Nëna e Frankenstein

Citim nga shkrimtarja Almudena Grandes.

Citim nga shkrimtarja Almudena Grandes.

Nëna e Frankenstein është një roman historik i përpunuar nga Almudena Grandes dhe është pjesa e pestë e serisë Episodet e një lufte të pafund. Ky titull paraqet një set narrativ në Spanjën e pasluftës. Po kështu, tema e librit tregon një pjesë të pasojave psikiatrike të shkaktuara nga Lufta Civile dhe regjimi Franko.

Për këtë, autori paraqet qindra personazhe - disa fiktivë, të tjerë të vërtetë - në mes të situatës historike të asaj kohe. Atje, një komplot është zhvilluar rreth viteve të fundit të jetës së Aurora Rodríguez Carballeira, e cila duket e mbyllur në një azil. Përveç kësaj, libri ekspozon përvojat e besueshme të kësaj gruaje spanjolle e cila u bë e famshme në vitet '30 për vrasjen e vajzës së saj.

Sobre el autor

Almudena Grandes Hernández lindi në Madrid më 7 maj 1960. Ai përfundoi studimet e tij profesionale në Universitetin Complutense të Madridit, ku u diplomua në Gjeografi dhe Histori. Puna e tij e parë ishte në një shtëpi botuese; Aty detyra e tij kryesore ishte të shkruante fusnotat e fotografive në librat shkollorë. Ky profesion e ndihmoi atë të njihej me shkrimet.

Garë letrare

Libri i tij i parë, Moshat e Lulu (1989), ishte një sukses i madh: i përkthyer në më shumë se 20 gjuhë, fitues i Çmimit Vertikal XI La Sonrisa dhe përshtatur në kinema. Që nga ajo kohë, shkrimtari ka bërë disa romane që kanë marrë një numër të mirë editorial plus vlerësime kritike. Në fakt, ato që përmenden më poshtë gjithashtu janë marrë në kinema:

 • Malena është një emër tango (1994)
 • Atlasi i Gjeografisë Njerëzore (1998)
 • L ajrat e vështirë (2002)

Episodet de një luftë i pafund

Në 2010 Të mëdhenjtë ai botoi Agnes dhe gezim, pjesa e parë e serisë Episodet e një lufte të pafund. Me këtë libër, shkrimtari fitoi Çmimin e Romanit Ibero-Amerikan Elena Poniatowska (2011), ndër çmime të tjera. Deri më tani janë pesë vepra që përbëjnë sagën; i katerti: Pacientët e Dr. García, mori Çmimin Kombëtar Narrativ 2018.

Nëna e Frankenstein

Konteksti i veprës

Grandes u takua me historinë e Aurora Rodríguez Carballeira pasi lexoi Dorëshkrimi i gjetur në Ciempozuelos (1989), nga Guillermo Rendueles. I intriguar nga ky personazh, Shkrimtar i Madridit vazhdoi hetimet për të dokumentuar në detaje rreth çështjes. Për këtë arsye, gjatë gjithë komplotit paraqiten disa ngjarje reale, të cilat i japin historisë ndikim më të madh.

Zhvillimi e vendos lexuesin në Azilin e Ciempozuelos (afër Madridit), gjatë viteve 1950. Teksti përfshin 560 faqe të ngarkuara me histori që përshkruajnë peripecitë që rrjedhin nga kaq shumë konflikte të armatosura. Në këtë mënyrë, një komplot shfaqet rreth 3 personazheve: Aurora, María dhe German, të cilët alternojnë personin e parë në rrëfim.

Përmbledhje

Qasja fillestare

Në 1954 psikiatri gjerman Velásquez kthehet në Spanjë për të punuar në azilin e grave në Ciempozuelos, pasi qëndroi 15 vjet në Zvicër. Për shkak të aplikimit të trajtimit të ri me klorpromazinë - një neuroleptik i përdorur për të zvogëluar efektet e skizofrenisë - kritikohet ashpër brenda qendrës psikiatrike. Sidoqoftë, rezultatet do të befasojnë të gjithë.

gjermanisht së shpejti zbulon se një nga pacientët e tij është Aurora Rodríguez Carballeira, një grua që ka krijuar kuriozitet që nga fëmijëria. Kur ishte fëmijë, ai kujton se kishte dëgjuar rrëfimin që i bëri babait të saj - Dr. Velásquez - për të. vrasja e vajzës së tij. Kështu, psikiatri hyn në çështje për të gjetur trajtimin më të mirë dhe për t'u përpjekur t'i bëjë ditët e tij të fundit më të mira.

Pacienti

Aurora Rodríguez Carballeira është një grua jashtëzakonisht e vetmuar, e vizituar vetëm nga María Castejón, një infermiere që ka jetuar gjithmonë atje (ajo është mbesa e kopshtarit). María ndjen një vlerësim të madh për Aurorën, sepse e mësova të lexojë dhe të shkruajë. Përveç kësaj, çdo ditë ajo kënaqet të kalojë kohë në dhomën e saj, ku i është përkushtuar leximit të tij, pasi Rodríguez po verbohet.

Sëmundja

Agim Ajo ka profilin e një gruaje shumë inteligjente, një mbrojtëse e eugjenikës dhe të drejtave të grave. Ajo vuan nga një sëmundje që shkakton halucinacione, mani përndjekëse dhe iluzione të madhështisë. Historia tregon për dy vitet e fundit të jetës së tij, pas më shumë se dy dekadash burgim për shkak të krimit të kryer ndaj vajzës së tij, për të cilën ai nuk u pendua kurrë.

E vendosur për të krijuar "gruan e përsosur të së ardhmes", Aurora u nis për të pasur një vajzë dhe për ta rritur atë me idealet e saj kryesore. Zonja e quajti atë vajzë: Hildegart Rodríguez Carballeira - për të ishte një projekt shkencor. Nën atë kriter, rriti një çudi fëmijë, me sukses të madh në parim. Por, dëshira e gruas së re për liri dhe dëshira për t'u larguar nga nëna e saj çuan në un mbarim tragjik.

Një grua e re e jashtëzakonshme

Hildegart Ai ishte jashtëzakonisht inteligjent, me vetëm 3 vjet që ai dinte të lexonte dhe shkruante. Ishte avokati më i ri u diplomua në Spanjë, ndërsa studion dy karriera shtesë: Mjekësia dhe Filozofia dhe Letrat. Për më tepër, ai ishte një aktivist politik në moshë të re, prandaj, ai kishte një të ardhme shumë premtuese ... Shkurtuar kur ajo u vra nga nëna e saj, vetëm 18 vjeç.

Azili i Ciempozuelos

En Nëna e Frankenstein, autori kërkon të pasqyrojë realitetin e grave të asaj kohe. Për këtë arsye, Grandes përdor sanatoriumin mendor Ciempozuelos për gratë si mjedis. Meqenëse ky azil nuk kishte për qëllim vetëm gratë me probleme mendore, kishte edhe gra të burgosura për dëshirë të jenë të pavarura ose për të jetuar lirshëm seksualitetin e tyre.

Një histori dashurie e pamundur

Me të arritur në Ciempozuelos, Gjermanit i tërhoqi Maria, një grua e re e shtypur dhe e irrituar. Ajo, nga ana e saj, e refuzon atë, diçka që e çudit Gjermanin, i cili do të duhet të zbulojë pse është kaq e vetmuar dhe misterioze. Një dashuri e ndaluar për shkak të rrethanave të një vendi ku mbretërojnë standarde të dyfishta, plot rregulla dhe padrejtësi të palogjikshme kudo.

Personazhet reale

Rrëfimi përfshin disa personazhe të vërtetë të kohës, të tilla si, për shembull, Antonio Vallejo Nájera dhe Juan José López Ibor. Antonio ishte drejtori i Ciempozuelos, një njeri që besonte në eugjenikë dhe që besuan se të gjithë marksistët duhet të eliminohen. Prandaj, ai promovoi pushkatimin e të rriturve me atë ideologji dhe dorëzimin e fëmijëve të tyre në familjet e Lëvizjes Kombëtare.

Nga ana e saj, López Ibor - megjithëse nuk kishte miqësi me Vallejo - pranoi që ai i keqtrajtoi të ashtuquajturit "të kuqtë" dhe homoseksualët. Ky ishte një psikiatër në kohën e Frankos, i cili praktikonte seksione elektroshoku dhe lobotomie. Këto procedura u aplikuan vetëm për burrat, pasi gratë nuk mund të kishin pavarësi seksuale.

Anëtarët e tjerë të tregimit

Në komplot shfaqen personazhe dytësorë (trillues) që ndihmojnë në plotësimin e historisë. Midis tyre, At Armenteros dhe murgeshat Belén dhe Anselma, të cilët përfaqësojnë entitetin fetar brenda azilit. Përveç kësaj, Eduardo Méndez - psikiatër homoseksual - i cili ishte viktimë në rininë e tij të praktikave të López Ibor dhe bëhet një mik i mirë i Gjermanisë dhe Marisë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Sergio Ribeiro Pontet dijo

  Melena es un nombre de tango (1994), está mal. El título verdadero dice «Malena» y no Melena. Además, el título del tango aludido es, precisamente», Malena; y no Melena.