Një dritë është ndezur rreth fatit të Círculo de Lectores, Biblioteka Kombëtare e Spanjës ka kërkuar që arkivi i klubit të transferohet tek ai për ruajtjen e tij.

Biblioteka Kombëtare e Spanjës dëshiron të shpëtojë trashëgiminë e Rrethit të Lexuesve.

Biblioteka Kombëtare e Spanjës dëshiron të shpëtojë trashëgiminë e Rrethit të Lexuesve.

Pas Grupo Planeta do të njoftojë mbylljen e Círculo de Lectores Pothuajse një muaj më parë - duke pretenduar se "Modeli derë më der nuk funksionon më dhe ne do ta lidhim atë me blerjet dixhitale" - një dritë është ndezur në lidhje me ruajtjen e arkivit të një klubi kaq të rëndësishëm.

Biblioteka Kombëtare e Spanjës (BNE) - pasi ta zbuloni përmes një botimi të gazetës Vendi se avokatët e Círculo de Lectores informuan një pjesë të atyre që ishin përgjegjës për të drejtat e vëllimeve (midis tyre menaxherët e Mario Vargas Llosa dhe Francisco Ayala) se ata do të kryenin një "operacion të shkatërrimit të pjesshëm" të kopjeve të tyre të plota punon - Ai kërkoi që të gjithë librat në koleksion t'i transferoheshin atij për mbrojtjen, kujdesin dhe përdorimin e tij.

BNE është e gatshme të ruajë të gjitha pasuritë e CL

Ky reagim nga ana e BNE është më se logjik. Ne po flasim për Círculo de Lectores ishte klubi më i madh i leximit që shteti spanjoll ka pasur ndonjëherë. Dhe nëse me vendimin për t'u mbyllur kishte një polemikë të madhe, tani ka një konfuzion dhe shqetësim më të madh sepse ka për qëllim të shkatërrojë një nga rekordet letrare fizike më të gjera dhe më të rëndësishme në historinë e gjuhës së fundit spanjolle.

Të gjithë e dinë që Grupo Planeta bleu plotësisht aksionet e Círculo de Lectores në 2014. Sidoqoftë, për shkak të ndryshimeve në trendet e përdoruesve (zhytje më e madhe në leximin dixhital dhe blerjen e produkteve përmes internetit) u vendos që të mbyllet klubi.

Foli Grupo Planeta

Lidhur me botimin e Vendi, zëdhënësit e Grupo Planeta kanë njoftuar:

“Trashëgimtarët po informohen se, pas mbylljes së klubit Círculo de Lectores, të drejtat e shitjes në këtë mënyrë mbeten në ajër. Ajo që do të bëhet me fondin do të varet nga marrëveshjet e arritura me ta ”.

E veja e shkrimtarit Fernando Ayala gjithashtu ngriti zërin

Nga ana e saj, dhe duke i dhënë të vërtetës lajmit, e veja e shkrimtarit Fernando Ayala deklaroi:

“Ky projekt shumë i rëndësishëm ishte i domosdoshëm, për aq sa barazoi gjuhën dhe letërsinë spanjolle me ato të kulturave të tjera të mëdha në të cilat ka projekte të ngjashme. Shkatërrimi i tij përfaqëson një tragjedi të vërtetë kulturore që, në këto kohë, ndoshta është e pariparueshme ".

Ujërat janë në një qetësi të tensionuar

Zëdhënësit e Grupo Planeta, për të qetësuar situatën, treguan:

“Ajo që u dërgua ishte një letër standarde administrative që doli pa e ditur ata që e përpunuan atë në lidhje me këto negociata; nuk kishte fare dhe as nuk ka në shtëpi vullnetin për të shkatërruar ndonjë gjë nga trashëgimia e Círculo de Lectores ".

Klubi i librit.

Klubi i librit.

Ajo që vazhdon në mjedis është një tension i dukshëm përballë një vendimmarrjeje që duket krejt absurde në shekullin 25.000. Tani për tani, palët e interesuara shpresojnë që të mbizotërojë mendja e shëndoshë, pasi që ruajtja e librave do të ishte me përfitim të jashtëzakonshëm për Spanjën. Reshtë qetësuese të dish që zëri i BNE kishte një ndikim sa më të nevojshëm, kështu që XNUMX kopje në lojë (dhe pjesa tjetër e materialit informues me interes për Círculo de Lectores) mund të ruhen.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Peter Suenz dijo

    Difficultshtë e vështirë të kuptohet pse Bertelsmann ia shiti Círculo pikërisht Planeta, një botues i nivelit të ulët, i cili ka provuar se nuk kishte ide se si të drejtonte një klub libri. Prishi nivelin dhe prestigjin e shkëlqyeshëm që Círculo kishte arritur me Hans Meinke, i cili e kuptoi se e ardhmja e klubit do të ishte në botimin e librave të ilustruar dhe letërsisë të bërë mirë, në stilin e gjermanëve Büchergilde Gutenberg, aktualisht një nga dy komunitetet e vetme «të librave» (Buchgemeinschaften) që i kanë mbijetuar voracitetit të Bertelsmann, i cili në Gjermani iu përkushtua vetes për të blerë pothuajse të gjitha këto klube për t'i bashkuar dhe shkatërruar ato, duke mbyllur përfundimisht makrocubin e tij «Der Club» (ish Bertelsmann Lesering> Círculo de Lectores Bertelsmann) të gjitha menjëherë. Nga ana tjetër, Círculo de Lectores në kohën e tij të mirë deri afërsisht. 2005/2010, ajo arriti atë që mund të kishte qenë e ardhmja e saj: mbajtja e një komuniteti prej disa qindra mijë anëtarësh që blejnë libra të mirë. Gjëja për të shitur derë më derë përmes agjentëve ishte tashmë e vjetëruar për një kohë të gjatë, shumë prej tyre ishin blerë me postë. Në Portugali, Círculo de Leitores ende ndjek si pjesë e Bertrand (Bertelsmann + Shtëpia e Randomit). Që në Spanjë Círculo humbi gjithnjë e më shumë partnerë blerjeje është për shkak të keqmenaxhimit nga Planeta, me një program të degjeneruar në një varg romanesh kriminale ose romanesh horror, të redaktuar dobët, dhe pa ndonjë gjerësi që ofron tema të politikës dhe historisë ose zbulime serioze. Se, përveç kësaj, ajo prishi fondin e madh editorial të Círculo është një tjetër skandal. Dhe nuk ka dyshim se kishte një element tjetër që mund të dëmtonte: me selinë në Katalonjë, Círculo do të përballej me problemin e bojkotit të produkteve katalanase. Unë uroj që një redaktor serioz të rifillojë karrierën e Círculo në një nivel përsosmërie dhe një përzgjedhje të mirë, megjithëse nuk ka gjasa. Turp