Në këtë ditë lindi shkrimtari Noah Gordon

Në vit 1926, por në një ditë si sot, 11 nëntor, lindi shkrimtari Noah Gordon. E njohur mirë bestselleri "Mjeku" Justshtë vetëm një shembull i librave të mrekullueshëm që ky autor ka krijuar nga askund dhe ka të bëjë me veprën për të cilën do të flasim sot këtu si një haraç i vogël për të. Ne gjithashtu do t'ju lëmë me disa nga frazat e tij më të mira që ne e dimë se janë përmbajtja që ju pëlqen gjithmonë.

"Doktori" i Noe Gordon

Ky roman magjepsës përshkruan pasionin e një njeriu të shekullit të XNUMX-të për të kapërcyer sëmundjen dhe vdekjen, për të lehtësuar dhimbjen e njerëzve të tjerë dhe për të dhënë dhuratën gati mistike të shërimit që i është dhuruar. Kronikon udhëtimin e pabesueshëm të të riut Rob Cole, luftën e tij kundër sëmundjes dhe vdekjes, dhuratën e tij mistike për shërimin. Dreamndrra e tij për t'u bërë një mjek e çon atë nga Anglia e dominuar nga brutaliteti dhe injoranca në trazirat sensuale të Persisë së largët. Atje, në universitetet arabe, nën tutelën e mësuesit legjendar Avicena, do të ndodhë transformimi që do të shënojë fatin e tij dhe të familjes së tij përgjithmonë.

Të dhënat e librit

 • Zhanri: Historik dhe aventurë.
 • Viti i botimit: 1986.
 • ISBN: 9788496940840
 • Numri i faqeve: 800.

Libra të tjerë të mirë nga Noah Gordon

Megjithëse "Mjeku" Soshtë kështu të thuash vepra e yllit të Noah Gordon, autori ka shkruar libra të tjerë mjaft të mirë që mbase nuk i njihni deri më sot:

 • "Rabini"1965.
 • "Komiteti i vdekjes"1969.
 • "Diamanti i Jeruzalemit"1979.
 • "Shaman", 1992.
 • "Dr. Cole", 1996.
 • "Hebreu i fundit", 1999.
 • "Sam dhe përralla të tjera të kafshëve", 2002.
 • «Kantina«, 2007.

Fraza dhe citime nga autori

 • «Mjekësia është si një punë e ngadaltë murature (). Ne jemi me fat nëse brenda një jete mund të vendosim një tullë të vetme. Dhe nëse mund ta shpjegojmë sëmundjen, dikush që nuk ka lindur ende do të jetë në gjendje të arrijë një kurë ». (Libri: "Mjeku").
 • “Ju duhet ta dini se është një praktikë që Kisha e konsideron si mëkat magjike dhe mëkatare. Nëse më ndihmoni dhe ata na zbulojnë, ju do të digjeni në kunj njësoj si unë. (…) -Ata tashmë po më kërkojnë të më djegin, zotëria im doktor. Ata nuk mund të më djegin më shumë se një herë ». (Libri: "Hebreu i fundit").
 • Njerëzit vijnë tek ju të përhumbur nga vdekja dhe sëmundja. Një djalë që është në telashe me ligjin. Një vajzë që ka mbetur shtatzënë pas hambarit .... -Bëj atë që mundem. Ndonjëherë më ndihmoj. Shumë herë të tjera, jo. Ndonjëherë askush nuk mund të ndihmojë. Vetëm koha dhe Zoti. (Libri: "Rabini").
 • “Unë akoma isha i interesuar të dëgjoja diskutimet shkencore që ndoqën secilin shërbim dhe zbulova se kuptoja atë që po dëgjoja gjithnjë e më mirë. (…) Unë u tundova të dilja vullnetarisht për të ndihmuar në klasa, por e kuptova që mësuesit paguheshin dhe nuk doja të merrja rrogën e askujt ». (Libri: "Dr. Cole").
 • Mos merrni pak nga kafshimi i kënaqësisë derisa të jeni i sigurt se nuk është i tëri. (Libri: "Kantina").

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.