Ne ju sjellim 3 mikro-histori për lexuesit e shkathët

Histori e Shkurtër - Fronti

Shumë herë, puna e mirë e një shkrimtari nuk ka nevojë për zgjerime të mëdha për t'u dukur. Po, në fakt po flasim për mikro-historinë, një zhanër që së bashku me të tjerët e pëlqejnë haiku, përbën formën më të shkurtër të Narrative, e aftë të mbulojë hapësirën e a cicëroj o një mendim kalimtar. Në këtë post jo vetëm ne ju sjellim 3 tregime të shkurtra për lexuesit e shkathët por, përveç kësaj, ne ju sfidojmë të bëni tuajin nga një koncept specifik.

Thellësia e përmbledhjes

Dinozauri

Dinosauri, një nga tregimet më të famshme në historinë e letërsisë.

Tregimi i shkurtër, i njohur gjithashtu si tregimi i shkurtër, është një nga shprehjet më të vjetra letrare në botë, duke gjetur shembuj të tillë si haikus japonez, tërësia e përrallave indiane të njohura si Panchatrantra apo edhe fabula evropiane.

Pavarësisht shkurtësisë së saj, mikro-historia mund të përmbajë në vetvete një histori të subjektit të saj në njëmijë nuanca subjektive ose një moral të përmbledhur me disa fjalë, siç tregohet nga këto 3 mikro-histori që ju sjellim më poshtë:

Kur ai u zgjua, dinosauri ishte akoma atje.

Kjo histori e shkurtër nga shkrimtari Guatemalë Augusto Monteroso shkruar në 1959 është mundësisht historia e shkurtër më e shkurtër dhe më e popullarizuar në letërsinë amerikane hispanike të shekullit XX. Një shkrim i shkurtër që përmbledh një ide, thelbin e së cilës shumë e kërkojnë akoma.

Një shembull tjetër i një mikro-historie famëkeqe mund të jetë ai i Deveja, nga Eduardo Berti:

Deveja kishte kaluar tashmë gjysmën e trupit përmes syrit të një gjilpëre kur tha një gënjeshtër, dy gunga u rritën pak më shumë dhe ishte bllokuar atje përgjithmonë.

Së fundmi, ne i drejtohemi gjithnjë cash-it Jorge Luis Borges për të shpëtuar një nga shembujt e tij më të mirë të letërsisë së shkurtër, të titulluar fallxhorja:

Në Sumatra, dikush dëshiron të marrë një doktoraturë si fallxhor. Shtriga ekzaminuese e pyet atë nëse do të dështojë ose nëse do të kalojë. Kandidati përgjigjet se do të dështojë ...

Këto mikro-histori fshehin mësime të shkëlqyera, ambiente dhe madje edhe karaktere, duke konfirmuar çudinë e një shkurtësie që duket se është krijuar në një shoqëri aq të shpejtë sa ajo e shekullit XNUMX. Në fakt, cicërima është bërë aleati më i mirë i kësaj mënyre të re të tregimit të historive.

Pas këtyre 3 tregime të shkurtra për lexuesit e shkathët Unë do të ju propozoj një koncept që të mund të shkruani tuajin. Nuk është e nevojshme të kaloni netë pa gjumë për ta përfunduar atë, ose të përpiqeni të konkurroni, thjesht shkruani atë që ju vjen në mendje, të përfshini një histori dhe, në këtë mënyrë, ne mund të ndajmë mënyra të ndryshme të konceptimit të një narrativë në shkurtësinë e të cilit qëndron fuqia e saj më e madhe .

Aty shkon koncepti: Globalizimi.

Kemi ende të gjithë të Dielën përpara.

Përqafime dhe shpresojmë të lexojmë mikro historitë tuaja gjatë gjithë këtyre ditëve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.