Analizojmë shkurtimisht veprën «Romancero gitano» të FG Lorca

Federico García Lorca, poeti klasik spanjoll

Zhytuni në jetën dhe veprën e autorit të lindur në Granada Federico Garcia Lorca Shtë një çudi e vërtetë, sepse diçka e re gjithmonë zbulohet. Sot kemi arritur ta bëjmë pikërisht atë: thellohemi, thellohemi pak më thellë në një nga veprat e tij më të njohura. Ne e analizojmë shkurtimisht punën "Romance cigane" nga FG Lorca, do të qëndrosh me ne?

"Romance cigane"

Vepra poetike "Romance cigane" ishte shkruar dhe botuar nga poeti Federico García Lorca año 1928 dhe është një përbërje prej gjithsej 18 romancash, temat e të cilave rrotullohen rreth botës mitike të ciganëve, që trajtojnë tema po aq universale sa fati tragjik që na shoqëron të gjithëve në një moment në jetën tonë, zhgënjimi i gjërave të dëshiruara, por jo të marra , faji për ndjenjën dhe bërjen e gjërave të caktuara, etj.

Shprehja poetike në këtë vepër pasqyron sinkretizmin e brezit të famshëm të '27, ku procedurat dhe motivet personale ishin të përziera me metafora avangarde, duke përfshirë si jo diçka aq karakteristike të poetit të Granadës, siç është e tyre simbolet e universit lorka.

Dhe nëse dëshironi ta lexoni këtë vepër madhështore së shpejti, ju rekomandojmë që të mos vazhdoni të lexoni tani për tani. Ne nuk duam të zbulojmë asgjë për ju! Kthehuni këtu kur të mbaroni së lexuari. Sidoqoftë, nëse e keni lexuar tashmë dhe dëshironi të vazhdoni ta analizoni me ne, vazhdoni ta lexoni.

Vdekja e Antoñito, el Camborio

Në këtë vepër të famshme, ciganët marrin një dimension mitik: ata përfaqësojnë të instikti i lirisë Luftimi kundër normave dhe fatit të vendosur. Lorca, përqendron të gjitha cilësitë maksimale njerëzore në to (fisnikëria, forca, etj.) Për t'u rebeluar dhe kështu të përballet me fat tragjik që është gati për të, që ende mbizotëron dhe pushton me vdekje të pashmangshme.

Në këtë pikë, ne do të shohim karakterin e Antoñito, Camborio si arketipi i racës së pastër cigane.

"Romanca e penalltisë së zezë"

Nga përplasja midis dëshirës për liri dhe vdekjes, lind një zhgënjim i thellë që ciganët i quajnë "Penalltia e zezë". Kjo analizë dhe përshkrim i ndjenjës cigane për "penalltinë e zezë" ndihet në librin e saj nga një farë Soledad Montoya dhe ne mund ta ndiejmë vuajtjen e saj në vargjet vijuese që vendosim më poshtë:

… _Soledad: laje trupin

me uje larke,

dhe lere zemren tende

në paqe, Soledad Montoya.

Poshtë lumit këndon: 

fletushka e qiellit dhe e gjetheve.

Me lule kungulli

drita e re kurorëzohet.

Oh turp për Ciganët!

Penallti e pastër dhe gjithmonë vetëm.

Oh, hidhërimi i fshehur i lumit

dhe agimi i largët!

Temat me të cilat merren baladat cigane

Përkundër faktit se Baladat e ciganëve janë të mirënjohur për të folur për një temë pak të përdorur si bota cigane, e vërteta është Nuk është subjekti i vetëm për të cilin autori, Federico García Lorca, po. Në fakt, gjatë 18 romancave që përbëjnë Romancero ne mund të gjejmë tema të ndryshme që duhen njohur.

Kryesorja sigurisht që është shtypja, keqtrajtimi dhe jeta e ciganëve, një popull që ka qenë gjithmonë në kufijtë e shoqërisë dhe që është zbritur dhe kualifikuar me mbiemra të këqij ose negativë për stilin e jetës së tyre.

Për këtë arsye, Lorca punon në tema të ndryshme në poezitë e tij, duke i lidhur ato me to, siç është fakti i a luftë e vazhdueshme me autoritetin shtypës, konfrontim, një shoqëri me pakicë, etj. E gjithë kjo u përqendrua në dhënien e jetës dhe zërit për një shoqëri pak të njohur dhe shumë të diskredituar siç janë ciganët. E vërteta është se vetë autori flet se si ka emra të mëdhenj në art që i përkasin grupit etnik cigan.

Sidoqoftë, diçka që shumë pak zakonisht komentojnë është se, përveç çështjes së ciganëve, Lorca Ai gjithashtu krijon një hapësirë ​​për gratë në punën e tij. Personazhi që e përfaqëson atë në këtë rast është Soledad Montoya, i njohur gjithashtu si «murgeshë cigane», dhe ajo është ajo që mund të përshkruhet si «gruaja e vërtetë» për ciganët.

Sigurisht, gjatë gjithë romancave, ka shumë tema kryesore, të tilla si dashuria, vdekja, ndryshimet ... E gjithë kjo drejtohet nga ciganë, por në të vërtetë autori është i aftë ta ekstrapolojë atë në shoqëritë e tjera.

Ndarja e romancave: dy tema shumë të ndryshme

El Romancero Gitano ishte një nga librat e Lorcës që ai filloi të shkruajë në 1924 dhe u botua në 1928. Mund të flasim për atë që është një nga veprat më të rëndësishme të autorit, me një gjuhë të bazuar shumë në metafora, simbolikë dhe histori. Sigurisht, bie në sy për të bërë të njohur kulturën cigane dhe andaluziane, pa lënë pas dore çështjet e tjera.

Lorka punon në baladat e tij cigane duke ndjekur udhëzimet e baladave tradicionale, që do të thotë, duke përdorur dialogje pa folje hyrëse ose kush po flet. Për më tepër, historia që tregohet nuk ka një preambulë, është diçka që fillon papritmas dhe që mund të krijojë një aureol misterioze rreth historisë. Kështu, të gjitha romancat e Lorkës karakterizohen duke përdorur formula të zakonshme narrative, anaforë, përsëritje dhe gjithashtu simbolikën që poeti i pëlqen aq shumë.

Siç kemi thënë më parë, ajo përbëhet nga 18 romanca. Por të gjitha këto nuk vërtiten plotësisht rreth botës cigane, por përkundrazi mund të gjenden dy lloje të ndryshme të romancave për shkak të asaj që Lorca dëshironte të tregonte për to.

Pra, ju keni:

Romancë 1 deri në 15

Këto janë u përqendrua drejtpërdrejt në ciganë. Por në to ka edhe nëntema të tjera të rëndësishme si vdekja, gratë, etj. Në fakt, pesë nga ky grup poezish përqendrohen te gratë. Ne flasim për: I çmuar dhe ajri; Romance në ecje në gjumë, Murgesha cigane; shtëpia e pabesë; dhe Romanca e penalltisë së zezë. Secili prej tyre ofron vizionin e një teme të tillë si dashuria, pasioni, zhgënjimi ose pikëllimi.

Në të njëjtën kohë, ka edhe romanca të tjera, historia e të cilave është ajo e ciganëve që kanë një fund tragjik, të tilla si Vdekja e Antoñito el Camborio; Përleshje; o Romanca e Gardës Civile Spanjolle.

Më në fund, do të gjeni tre romanca që autori u kushtoi tre qyteteve Andaluziane. Ato janë: Granada (me San Miguel); Sevilje (me San Gabriel); dhe Córdoba (me San Rafael).

Romancë 16 deri në 18

Tri romancat e fundit të Baladave cigane nuk janë aq të lidhura me ciganët, por përkundrazi Ata flasin për figurat historike. Për shembull, ai i Martirio de Santa Olalla, flet për Andaluzinë Romake dhe merret me jetën e Santa Eulalia de Mérida.

Nga ana e tij, Tall Don Pedro mbi kal, na kthen në Mesjetë, në të cilën ai flet për dashurinë, mungesën e saj dhe kalorësit që kanë harruar.

Më në fund, Thamar dhe Amnon flasin për një histori biblike dhe dashurinë dhe pasionin inçestual të dy vëllezërve.

Mund të thuhet se, megjithëse merren me tema që janë parë në romancat e mëparshme, ndryshon shumë nga ajo që po trajtohej në librin e Lorka dhe është sikur të vendos tri romanca që, në një farë mënyre, nuk kishin shumë të bënin me sa më sipër (megjithëse, siç themi, ato merren me të njëjtat çështje).

Simbolologjia në Baladat cigane

Më në fund, ju lëmë këtu se cila është simbolika që gjeni në Baladat cigane, si dhe kuptimi që poeti u jep atyre simboleve. Disa prej tyre përdoren në punime të tjera, por ka edhe të tjera që janë unike për këtë.

Midis tyre janë:

Cigan

Shifra cigane mund të jetë interpretojë si mënyrë jetese, dhe si përplaset me shoqërinë "normale" dhe të zakonshme. Pavarësisht përpjekjeve për t'iu përshtatur asaj shoqërie dhe për të jetuar në paqe me ta, ai dështon dhe e bën fatin e tij të përfundojë keq.

Hëna

Për Lorkën, hëna ka kuptime të shumëfishta, por e vërteta është se në këtë rast gjëja më karakteristike është se ajo është një simboli i vdekjes.

Demin

Edhe pse demi është një simbol i fuqisë, i forcës, i trimërisë. Qëllimi përfundimtar i kësaj është vdekja dhe jo një normale, por duhet të luftojë për të jetuar, në fund, çfarëdo që të bëjë, të vdesë.

Prandaj, për Lorca, ai ka një simbolikë tragjike. Duket sikur demit i morën jetën. Dhe kështu e përfaqëson ai në romancën e tij.

Kali

Kali ishte i pranishëm në shumë vepra të Federico García Lorca

Kali është një nga simbolikat më të përdorura nga Federico García Lorca në shumë nga veprat e tij. Dhe në këtë rast ai flet për kalin nga një këndvështrim mashkullor, i virgjër, i fortë, plot pasion.

Kështu e përfaqëson ai, por gjithashtu se pasioni çon gjithmonë në vdekje, në një fund katastrofik që mbaron pa arritur atë që dëshiron.

Thika, kamat, thikat

Përgjatë Baladave Cigan, citohen disa metale si thika, kamë, etj. Të gjithë janë objekte që simbolizojnë vdekjen për autorin. Mbani në mend se ne po flasim për një objekt që shkakton dhimbje dhe se kjo mund të jetë fatale.

Megjithatë, ka edhe të tjera metale të tilla si argjendi ose ari, si dhe bronzi ose bakri. Dy të parat janë simbole pozitive për Lorca; Nga ana tjetër, dy të tjerët u japin atyre një kuptim krejtësisht të ndryshëm, pasi ai i përdor ato për të nënkuptuar llojin e lëkurës që ka një person (ose grup).

Nëse dëshironi të lexoni diçka të mirë për García Lorca, ne ju rekomandojmë shumë të lexoni këtë «Romancero Gitano», një nga më të mirët nga autori i lindur në Granada.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.