Murgu që shiti Ferrarin e Tij

Murgu që shiti Ferrarin e Tij

Murgu që shiti Ferrarin e Tij

Murgu që shiti Ferrarin e Tij është një libër i njohur ndërkombëtarisht për vetë-ndihmë i shkruar nga folësi motivues dhe autori Robin Sharma. Botuar në 1999 nga grupi Harper Collins Publishers, ai është shitur në më shumë se 50 vende dhe është përkthyer në më shumë se 70 gjuhë. Deri në vitin 2013 ishin shitur më shumë se tre milion kopje të Murgu që shiti Ferrarin e tij (në Anglisht).

Teksti bazohet në përvojën personale të shkrimtarit Shtetas kanadez. Sharma, kur isha 25 vjeç, vendosi të braktisë të tijat prestigjioz Carrera avokat gjykimi të zhyten en duke kërkuar vetveten. Rezultati është një rrugë e vetë-zbulimit e kthyer në një fabul biznesi që ai dëshironte ta ndante me botën dhe dha shkas për një seri.

Analiza dhe përmbledhja e Murgu që shiti Ferrarin e Tij

Mënyra e avokatit

Një person me gjithçka në jetë?

Julian Mantle, një avokat i famshëm i diplomuar i Shkollës së Drejtësisë në Harvard, dukej se i kishte të gjitha në jetë. Çfarë mund të kërkoni më shumë? Pagat e tij tejkaluan një milion dollarë në vit, ai jetoi në një rezidencë të bollshme dhe kishte një Ferrari të kuqe spektakolare. Sidoqoftë, paraqitjet ishin mashtruese: Mantle ishte nën shumë stres për shkak të ngarkesës së madhe të punës.

Incidenti

Pavarësisht përkeqësimit të shëndetit të tij, protagonisti pranoi raste gjithnjë e më të komplikuara dhe kërkuese. deri në një ditë ai pësoi një arrest kardiak në gjykatë të plotë. Pas kësaj kolapsi, Mantle ndaloi ushtrimin e avokatit., Ai u zhduk të jetës publike dhe kolegët e tij në firmën ku ai punonte, nuk e panë më. Thashethemet thanë se ai kishte shkuar në Azi.

Kthimi i murgut

E vërteta ishte se avokati shiti pronën e tij luksoze dhe automjetin e tij, E gjithë kjo në mënyrë që të gjeni një kuptim më transcendental për jetën tuaj. Pas tre vjetësh, Mantle u kthye në firmën ku punoi; ai ishte shndërruar, rrezatues, dukej shumë i shëndetshëm, i mbushur me lumturi. Atje, ai u tregua me ish kolegët e tij se ai bëri një turne në Indi dhe mësoi për disa yogi që nuk plaken.

Transformimi

Në Kashmir, Manteli takoi të urtin e Sivana, kush e inkurajoi atë a vazhdoni rrugën tuaj deri në Himalajet. Ndër malet më të larta në botë, protagonisti vendosi të qëndrojë dhe të jetojë me disa murgj - njerëzit e mençur të Sivana. dhe e gjeti veten.

Metoda Sivana

Yogi Ramán ndau të gjitha njohuritë e tij me ish-avokatin. Ne ate menyre, Mantle mësoi të ruante energjinë e tij për të bërë një jetë plot gjallëri, plot mendime krijuese dhe konstruktive. Kushti i vetëm i vendosur nga masteri për nxënësin e tij ishte që ky i fundit të kthehej në vendin e tij të vjetër të punës dhe të ndante rregullat e metodës Sivana.

Fabula

Në mes të një kopshti shumë e bukur dhe e qetë natyrore, ishte një far i madh i kuq nga i cili doli një luftëtar jashtëzakonisht i gjatë dhe lëng i rëndë. Luftëtari mbante vetëm një tel të vogël rozë që mbulonte pjesët e tij intime. Kur ai filloi të ecte nëpër kopsht, ai mori një kronograf të artë që dikush e la atje.

Menjëherë pas, Luftetari ai rrëshqiti dhe ra pa ndjenja. Me t’u zgjuar, shikoi në të majtë të tij dhe zbuloi një rrugë e mbuluar me diamanterruga drejt lumturisë dhe një ekzistencë të plotë…). Në shikim të parë kjo fabul duket si një përrallë fantastike, e pakuptimtë. Sidoqoftë, secili prej elementeve të historisë ka një kuptim të fuqishëm së bashku me çelësat e përshkruar më poshtë:

Cilësia e jetës varet nga cilësia e mendimeve

Fabula e luftëtarit të lëngjeve pasqyron atë zotërimi i mendjes është thelbësor për të bërë një jetë të plotë. Edhe pse gabimet dhe rëniet (fatkeqësitë) janë pjesë e ekzistencës, njerëzit nuk duhet të mbingarkohen nga negativiteti. Në vend të kësaj, autori nxit projeksionin e optimizmit përmes zotërimit të mendimeve.

Qëllimi i jetësDharma)

Në fabulën e luftëtarit të lëngjeve, shfaqet një far i kuq, nga i cili del ky personazh. Kjo ndërtim përfaqëson fokusin që njerëzit duhet të kenë për të arritur qëllimin e tyre Dharma. Do të thotë, ai mision personal heroik i arritshëm vetëm përmes njohjes së dhuratave dhe talenteve të dikujt, së bashku me pranimin e frikës për t'u përballur dhe kapërcyer ato.

Fuqia e disiplinës

Koha duhet të menaxhohet me ndërgjegje. Në fabul veshja e pakët e luftëtarit të lëngut simbolizon vetë-disiplinën. Në këtë drejtim, metoda Sivana specifikon se zotimet e heshtjes për një kohë të gjatë janë ideale për forcimin e vullnetit të njerëzve.

Në mënyrë të ngjashme, ora e artë është një simbol i respektit që njerëzit e mençur kanë për administrimin e tyre të kohës. Sepse një person i aftë për të menaxhuar kohën e tij është një person i aftë për të menaxhuar jetën e tij dhe për të shijuar çdo moment të saj. Duke pasur parasysh këtë, është thelbësore të mësoni të thoni "jo" për të shmangur humbjen e kohës në aktivitete të padëshiruara dhe për të planifikuar mirë ditën tuaj.

Shërbeni me vetëmohim të tjerëve dhe zhytuni në të tashmen

"Këtu dhe tani" është momenti më i rëndësishëm nga të gjithë; Vetëm në këtë mënyrë mund të vlerësohen pasuritë e vërteta (diamantët) e rrugës së jetës. Përveç kësaj, për ta bërë çdo moment më të dobishëm, njerëzit duhet t'i përkushtohen shërbimit të tjerëve Pa pritur asgjë në këmbim. Në këtë kuptim, murgjit i thanë Mantle se "duke ndihmuar të tjerët ju në të vërtetë ndihmoni veten".

Teknikat dhe ushtrimet e përshkruara në libër

 • Zemra e trëndafilit, një ushtrim në përqendrim për të pushtuar mendjen;
 • Pesë hapa për të bërë qëllime të qarta dhe koncize:
  • Bëni një foto mendore
  • frymëzim
  • Fecha límite
  • "Rregulli magjik 21 ditor" për krijimin e një zakoni të ri
  • Gëzoni të gjithë procesin;
 • 10 ritualet për një jetë rrezatuese:
  • Ritual i vetmisë
  • Rituali i fizikalitetit
  • Ushqim
  • Ritual i njohurive të bollshme
  • Rituali i reflektimit personal
  • Zgjimi i hershëm
  • Rituali muzikor
  • Mantra frymëzuese (ritual i fjalës së thënë)
  • Rituali i kongruencës
  • Ritual i thjeshtësisë;
 • Vetë-disiplina: të mos flasësh për një ditë të tërë;
 • XNUMX minuta planifikim ditor dhe një orë planifikim javor;
 • Reflektim ditor se si të tregoni dashuri, të ndihmoni të tjerët dhe të jeni mirënjohës çdo ditë.

Sobre el autor

Lindja, fëmijëria dhe studimet

Robin Sharma lindi në Ugandë në vitin 1965. Ai është djali i një babai hindu dhe i një nëne keniane. Ata e çuan atë në Port Hawkesbury, Kanada, kur ai ishte shumë i ri. Atje ai kaloi fëmijërinë e tij dhe një pjesë të madhe të rinisë, gjatë së cilës kohë ai iu përkushtua studimit të Biologjisë. Më vonë, Ai fitoi një diplomë Master në Drejtësi nga Universiteti Dalhousie, Nova Scotia.

Në atë shtëpi studimesh ai dha mësime në drejtësi dhe filloi të kultivonte aftësitë e tij të të folurit. Përfundimisht, se u bë një avokat i njohur derisa vendosi të merrte një kthesë radikale në jetën e tij dhe të linte karrierën e tij në drejtësi. Sot, Sharma është i famshëm në shumë vende falë leksioneve të tij të panumërta motivuese dhe udhëheqëse.

Robin Sharma, shkrimtari

Fillimet e Sharmës në botim ishin mjaft modeste. Premiera e tij letrare ishte Megaliving!: 30 ditë në një jetë të përsosur (1994), vetë-botuar dhe redaktuar nga nëna e tij. Libri i tij i dytë - gjithashtu i botuar vetë në 1997 - ishte Murgu që shiti Ferrarin e Tij.

Libri i murgut është një lirikë në prozë me tipare autobiografike në rrugën e rritjes shpirtërore të një avokati të vendosur për të kapërcyer jetën e tij të përditshme materialiste. Kjo histori u bë me të vërtetë e njohur pasi Ed Carson, ish presidenti i Harper Collins, "zbuloi" tekstin në një librari kanadeze. Titulli do të ribotohej në 1999.

Libra të tjerë të botuar nga Robin Sharma

 • 8 çelësat për udhëheqjen e murgut që shiti Ferrarin e tij (Urtësia e Udhëheqjes nga Murgu që Shiti Ferrarin e Tij, 1998);
 • Kush do të të vajtojë kur të vdesësh? (Kush do të qajë kur të vdesësh: Mësime jete nga murgu që shiti Ferrarin e tij, 1999);
 • Shenjtori, surferi dhe ekzekutivi (Shën, Surfer, dhe CEO, 2002);
 • Udhëheqësi që nuk kishte asnjë pozicion (Udhëheqësi që nuk kishte asnjë titull, 2010);
 • Letra sekrete nga murgu që shiti Ferrarin e tij (Letrat e fshehta të murgut që shiti Ferrarin e tij, 2011);
 • triumf (Libri i vogël i zi për suksesin mahnitës, 2016);
 • Klubi i orës 5 të mëngjesit (Klubi 5 i mëngjesit, 2018).

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)