Në një ditë si sot Vicente Aleixandre ndërroi jetë

vicente-aleixandre

Në një ditë si sot, konkretisht më 14 dhjetor 1984, Vicente Aleixandre vdiq në Madrid. Ai ishte një nga figurat më të rëndësishme poetike të Brezit të famshëm të 27, të letërsisë sonë Spanjolle dhe sot duam ta kujtojmë dhe t'i bëjmë një nderim të vogël.

Nëse nuk dini pak për jetën dhe veprën e këtij autori spanjoll, sot është koha. Tjetra, ne do të përmbledhim shënimet më të rëndësishme të jeta dhe vepra e Vicente Aleixandre.

Jeta dhe puna

Vicente Aleixandre lindi ne Sevilje Në mes të pranverës, më 26 Prill 1898, megjithëse një pjesë e madhe e fëmijërisë së tij do të kalonte në Malaga, për t'u zhvendosur më vonë në Madrid. Ata thonë se ishte shëndeti i tij i dobët ai që përcaktoi se ky autor i kushtohej plotësisht poezisë. Gjatë dhe pas Luftës Civile, ai mbeti në Spanjë, duke u bërë kështu mësuesi i poetëve të rinj që po dilnin.

Prodhimi i tij poetik mund të ndahet në tre faza kryesore:

  • La i parë Paraprin Luftën Civile dhe karakterizohet nga dëshira për komunikim dhe shkrirje me natyrën. Ai ndjen se duhet të bashkohet me tokën dhe me bimët dhe kafshët që jetojnë në të, duke lënë mënjanë realitetin individual të qenies njerëzore. Kjo është ndoshta për shkak të ndjenjës së tij të dobësisë dhe dobësisë, në të cilën ai e gjeti veten si një qenie inferiore ndaj pjesës tjetër të ekspozuar vazhdimisht ndaj vuajtje për të tijin ndjeshmëri e madhe. Atshtë në këtë kohë që botohet "Shpatat si buzët" (1932) y "Shkatërrim ose dashuri" (1935) Në vargjet e tij, ndjenja e dashurisë dhe vdekjes janë të lidhura ngushtë: dashuria është konceptuar si diçka e fortë dhe pozitive që shkatërron perspektivën individuale të qenies njerëzore.
  • i dytë skena, tashmë pas Luftës Civile, ne e gjejmë Vicente Aleixandre më mbështetëse me vepra të tilla si "Hija e Parajsës" (1944) ose «Historia e zemrës» (1954).
  • Në të tijën Tercera dhe faza e fundit poetike dhe jetike, ne gjejmë "Poezi të konsumit" y "Dialogjet e njohurive" (1974), në të cilën autori bëhet i vetëdijshëm për pleqërinë e tij dhe përballet personalisht me idenë e vdekjes.

Në vit 1977, Vicente Aleixandre mori Çmimi Nobel në Letërsi dhe ishte gjithashtu anëtar i Akademisë Mbretërore të Gjuhës.

3 poezi nga Vicente Aleixandre

vicente-aleixandre-2

Tjetra, ju lëmë me 3 poezi të këtij autori të madh spanjoll:

I DASHURI

Çfarë nuk dua
është të të jap fjalët e ëndrrave,
as përhap imazhin me buzët e mia
në ballin tënd, as me puthjen time.
Maja e gishtit tuaj
me gozhdën tënde rozë, për gjestin tim
Unë marr, dhe, në ajrin e bërë,
Po ta jap ty.
Nga jastëku juaj, hir dhe i uritur.
Dhe ngrohtësia e syve tuaj, e huaj.
Dhe drita e gjinjve tuaj
sekretet.
Si hëna në pranverë
dritare
na jep një zjarr të verdhë. Dhe një e ngushtë
mundi
duket se kthehet te ti nga unë.
A nuk është kjo Nuk do të jetë. Kuptimi juaj i vërtetë
pjesa tjetër tashmë më ka dhënë,
sekreti i bukur,
gropa qesharake,
këndi i lezetshëm
dhe ne mengjes
shtrihen

HARRIMI

Nuk është fundi yt si një kupë e kotë
se duhet të nxitosh. Hidhni helmetën dhe vdisni.

Kjo është arsyeja pse ngriheni ngadalë në dorën tuaj
një shkëlqim ose përmendja e tij, dhe gishtat ju digjen,
si një borë e papritur.
Ai është aty dhe nuk ishte, por ishte dhe hesht.
I ftohti digjet dhe në sytë e tu lind
kujtesën e tij. Të kujtosh është e turpshme
më keq: është e trishtuar. Të harrosh do të thotë të vdesësh.

Me dinjitet ai vdiq. Hija e tij kryqëzohet.

RINIA

Qëndrimi me diell:
Ku po shkon, shiko?
Tek këto mure të bardha
mbyllja e shpresës.

Muret, tavani, dyshemeja:
segment i ngushtë i kohës.
Mbyllur në të, trupi im.
Trupi im, jeta, i hollë.

Ata do të bien një ditë
kufijve. Sa hyjnore
lakuriqësi! Pelegrin
drita Lumturi lumturi!

Por ato do të mbyllen
syte. Prishur
muret. Tek sateni,
yjet u mbyllën.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.