Një autore aspiruese vdes para se të botojë librin e saj të parë

Libër dhe stilolaps antik i kuq, syze me makinë shkrimi të vjetër

Një shkrimtar aspirues qëndroi i vdekur në shtëpinë e saj për katër muaj ndërsa një letër nga një redaktor që pranonte romanin e saj të parë qëndronte duke pritur të palexuar në derën e derës.

Ish-mësuesja Helen Gradwell u gjet e vdekur në shtëpinë e saj në Heaton, Manchester, prillin e kaluar kur fqinjët ngritën alarmin. Studimi i kryer komentoi se gruaja 39-vjeçare e vetmuar ka të ngjarë të vdiq afërsisht 4 muaj para se të zbulohej trupi i tij, pasi ata gjetën zbukurime të ndryshme për Krishtlindje në të gjithë dyshemenë dhe dy qentë e tyre u gjetën të ngordhur në të njëjtën dhomë.

Vdekje aksidentale nga mbidozimi

E ndjera, Helen Gradwell, u gjet në dyshemenë e banesës së saj me fytyrë poshtë dhe në një gjendje të përparuar dekompozimi. Ai kishte veshur pizhame dhe mendohet se po flinte në divan sepse kishte një duvet dhe një jastëk.

Duket se gruaja vuante nga migrena e rëndë, migrena aq e rëndë sa ato mund të shkaktojnë një paralizë të përkohshme në njërën anë të trupit të tij. Patologu Jonathan Pearson deklaroi se ishte e mundur që autorja aspiruese aksidentalisht teproi me lehtësues të dhimbjeve kundër migrenave të saj të dhimbshme.

Patologu gjithashtu tha se dekompozimi i përparuar i trupit e bëri të vështirë të jesh plotësisht i sigurt se si ai kishte vdekur por ai gjithashtu komenton se duket se nuk kishte prova të një sulmi nga dikush tjetër. Testet e toksikologjisë zbuluan nivele të larta të qetësuesit të dhimbjeve në trupin e saj, duke konfirmuar dyshimin e patologut.

“Evidenceshtë e vetmja dëshmi që kemi për diçka anormale që mund të shpjegojë vdekjen e papritur. Unë e pranoj që nuk është përfundimtare, por në ekuilibrin e gjasave është prova më e mirë që kemi për të shpjeguar vdekjen ".

Romanin e tij të parë e shkroi në fshehtësi

Helen Gradwell kishte studiuar të ishte mësuese por u detyrua të braktisë karrierën e saj kur filloi të vuante nga migrena. Për shkak të këtij ndryshimi, ajo ndryshoi klasat në një shkollë për mësime të personalizuara për fëmijë të ndryshëm dhe gjithashtu ai kishte qenë duke shkruar romanin e tij në fshehtësi.

Helen ishte beqare dhe jetonte vetëm. Familja e saj tha se ajo ishte distancuar nga ata, kështu që ata nuk kishin njohuri se ajo kishte shkruar.

Pas hetimit, njerka e saj, Bronwen Gradwell, tregoi se Gradwel kishte dërguar një përmbledhje dhe tre kapitujt e parë të librit të tij - të cilën familja e tij beson se ai e përfundoi - për një botues në Londër.

“Ne e dimë që duhet të jetë diku. Nëse e gjejmë do të donim ta botonim dhe dhuroni të ardhurat për bamirësi të kafshëve ".

 

"Donacionet nga funerali i saj shkuan në strehën e kafshëve që do të thoshin kaq shumë për të, e cila ishte bota e saj."

Nuk kishte prova të vetëvrasjes

Ndihmësi Koronent Timothy Brennand hyri në një vendim të hapur duke thënë se nuk kishte prova që sugjeronin se e ndjera kishte dashur të merrte jetën e saj. Ai gjithashtu komentoi se së fundmi kishte blerë rroba të reja dhe se nuk kishte lënë asnjë shënim, por atë që bëri në të vërtetë. të mendosh se vdekja e tij ishte aksidentale ishte dashuria e tij për dy qentë e tij.

"Për të kuptuarin tim, ajo nuk do të kishte vënë në rrezik jetën e qenve të saj."


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Anne Granger dijo

  E varfër, askush nuk e vë re vdekjen e saj. Unë isha shumë i ri dhe nuk duhej të ishte e lehtë të jetoja me ato migrena. Shpresoj që ata të botojnë punën e tyre dhe kështu, të paktën, të mos bie në harresë.

 2.   Alberto dijo

  Përshëndetje Lidia.
  Lajme tronditëse. Si është jeta mizore. Nuk është hera e parë që kam dëgjuar ose lexuar se trupi i dikujt është zbuluar pas muajsh vdekje pa e vërejtur fqinji i tij. Ndodh me disa frekuenca. Isshtë një nga fytyrat e hidhura të shoqërisë sonë.
  Vajzë e varfër, më vjen keq për të dhe qentë e saj. Një grua e kulturuar, e ndjeshme, me shqetësime artistike, një person i mirë (kjo është gjëja më e rëndësishme nga të gjitha)… Ajo nuk e meritonte të mbaronte kështu.
  Sa befasi e këndshme do të kishte qenë po të ishte gjallë kur mbërriti letra e redaktorit. Unë do të kisha shijuar suksesin tuaj.
  Pyes veten se çfarë do të ndodhte me të që të shkëputej nga familja e saj. Tani që e mendoj, lajmet e bëjnë një histori apo një roman.
  Nga ana tjetër, të afërmit e tyre e kanë të lehtë ta lokalizojnë punën: duke shkruar në adresën e shtëpisë botuese në Londër që shfaqet në adresën e kthimit të letrës që shfaqet në derën e derës, ose duke telefonuar me telefon, kaq.
  Një përshëndetje letrare. Nga Oviedo.

 3.   Alberto dijo

  PS: të paktën, ai kishte një vdekje të lumtur, pa dhimbje.