Nën të njëjtin yll

Nën të njëjtin yll, nga Jonh Green.

Nën të njëjtin yll, nga Jonh Green.

Këtu është një punë shumë prekëse, prekëse dhe humane. Nën të njëjtin yll rrëfen përvojat e Hazel Grace Lancaster, një adoleshente 16-vjeçare që vuan nga kanceri i tiroides për 3 vjet. Në kohën e rrëfimit të ngjarjeve, sëmundja është në fazën IV, kështu që tashmë është përhapur në mushkëritë e protagonistit. Për të kundërshtuar efektet e metastazës, mjekët kanë vendosur të testojnë një ilaç eksperimental mbi të.

Rekomandimet e trajtimit përfshijnë orë të gjata gjumi. Kur Hazel nuk është duke fjetur, ajo kënaqet duke lexuar librin e saj të preferuar Një vuajtje perandorake. Kohë pas kohe vajza shkon në një grup mbështetës për të rinjtë me kancer ku takon Gus, me të cilin ndërmerr një udhëtim të rrezikshëm (për shkak të kushteve të saj shëndetësore) dhe për të hapur zemrat e tyre pavarësisht nga rrethanat. Në këtë vepër lexuesi është i përfshirë në këtë histori të dashurisë rinore, tragjike dhe të bukur, me mesazhin e nënkuptuar të vlerësimit të jetës dhe njerëzve të pranishëm në të.

Sobre el autor

Lindja dhe familja

John Michael Green lindi në Indianapolis, Indiana, Shtetet e Bashkuara, më 24 gusht 1977. Ai është djali i madh i Mike dhe Sydney Green, vëllai i tij i vogël quhet William Henry Hank Green II. Për disa vitet e para ai dhe familja e tij jetuan në Michigan, më pas Alabama dhe së fundmi Orlando, Florida.

studim

Ai shkoi në shkollën e mesme Lake Highland në Orlando. Ai u diplomua në 2000 në Kolegjin Kenyon me një diplomë të dyfishtë në Anglisht dhe Studime Fetare. Xhoni i ri dëshironte të bëhej prift, por pasi punoi si praktikant në një spital për fëmijë në Columbus, Ohio, ai vendosi të bëhej shkrimtar.

Çfarë e bëri atë të ishte një shkrimtar

Puna e tij për t'u kujdesur për foshnjat me sëmundje të rrezikshme për jetën e frymëzoi atë për punët e tij. Librat e tij përfshijnë: Duke kërkuar Alaskën (2005) y Nën të njëjtin yll (2012); Kjo e fundit është romani i saj më i vlerësuar nga kritika, popullariteti i të cilit e çoi atë në ekranin e madh (2014). Vendimi i tij për të qenë një shkrimtar është mbështetur nga suksesi i tij, jo më kot Green është ndër 20 shkrimtarët më të paguar të vitit 2014.

Romani më i shitur në vitin 2012

Nën të njëjtin yll arriti # 1 në listat më të shitura botuar nga New York Times në janar 2012 (emri origjinal i romanit në anglisht është Faji ne yjet tona) Në fakt, ky roman është ndër 20 librat më të shitur të shekullit XNUMX. Veprat e tjera të njohura të autorit janë Një bollëk i Katherinas (2006), Lëreni të bjerë: Tri ditë pushime (si bashkautor) dhe Qytetet prej letre (2008).

John Green në Youtube

Në mënyrë të ngjashme, Në vitin 2007, shkrimtari filloi kanalin YouTube VlogBrothers, së bashku me vëllain e tij, u përqendruan në seri edukative. Dhjetë vjet më vonë, kjo llogari tashmë ka më shumë se 3 milion abonentë dhe 700 milion shikime. Ai aktualisht ka dy fëmijë, Henri dhe Alisa, produkt i martesës së tij me Sarah Urist.

Shkrimtari John Green.

John Green.

Shkrimtari dhe futbolli

Ai është i dhënë pas futbollit; mbështetës besnik i Liverpool FC dhe bashkëpronar i Wimbledon FC të divizionit të tretë të Anglisë. John Green u diagnostikua me çrregullim obsesiv. Ai ka dhënë mendimin e tij dhe ka diskutuar gjerësisht për këtë sëmundje në kanalin e tij në YouTube në mënyrë që të informojë popullatën e gjerë dhe të sigurojë mbështetje për të tjerët të prekur.

Zhvillimi i komplotit të librit Nën të njëjtin yll

Terapia që i ndryshoi jetën

Pasi vuajti nga kanceri për tre vjet, protagonisti 16-vjeçar detyrohet të marrë pjesë në një grup terapie dhe mbështetjen e njerëzve që vuajnë nga kjo sëmundje. Hazel Grace Lancaster ngurron të pranojë udhëzimet e nënës së saj.

Ndërsa është në grupin e trajtimit ai takohet me 17-vjeçarin Augustus 'Gus' Waters, i cili është në remision pasi i është prerë këmba për shkak të një tumori malinj.

Entuziazmi dhe karizma e Gus për jetën është shumë interesante për Hazel. Ai padyshim që është tërhequr nga ajo, dhe të dy dashurohen në mënyrë të pashmangshme, pavarësisht se e dinë se gjithçka do të mbaronte trishtueshëm, megjithatë, ata morën historinë e tyre. Megjithëse marrëdhënia ishte e dënuar që nga fillimi, Gus arrin të sharmojë Hazel.

Ai i mëson asaj metodën "përjetësia me ditë të numëruara", me të cilën ai ndryshon qëndrim ndaj jetës. Të dy vendosin të shkojnë në Amsterdam për të takuar autorin e librit të tyre të preferuar, Një vuajtje perandorake. Aty marrëdhënia e tyre lulëzon dhe ata mësojnë se jeta shpesh është e vështirë për të përballuar - kancer ose pa kancer.

Një roman me njerëz të vërtetë

Diçka e veçantë në këtë roman është e përbashkëta e personazheve të saj, asgjë e ekzagjeruar. Protagonistët duan lojëra video të dhunshme, si dhe libra ose filma plot me imazhe të papërpunuara, me njerëz të copëtuar dhe trupa të copëtuar. Ndonjëherë ata hanë shumë nga ushqimet dhe pijet. Meqenëse Hazel dhe Gus janë të dashuruar, Green përshkruan shkurtimisht kur bëjnë dashuri (në mënyrë të sigurt).

Reflektues

Hazel dhe Gus e kuptojnë se çfarë do të thotë të marrësh përgjegjësi për vendimet sfiduese dhe impulsive që ata kanë marrë. Në këtë kontekst, lexuesi preket nga kjo histori poetike, inteligjente, me humor dhe plot pozitivitet, edhe kur është e qartë se nuk ka asnjë shans për të pasur një fund të lumtur.

Me këtë vepër, John Green thyen zemrën e lexuesit në shumë raste, duke prodhuar lot dhe buzëqeshje në të njëjtën kohë falë ndjenjës së Hazel për dëshirën për 'kohë të kufizuar' të jetës. Ajo është e detyruar të piqet në moshë të re, edhe pse mezi është në adoleshencën e saj.

Po kështu, autori lë disa reflektime ekzistenciale mbi vlerën e secilit moment dhe të jetuarit në të tashmen. Sidoqoftë, lexuesit e ndjeshëm mund të jenë të pakëndshëm me argumentin e autorit, pasi rrëfimi përfshin përshkrime grafike të jetës së përditshme të një personi me kancer.

Hazel ka disa përvoja afër vdekjes që shkaktojnë ankth dhe diskutim të madh midis mjekëve dhe familjes rreth trajtimit të saj. Në një rast tjetër, ajo po shikon Gusin ndërsa ai vjell detyrimisht; dhe atje tregohet se çmimi i çdo sekonde së bashku është i panegociueshëm. Me kalimin e kohës personazhet humbin kontrollin e syve, këmbëve dhe personalitetit të tyre. Fraza nga Jhon Green - Frasesgo.com.

Mesazhi i një libri që duhet parë

Rrethanat e Hazel demonstrojnë arsyetimin e një personi që po vdes dhe si është të humbasësh dikë që e do. Megjithatë, Ana më e fuqishme e gjithë komplotit është vendimi i protagonistit për të dashur dhe për t'u dashur, duke ditur dhimbjen që mund të sjellë. 

Shtë e pamundur të mos ndiesh ndjeshmëri për një person kaq të guximshëm dhe të mirëfilltë. Nën të njëjtin yll Isshtë një vepër dalluese e John Green. Padyshim, ky është një libër që duhet parë, nga më të mirët në zhanrin e romaneve rinore.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.