Muzika e Heshtjes

Muzika e heshtjes, nga shkrimtari Patrick Rothfuss.

Muzika e heshtjes, nga shkrimtari Patrick Rothfuss.

Muzika e Heshtjes është një roman nga Patrick Rothfuss, një autor i njohur për trilogjinë e Kronikat e Vrasësit të Mbretërve. Kjo sagë, komploti origjinal i së cilës ishte përshtatur brenda rrëfimit të gjerë të Kënga e flakës dhe bubullimës (La Kënga e flakës dhe bubullimës), u vlerësua në mënyrë kritike dhe u prit mirë nga lexuesit, dhe është ndër librat më të mirë fantazi ndonjëherë.

Megjithatë, Muzika e Heshtjes është një "histori e veçantë". Edhe pse është pjesë e universit të Vrasës i mbretërve dhe Bota Zwork, nuk është vazhdim i trilogjisë, pasi përqendrohet vetëm te personazhi Auri. Vetë shkrimtari paralajmëron në parathënien e tij se nuk është një libër i lehtë për t’u kuptuar nëse “nuk i keni lexuar veprat e mia të mëparshme”.

Sobre el autor

Patrick Rothfuss lindi në Madison, Wisconsin, Shtetet e Bashkuara; 6 qershor 1973. Që në moshë të re ai u bë një lexues i zjarrtë, kjo për shkak të familjes së tij, të cilët nuk ishin shikues të rregullt. Kushtet e motit me shi në vendlindjen e saj gjithashtu luajtën një rol vendimtar në dashurinë e saj për të lexuar. Për të gjitha këto, shkrimtari rrallë dilte nga shtëpia e tij.

Ai fitoi një diplomë në Letërsinë Angleze nga Universiteti i Wisconsin-Stevens Point në 1991.. Shkrimtari filloi të punonte si profesor në atë institucion pasi mori një kurs pedagogjik në Universitetin Shtetëror të Uashingtonit. Të tijat Kënga e flakës dhe bubullimës ishte aq i gjerë sa që ai ishte në gjendje ta ndajë atë në disa seksione, njëra prej tyre me të drejtë Rruga e Levinshirit, dhe i shërbeu atij për të marrë çmimin e Shkrimtarëve të Rinj të vitit 2002.

Shenjtërimi i tij erdhi në 2007 me Çmimin Quill për romanin më të mirë të fantazisë dhe fantashkencës, arritur me vëllimin e parë të Kënga e flakës dhe bubullimës, pagëzuar Emri i erës. Veprat e tjera të tij të njohura janë Aventurat e Princeshës dhe Z. Whiffle (2010), Frika e një njeriu të mençur (2012) y Pema e Rrufesë (2014).

Një prolog jo konvencional

Pa dyshim, është shumë e vështirë të marrësh një libër në të cilin fjalia e parë është "nuk do të dëshironi ta lexoni këtë libër", Sidoqoftë, kjo ishte pikërisht ajo që Patrick Rothfuss shprehu në paradhomën e tij të botuar në 2014.

L keqbërësit e Rothfuss theksojnë se «ky libër ishte vetëm një mënyrë për të vazhduar përfitimet nga suksesi i Vrasësi i MbretërveEpo, kur të gjithë janë duke pritur pjesën e tretë të trilogjisë, autori shfaqet me këtë ». Komenti është lëshuar nga një prej përdoruesve të portalit quelibroleo.com, në bezdi të qartë nga zhvillimi i argumentit.

Për disa kritikë, kjo hyrje ishte një mënyrë që autori të kërkojë falje (dhe të parashikojë komente të këqija) për prodhimin e një teksti kaq të mërzitshëm. Në këtë drejtim, Rothfuss u shpreh në një intervistë "kjo është një punë pa dialog, pa veprim dhe pa konflikte ... do të jetë e pakuptueshme për këdo që nuk i njeh punët e mia të tjera". Në prologun e Muzikës së Heshtjes, ai qartë paralajmëron "nëse do të filloni të njihni universin tim, mos filloni me këtë libër".

Imazhi i shkrimtarit Patrick Rothfuss.

Patrick Rothfuss.

Sidoqoftë, fundi i prologut është një ftesë e përshtatur për ndjekësit e tregimeve të tij.. "Nëse doni të dini më shumë rreth personazhit Auri, ky libër është perfekt për ju." Kurrë më mirë të thuhet, sepse stili narrativ i Patrick Rothfuss transmeton te lexuesi ndjesinë e të dëgjuarit të poezisë, në një mënyrë magjepsëse dhe origjinale të eksplorimit të botës së tij magjike.

Zhvillimi i komplotit Muzika e Heshtjes

Thelbi i këtij libri është të kuptojë "Nënrealitetin", një univers labirint dhe misterioz i tuneleve të vjetra dhe të konsumuara që ekziston nën Universitetin. Ky i fundit është një institucion i ngarkuar për të pritur qeniet më të përgatitura dhe të shkëlqyera në botë, të cilët nga ana e tyre kërkojnë të stërviten rreth shkencës së artifice dhe alkimisë.

Fjalia e parë e veprës "... Unë e dija se do të vinte ditën e shtatë" gjeneron një ndjenjë pritjeje dhe e zhyt lexuesin në një mister. Me një fillim të tillë, Patrick Rothfuss arrin të tërheqë vëmendjen e atyre që injoruan prologun dhe vazhduan gjatë në histori.

Në këtë histori, Auri është kujdestarja e Underreality, një punë që ajo i imponoi vetes dhe që ajo ushtron për të "ruajtur ekuilibrin". Kjo detyrë është një mision shumë i përshtatshëm për një personazh të fiksuar qartë me rendin dhe logjikën e objekteve. Përtej kësaj përshtypjeje të parë, protagonisti përcjell një ndjenjë të mirëfilltë të vlerësimit të rëndësisë së detajeve të vogla.

Një vepër që kap shqisat

Ndërsa ngjarjet zhvillohen, rrëfimi bëhet gjithnjë e më i ndjeshëm, pasi shumë prej skenarëve janë në errësirë ​​të plotë dhe / ose zhytur nën ujë. Për këtë arsye, është e nevojshme të përsosni pesë shqisat, si dhe të shihni situatat nga këndvështrime të ndryshme dhe të përdorni intuitën.

Portalet e Subrealitetit kanë qenë një përfaqësim i skutave të nënvetëdijes brenda një udhëtimi të vetë-njohjes dhe eksplorimi i qenies së brendshme. Pra, është e pamundur të mos ndiesh simpati për protagonisten pavarësisht sikletit të saj fillestar të dukshëm përballë ndryshimeve ose ngjarjeve të papritura.

Një vepër që fton të vlerësojë thelbin e gjërave

Bukuria e këtij universi manifestohet në shpirtin e perceptuar në të gjitha objektet, e cila duhet të respektohet dhe trajtohet me dashuri. Puna prek edhe besnikërinë e pakushtëzuar, kjo pasqyrohet në sjelljen e pixie-t të saj Dhelpra.

Citim nga shkrimtari Patrick Rothfuss

Citim nga shkrimtari Patrick Rothfuss - @mobifriends.

Muzika e Heshtjes është një vepër vlerash që flet për dashurinë e pafund të Auriut ndaj të gjitha objekteve që e rrethojnë. Ai gjithashtu u përqendrua në të kuptuarit e thelbit të secilës gjë, në përpjekjen për të kuptuar historinë pas secilit element të pranishëm, pa u ndalur për t'i gjykuar ata nga pamja e tyre.

Ky roman është një kënaqësi e vërtetë për adhuruesit e botës magjike të krijuar nga Patrick Rothfuss. Shtë një libër me një stil autentik dhe jokonvencional, një vepër që nuk duhet të mungojë në bibliotekën e ndonjë lexuesi të mirë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.