Nën-zhanret narrative

Nën-zhanret narrative.

Nën-zhanret narrative.

Ne e kuptojmë me nëngjinitë narrative, në konceptin e tij më themelor, për secilin prej grupeve që përbëjnë tekstet narrative. Këto të fundit janë krijuar për të treguar një histori (me bazë reale ose jo) me një qëllim të gjallë (për t'u argëtuar). Në rrëfim, personazhet - zakonisht të jashtëm nga autori - përcaktohen në një hapësirë ​​dhe kohë specifike.

Në nëngjinitë narrative mund të gjejmë dy lloje: letrare dhe joletrare. Midis teksteve letrare narrative kemi historinë, romanin, historinë, mikro tregimin, legjendën, fabulën dhe mitin. Këto janë të ngarkuara me të ashtuquajturin funksion poetik, i cili nuk është asgjë më shumë se një burim që lejon t'i japë forcë mesazhit të lëshuar. Sa për tekstet narrative joletrare, ato janë të natyrës personale. Mund të gjejmë mes tyre letra, gazeta, email.

Historia

Shtë një rrëfim i shkurtër i ngjarjeve fiktive në të cilat një numër i vogël personazhesh marrin pjesë brenda një komploti të lehtë për t’u kuptuar. Prandaj, zhvillimi i tregimit ka një strukturë të thjeshtë dhe të organizuar. Ekzistojnë dy lloje historish:

Përralla popullore ose popullore

Nga një autor anonim, transmetuar nga tradita gojore (kryesisht) nga brezi në brez. Nga ana tjetër, varësisht nga lënda, përrallat popullore mund të jenë:

 • E kafshëve
 • E magjisë
 • Komike ose anekdota
 • Novelistë
 • fetar

Përralla letrare

Autor i njohur dhe i botuar në formë të shkruar. Midis eksponentëve të kësaj nëngjini, spikasin disa tituj nga autorë të mëdhenj të Amerikës Latine. Ata mund të emërtohen: "Gjurma e gjakut tuaj në dëborë", nga Gabriel García Márquez; "El Aleph", nga Jorge Luis Borges; "A la deriva", nga Horacio Quiroga; "Axolotl", nga Julio Cortázar.

Fraza nga Jorge Luis Borges.

Fraza nga Jorge Luis Borges.

Përrallë kundër Krishtlindjeve

Përralla anti-Krishtlindje ndryshon vlerat tradicionale të Krishtlindjes për një histori të mbushur me ironi, humor të zi dhe ngjarje groteske. Zakonisht tregimtari përdor një monolog për të përshkruar ngjarjet. Këto karakteristika narrative janë të dukshme në "Les Foufs", të autorit kanadez Yvan Bienvenue.

Historia

Shtë një rrëfim i shkurtër me një strukturë diskursive (me një ose më shumë fjalime), pa organizimin zyrtar të një historie. Zakonisht, tregimet janë produkt i një frymëzimi momental ose i një motivi eventual, ku përshkruhen me saktësi faktet. Këtu janë disa nga historitë më të njohura Hispanike Amerikane:

 • "Dikush do të ëndërrojë", nga Jorge Luis Borges.
 • "Amor 77", nga Julio Cortázar.
 • "Duelo", nga Alfonso Reyes.
 • "Gravurë", nga Rubén Darío.
 • "Drama e të pakënaqurve", nga Gabriel García Márquez.

Mikro-historia

Quhet gjithashtu mikro-histori, Shtë një tekst i shkruar në një prozë shumë të shkurtër, argumenti i të cilit është fiktiv, i ndërtuar me një gjuhë precize dhe konkrete. Po kështu, elipsi shpesh përdoret në mikro-histori si një burim i preferuar për të befasuar lexuesin.

Romani

Shtë një tregim i zgjeruar i ngjarjeve të një natyre imagjinare, të cilat pothuajse gjithmonë përfshijnë dialog dhe një zgjidhje. Romanet përgjithësisht kanë të paktën gjashtëdhjetë mijë fjalë të shkruara në prozë. Tani, midis paragrafëve mund të ketë poezi kur historia e garanton atë. Në mënyrë të ngjashme, thellësia e personazheve është më e madhe në krahasim me ato të një historie ose një historie.

Nën-zhanret kryesore të romanit

Romani fantastik:

Në to protagonistët janë qenie joreale dhe veprimi shpaloset në një botë apo univers imagjinar. Në këtë kuptim, sagat pëlqejnë Zoti i unazave de JRR Tolkien y Një këngë zjarri dhe akulli George RR Martin janë dy nga titujt më të njohur të fantazisë të të gjitha kohërave. Kjo pasqyron rritjen e jashtëzakonshme të këtij nëngjini në kohët bashkëkohore.

Romani filozofik:

Karakterizohet nga argumentimi i një teze të ngritur nga autori (Mund të ketë lidhje me një situatë të veçantë, analizën e sjelljes së një personazhi ose në lidhje me një ngjarje). Pastaj, i njëjti shkrimtar ekspozon antitezën dhe përfundon me një sintezë që rrjedh nga ajo ballafaqim idesh. Dy nga librat më të njohur në këtë nëngjini janë Kështu foli Zarathustra (1883) nga Friedrich Nietzsche dhe Të përzier (1938), nga Jean-Paul Sartre.

Romani detektiv:

Siç nënkupton emri, në këtë lloj romani personazhi kryesor është zakonisht një polic ose detektiv i përqendruar në zgjidhjen e një krimi. Në këtë drejtim, CWA (Shoqata e Shkrimtarëve Kriminale) konsideron se 3 më të mirët e kësaj nën-zhanër përbëhen nga: Vajza e kohës (1951), nga Josephine Tey; Thendrra e madhe (1939) nga Raymond Chandler; Y Spiuni që doli nga të ftohtit (1963), nga John le Carré.

Romani psikologjik:

Kafka në breg.

Kafka në breg.

Librin mund ta blini këtu: Kafka në breg

Karakterizohet nga një rrëfim i përqendruar në mendime ose në botën e brendshme të një ose më shumë personazheve. Një nga titujt më të fundit dhe më të spikatur në këtë nëngjini është Kafka në breg (2002), nga Haruki Murakami.

Romani realist:

Pavarësisht paraqitjes së personazheve të shpikur nga autori, Isshtë një lloj romani, zhvillimi i të cilit detajon ngjarje që janë të mundshme ose që mund të ndodhin në jetën reale.

Romani rozë:

Ata janë ata, tema kryesore e të cilave është dashuria. Një nga romanet më të famshëm të trëndafilave të të gjitha kohërave - dhe gjithashtu i adaptuar me sukses në ekranin e madh - është Krenari dhe paragjykim (1813), nga Jane Austen.

Disa lloje të romaneve specifikë për një kohë, autor ose fe

Nivola:

Miguel de Unamuno.

Miguel de Unamuno.

Isshtë një lloj romani i shpikur nga shkrimtari spanjoll Miguel de Unamuno, i cili zhvilloi rrëfime të gjera ku veprimi kalon nëpër monologjet më të mundshme të protagonistëve. Edhe në magjistrale mjegull (1914), shkrimtari bask pasqyroi mendimet e një qeni.

Romani maure:

Ky nën-zhanër i romanit u shfaq në shekullin e XNUMX-të dallohet nga proza ​​e saj narrative me temë idealiste dhe protagonistët e saj myslimanë. Ata paraqesin shembuj të bashkëjetesës paqësore midis maurëve dhe të krishterëve.

Romani polifonik:

Termi u shpik nga filozofi dhe kritiku letrar rus Mikhail Bakhtin në përmbledhjen e tij të titulluar Problemet e poetikës së Dostojevskit (1936). Ky libër ngre nevojën për një lloj të ri romani, në të cilin ka një ballafaqim dialektik midis botëkuptimeve ose idealeve të ndryshme të mishëruara nga personazhe të ndryshëm.

Llojet e tjera të romanit

 • Luftë
 • Bizantine.
 • Kalorësisht.
 • Kurtizane.
 • Teza.
 • Pikareske.
 • Satirike.

Leyenda

Shtë një lloj narracioni - pothuajse gjithmonë i një lloji gojor - në të cilin Ngjarjet e mbinatyrshme trajtohen sikur të kenë ndodhur në të vërtetë. Prandaj, qëllimi i legjendave është (të përpiqen) të gjejnë një shpjegim racional për një ngjarje të pakuptuar ose irracionale.

Mito

Isshtë një histori që luan një ose më shumë figura heroike tipike të kulturave të përparuara (Greke, Romake, Egjiptiane, Maja ...). Domethënë, anëtarët e historisë janë perëndi, gjysmë perëndi ose hyjni me rrëfime epike të transmetuara gojarisht. Për shembull: miti i lindjes së Afërditës (mitologjia greke) ose historia e Aluxes (mitologjia maja).

Fabulë

Isshtë një rrëfim në prozë (mund të jetë edhe në vargje) me kafshë që përmbajnë një lloj sjellje tipike njerëzore. Ku qëllimi kryesor është të lëmë një mësim moral ose përfundimtar. Për këtë arsye, fabulat shpesh përdoren si pjesë e tregimeve për fëmijë. Për shembull: fabula e lepurit dhe breshkës.

Tekste narrative joletrare

Tekste gazetareske

Padyshim, një tekst gazetaresk duhet të pasqyrojë në mënyrë rigoroze detajet në lidhje me një ngjarje të vërtetë. Prandaj, gjuha duhet të jetë e qartë dhe koncize, me qëllim lehtësimin e kuptimit të lexuesit. Në mënyrë të ngjashme - nëse nuk është një opinion - objektiviteti është një aspekt shumë i rëndësishëm.

Tekste personale

Këto janë rrëfime subjektive, me një përbërës të lartë emocional për rrëfyesin e historisë. Ato karakterizohen nga ndërlidhja e ngjarjeve të besueshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.