare.
 • Filloi e tij karriera kishtare por e tij shije për lojë, gjë që shkaktoi humbje të mëdha ekonomike.
 • Ai kishte marrëdhëniet me Gjykatën, si në Valladolid dhe Madrid, ku u vendos përfundimisht në 1617.
 • Ai erdhi për të shijuar në jetë famë e madhe dhe rrethohet me shkrimtarë të mëdhenj të kohës.
 • Ishte kapelani mbretëror i Filipit III.
 • Në vitet e tij të fundit të jetës lidhjet dhe mbështetja e tyre politike u dobësuan, gjë që pasqyrohet në veprën e tij letrare me një prekje të caktuar të zhgënjyer.

Vepra letrare

Në një ditë si sot Luis de Góngora ndërroi jetë -

Nga vepra e tij letrare, mbi të gjitha bien në sy:

 • Fabula e Polifemit dhe e Galateas: lidhet me dashurinë mitologjike dhe të sëmurë të Ciklopit Polifem për nimfën Galatea.
 • Vetmitë, ku tregohet historia e një të riu të mbytur nga anija, të marrë nga disa dhi dhe peshkatarë. Megjithëse Góngora donte të shkruante gjithsej 4 vetmi, poezia më në fund mbeti vetëm me dy.
 • L Sonete, e cila do të merrej me tema të ndryshme si dashuria, "dieta e karpës", lavdërimet e njerëzve të njohur, çështjet morale dhe evokimet e peizazheve. Megjithëse në parim pothuajse të gjithë janë shkruar me një ton serioz, ka disa që ai i shkroi me një ton burlesk, veçanërisht ato kushtuar autorëve të tjerë të kohës, mes tyre edhe ata që ishin parë më parë drejt figurës së Quevedo.

Fraza dhe citime nga Luis de Góngora

Dhe për t'i dhënë fund këtij artikulli kushtuar njërit prej autorëve tanë më barok, ne ju lëmë me disa nga frazat dhe citimet që erdhën nga goja ose stilolapsi i tij ... Shijojini ato!

 • "Prokurori më i madh i punëve të mia jam unë."
 • "Kur të mbuloj malet me dëborë të bardhë në janar, më lejoni të kem brazierin të mbushur me acar dhe gështenja, dhe më tregoni gënjeshtrat e ëmbla të mbretit që tërbohej, dhe i lini njerëzit të qeshin".
 • "Jeta është një dre e plagosur që shigjetat i japin krahë".
 • "Orët që regjistrojnë janë ditët që brejtja janë vitet."
 • “Fjalët, dylli; punon çeliku ”.
 • "Gjurmët e një pelegrini janë, endacak, sa vargje të ëmbla të muzave më diktuan në vetmi të hutuar, disa të humbur, të tjerë të frymëzuar". 
 • "Do të të fal orë."
 • "Më hajde nxehtë ...".

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.