Në këtë ditë, lindi autori i «Grave të Vogla».

Gratë e vogla

Në një ditë si sot, 29 nëntor, por në vitin 1832, Louisa May Alcott, autori i romanit të famshëm televiziv nga «Gratë e vogla».

Louisa May Alcott, si shumë shkrimtarë të tjerë të kohës, duhej të shkruante me një pseudonim, në këtë rast i saj ishte AM Barnard, dhe nën të ai do të shkruante një seri romanesh që trajtonin tema të ndryshme tabu për kohën, siç janë inçesti ose shkelja e kurorës.

Në ndryshim nga romani i tij «Gratë e vogla» botuar në 1868, ai më vonë do të shkruante, konkretisht tre vjet më vonë, një vepër tjetër të titulluar "Burra të vegjël" e cila u botua në 1871. Nëse e para ishte frymëzuar nga ajo dhe jeta e motrave të saj, domethënë, ajo kishte diçka si një autobiografi, e dyta, ajo e "Burra të vegjël" ishte frymëzuar nga jeta e nipave të saj.

Këto dy vepra, së bashku me një tjetër të titulluar Djemtë e Jo dhe si u bënë ata: Një vazhdim i Burra të Vogël », Ata ishin më të dukshmit nga autori i Amerikës së Veriut, megjithatë, ajo shkroi edhe disa të tjera:

 • "Trashëgimia" (1849, e pabotuar deri në 1997).
 • "Humor" (1865).
 • "Çelësi misterioz dhe çfarë u hap" (1867).
 • "Një vajzë e modës së vjetër" (1870).
 • "Will's Book of Wonder" (1870).
 • "Puna: Një histori e përvojës" (1873).
 • "Duke filluar përsëri, duke qenë vazhdim i punës" (1875).
 • "Tetë kushërinj ose teze-kodër" (1875).
 • "Trëndafili në lulëzim: Një vazhdim i tetë kushërinjve" (1876).
 • "Nën jargavan" (1878).
 • "Jack and Jill: A Village Story" (1880).

Përmbledhja e librit «Gratë e Vogla»

«Gratë e vogla» Vepra e famshme e Louisa May Alcott bazohet në tekstin e plotë të botimit të parë të vitit 1868, me shtimin e shumë paragrafëve që u shtypën në versionet e mëvonshme. Romani tregon historinë e motrave të Marsit, katër vajza të reja që jetonin në një qytet të Anglisë së Re ndërsa lufta civile zhvillohej në të gjithë Amerikën. Kanë kaluar pothuajse njëqind e pesëdhjetë vjet nga ai largët 1868, por bashkëpunëtori i Meg, Beth, Amy dhe Jo me gratë e tjera nuk ka vdekur.

Botimi që na pëlqente më shumë nga ky libër dhe që aktualisht është në shitje është një libër me figura, redaktuar nga Lumen editoriale, i cili përmban 360 páginas dhe eshte nga Mbulesë e fortë. Kopertina tashmë ju bën të dëshironi ta keni nëse ju pëlqejnë këto lloj romanesh.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jeniffer Patiño dijo

  Excellent.