Në një ditë si sot Claude Simon ndërroi jetë

L'écrivain français Claude Simon (1913-), në qershor 1978. / Prix Nobel 1985. / Francë. / 6 - 1978/1913 /

Në një ditë si sot Claude Simon ndërroi jetë në 2005, në moshën 92 vjeç. Një autor pak i njohur për atë shkrimtar të shkëlqyer që ishte dhe veprat e mëdha që na la, si p.sh. "Akacia" (1989), "Gratë" (1984) ose "Kopshti i luleve" (1997).

Su libri i fundit botuar ishte "Rruga e tramvajit", në 2001: Një tramvaj lidh një qytet provincial me një plazh fqinj. Në mëngjes, punon si autobus shkollor. Udhëtimet e tyre vajtje-ardhje nga njëri terminal në tjetrin shënojnë rrjedhën e jetës, me ngjarjet e tij të parëndësishme ose mizore. Por, brenda brishtësisë së saj, jeta ecën edhe nëpër shtigje të tjera, duke luftuar për të ndjekur rrjedhën e saj nëpër labirintet e korridoreve dhe pavijoneve të spitalit. Rastësitë e vogla ndonjëherë i ngatërrojnë të dy rrugët. Tramvaji është një libër kujtimesh, i cili kulmon me fjalën "memorie" pasi ka bërë xhiro të shumta nëpër nostalgji për të kaluarën dhe spitalin e së tashmes.

Çmimi Nobel në 1985

Literatura e tij njihet si "Proustian" sepse "imitoi" Marcel ProustRomancier dhe eseist francez që i pëlqente përshkrimet dhe detajet.

La vepër letrare dhe artistike të Klod Simonit Mund të përshkruhet dhe analizohet bazuar në dy fjalë: të larmishme dhe të pasura. Ai shkroi më shumë se 20 tituj, ndër të cilët ne veçanërisht e nxjerrim në pah romanin, dhe ata e përfshinë atë në lëvizjen e autorëve të "romanit të ri francez", ose thënë në frëngjisht, 'Nouveau roman'.

Ajo që vlerësohet më shumë sot për nga cilësia letrare janë veprat e tij nga fillimi dhe mbarimi, më shumë sesa ato që i përkasin mesit të karrierës së tij.

Fjalë për fjalë, Klod Simon

  • "Sa herë që përdorim një fjalë, ajo na çon në imazhe të reja."

  • "Unë nuk di, nga ana ime, forma të tjera të krijimit që nuk hapen automatikisht, domethënë fjalë për fjalë, vetë procesin e shkrimit."

  • "Për mua, sfida e madhe është gjithmonë e njëjtë: si ta filloj një fjali, si ta vazhdoj, si ta plotësoj."
  • "Morali dhe ndjenjat e mira nuk kanë asnjë lidhje me letërsinë, siç bëjnë me shkencën."

A keni lexuar ndonjë gjë nga ky autor? Dhe nëse po, çfarë mendoni për punën e tij?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.