Në këtë ditë lindi Isaac Asimov

Isaac Asimov mbahet mend mbi të gjitha për kontributin e tij të madh në botën shkencore, falë hulumtimeve dhe eseve të tij, por ai ishte gjithashtu një shkrimtar i shkëlqyeshëm i trillimeve shkencore. Lindja shkrimtar dhe biokimist, gjysma ruse, gjysma amerikane (ai kishte shtetësi të dyfishtë), Ai lindi në një ditë si sot, 2 janarose, por nga viti 1920, në Rusi, konkretisht në Petrovichi, por vetëm në moshën 3 vjeç ai u zhvendos me familjen e tij në New York, USA.

Ai u diplomua në Biokimi në Universitetin e Columbia-s dhe më pas përfundoi një diplomë pasuniversitare në kimi që e përfundoi në 1941, në të njëjtin universitet, i cili do ta ndihmonte atë të merrte një punë si një studiues kimik në Marinën Amerikane, në kantjerët e saj. Vite më vonë, ai mori një doktoraturë në Kimi dhe u bë pjesë e stafit mësimor të Universiteti i Bostonit.

Duke lënë mënjanë jetën e tij më profesionale dhe duke vazhduar të flasim për anën e tij më krijuese-letrare, ai ishte gjithashtu krijues i veprave të trillimit shkencor dhe historisë. Puna e tij "Fondacioni", i njohur gjithashtu si Trilogji o Cikli Trantor, me një total prej mbi 500 vëllimesh, ne mund të gjejmë si vepra misterioze-fantazie ashtu edhe tekste jo-trilluese. Vetëm Rober A. Heinlein dhe Arthur C. Clarke Ata mund të lënë në hije Asimovin, pasi që të tre konsideroheshin shkrimtarët më të mirë të trillimeve shkencore të momentit.

Si të dhëna kurioze, do të themi se filmi I, Robot u bazua në një punë të Asimov dhe se në vitin 1981 asteroidi 5020 do të quhej me emrin e tij.

Unë do të vdisja në moshën 72 vjeç në të njëjtin qytet që e priti atë, New York.

10 citime nga Isaac Asimov dhe video

 • "Së pari, le të heqim qafe Sokratin, sepse unë jam i sëmurë nga kjo shpikje që të dish asgjë nuk është një shenjë e mençurisë.
 • "Në jetë, ndryshe nga shahu, jeta vazhdon edhe pas shahut."
 • "Ekziston vetëm një luftë që njeriu mund të lejohet: lufta kundër zhdukjes së tij."
 • Asgjë nuk e ndryshon përqendrimin tim. Ju mund të keni një orgji në zyrën time dhe unë nuk do ta shikoja. Epo, mbase të paktën një herë.
 • "Unë jam i bindur që vetë-arsimimi është lloji i vetëm i arsimit që ekziston".
 • "Për mua, shkrimi është thjesht të mendosh me gishta."
 • "Dorëzimi ndaj injorancës dhe përmendja e Zotit ka qenë gjithmonë e parakohshme, dhe është akoma e parakohshme edhe sot".
 • Unë jam një ateist i vendosur dhe i vendosur. M'u desh shumë kohë për të thënë. Unë kam qenë ateist për vite dhe vite, por disi ndjeva se ishte intelektualisht e parespektueshme që dikush të thoshte se ai është ateist, sepse supozon të kesh njohuri që askush nuk i ka. Disi, ishte më mirë të thuhej se dikush ishte një humanist apo agnostik. Më në fund vendosa që unë jam një krijesë e emocioneve dhe arsyes. Emocionalisht, unë jam ateist. Unë nuk kam prova për të provuar se Zoti nuk ekziston, por kam një dyshim aq të fortë sa që Ai nuk ekziston, saqë as nuk dua ta harxhoj kohën time në të ".
 • Mos lejoni kurrë që ndjenja e moralit t'ju ndalojë të bëni atë që është e drejtë.
 • "Aspekti më i trishtuar i jetës tani është se shkenca mbledh njohuri më shpejt sesa shoqëria mbledh mençuri."

Tjetra, ju lëmë me një fragment të një interviste që iu bë autorit, ku ai parashikoi jehonë në internet në jetën e njerëzve:


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.