Në brigjet e Sar

Në brigjet e Sar.

Në brigjet e Sar.

Në brigjet e Sar Ishte libri i fundit nga poeti dhe romancieri Galician Rosalía de Castro. Botuar në 1884, doli të ishte një përmbledhje poezish mjaft e keqkuptuar për shkak të njehsorit të saj jo-konvencional, shumë larg stilit poetik tradicional. Shtë një përbërje e thjeshtë lirike, me karakteristikat e Romantizmit dhe Modernizmit në përmasa të ngjashme.

Përveç kësaj, një tempull i ngopur me pashpresë (ku edhe feja nuk ofron rehati shpirtërore) pasqyron rrethanat e vështira të përjetuara nga autori gjatë viteve të fundit të saj. Megjithë tiparet e qarta të romanit, kritika letrare e kohës e shpërfilli këtë vepër. Sidoqoftë, aktualisht konsiderohet nga shumë historianë si opera maksimale e poezisë spanjolle të shekullit të XNUMX-të.

Për autorin, Rosalía de Castro

Pagëzuar me emrin María Rosalía Rita Expósito, ajo lindi në Santiago de Compostela, Spanjë, më 24 shkurt 1837. Megjithëse shumica e botimeve të saj ishin në prozë, Castro hyri në histori - së bashku me Gustavo Adolfo Bécquer - si një nga pararendësit e poezisë moderne Spanjolle.. Kjo konotacion rrjedh nga tre vepra emblematike:

  • Këngë galike (1863).
  • Fucks Novas (1880).
  • Në brigjet e Sar (1884).

Megjithëse disa nga shkrimet e tij u shfaqën në Spanjisht, Rosalia Shtë një nga pendët më të rëndësishme në gjuhën amtare galike. Nuk është për t'u habitur, ajo (së bashku me figura të tilla si Eduardo Pondal dhe Curro Enríquez) konsiderohet një përfaqësues shumë i rëndësishëm i Galician Rexurdimento. Fatkeqësisht, vepra e poetes nuk u vlerësua siç duhej deri në vdekjen e saj.

Trendet dhe konteksti i krijimit të tij letrar

Dy vepra krijuese pak a shumë të kufizuara mund të dallohen në veprën e Rosalía de Castro. Së pari, është e lehtë të njohësh një poet që është introspektiv, subjektiv, shpirtëror dhe shumë i ndjeshëm ndaj natyrës njerëzore. Si pasojë, në këtë aspekt shkrimtari ishte në gjendje të shprehte fraza dhe ide me rëndësi universale.

Për më tepër, Autori u bë zëdhënësi i tokës së saj të pikëlluar dhe poeti i të gjithë galicianëve. Në një kohë kur gjuha galike ishte diskredituar plotësisht, klasifikuar si një dialekt vulgar dhe pa një traditë të shkruar. Pra, duke kompozuar shumë prej poezitë e tij në Galician, Rosalía demonstroi gallatën e saj ndërsa u bë një shqetësim i madh për kritikët.

trashëgim

Rosalia de Castro.

Rosalia de Castro.

Shifra e Rosalía de Castro filloi të njihej gjatë viteve 1890, falë disa anëtarëve të Gjeneratës së 98. Azorín dhe Miguel de Unamuno ishin dy nga mbështetësit e saj më të mëdhenj dhe, në një masë më të vogël, Antonio Machado dhe Juan Ramón Jiménez. Në fakt, kjo e fundit e cilëson atë si një pararendëse të modernizmit spanjoll.

më pas, me rastin e njëqindvjetorit të botimit të Këngë galike, Akademia Mbretërore Galike vendosi që në 17 maj të çdo viti Dita e Letërsisë Galike. Por jo vetëm në Galicia është shfajësuar autori nga Santiago. Epo, ai ka marrë homazhe të llojeve të ndryshme në rajone të tjera të Spanjës dhe në vende të tilla si Rusia, Argjentina, Uruguai dhe Venezuela.

Analiza e Në brigjet e Sar

Sipas Alonso Montero, Në brigjet e Sar është një "traktat shkretimi" që zhytet në sferat më të errëta të shpirtit. Titulli i referohet brigjeve të lumit Sar kur kalon nëpër Padrón. Atje, ndërsa priste Charon, autori dha dorëheqjen për një vdekje të afërt nga kanceri. Gjë që më në fund ndodhi një vit pas botimit të vëllimit.

Sidoqoftë, nuk ka konsensus midis historianëve lidhur me datën e poezisë. Si pasojë, nuk është plotësisht e saktë të theksohet se sëmundja ishte motivi kryesor prapa poezive të tij. Në çdo rast, aspekti më i rëndësishëm i vëllimit është thjeshtësia e tij stilistike. Si dhe një vërtetim inovativ të përcaktuar nga hidhërime plot muzikalitet.

strukturë

Në brigjet e Sar Shtë një vëllim i shkruar plotësisht në Spanjisht, i përbërë nga 53 poezi që mbulojnë 177 faqe. Në secilën prej tyre, Rosalía de Castro shpreh një ndjenjë të ndryshme, plus tonin mbizotërues të pesimizmit. Kjo ndjenjë është shumë e shënuar në pjesët ku poeti zhytet në kujtime të caktuara përmes frazave shumë të mprehta.

Temat

Fraza nga Rosalía de Castro.

Fraza nga Rosalía de Castro.

Autori galis nuk heziton të evokojë kujtime së bashku me parandjenjat brenda së njëjtës strofë, gjithmonë me synimin për të vendosur një ritëm plotësues të humorit. Kjo është e prekshme në strofën vijuese të poezisë "Gjethet dridhen dhe shpirti im dridhet":

"Se sot, nesër, para dhe tani,

E njëjta gjë, gjithmonë,

Burra dhe fruta, bimë dhe lule,

Ata vijnë e shkojnë, kanë lindur dhe vdesin ”.

Po kështu, Rosalía de Castro merr dashurinë dhe pasionin si shkas për pendimet e mëvonshme. Per kete arsye, shumica e historianëve e kornizojnë punën e tyre brenda një periudhe të njohur si romantizëm i vonë. Në mënyrë të ngjashme, poezi të tjera flasin për shqetësime për një të ardhme të zymtë, siç shihet në strofën vijuese të poezisë "Etja për dashuri kishte dhe u largua":

"Ndjenja e fundit të verës

Të sëmurët e pashpresë,

"Unë do të vdes në vjeshtë!"

Ajo mendoi mes melankolike dhe e lumtur

Dhe do ta ndiej që rrotullohet mbi varrin tim

Gjethet gjithashtu kanë vdekur ”.

Pesimizmi më i thellë

Pak fraza mund të jenë aq të fuqishme sa "shpresa e vdekur". Epo, ajo përfaqëson një lloj pike përfundimi të thënies "shpresa është gjëja e fundit që duhet humbur". Por një "shpresë e vdekur" përfaqëson një vend vërtet të ulët në shpirtin njerëzor, është fundi i të gjithë iluzionit. Sidomos nëse autori tregon se i vetmi lehtësim i vërtetë do të arrihet me vdekjen.

Komoditeti i pushimit të përjetshëm

Ajo nuk e percepton vdekjen si një ngjarje negative, përkundrazi, ajo shprehet për vdekjen e tij me dritën e një shprese të ripërtërirë nga paqja e pritur e prehjes së përjetshme. Në fakt, Në mes të dorëheqjes së saj, poeti nënkupton se ajo e shijoi jetën e saj pavarësisht vuajtjeve dhe ajo është gati të takojë Zotin.

Për këtë arsye, mbyllja e vëllimit nuk mund të ishte tjetër përveç poezisë "Unë ndiej vetëm dyshime dhe tmerre":

"Unë ndiej vetëm dyshime dhe tmerre,

Hyjnor Krishtin, nëse largohem prej Teje;

Por kur shkoj te Kryqi i kthej sytë,

Unë jap dorëheqjen për të vazhduar me kalvarin tim.

Dhe duke ngritur një vështrim të shqetësuar në qiell

Unë kërkoj Atin tuaj në hapësirën e madhe,

Ndërsa piloti në stuhi kërkon

Drita e far që ju udhëzon në port ”.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.