'The Mousetrap', shfaqja nga Agatha Christie

Teatri Saint Martin

Sot është Dita Ndërkombëtare e Teatrit Dhe po, kam gjithashtu përshtypjen se vitet e fundit çdo ditë është dita e rëndësishme e diçkaje.

Nëse javën e kaluar kemi biseduar për Ditën Ndërkombëtare të Poezisë, këtë fundjavë të fundit të Marsit është radha e teatrit, arti fisnik interpretues që kinemaja, megjithë shenjat e parafundit, nuk u zhduk.

Po rezervoja postAgatha Christie të këtij muaji për këtë ditë, pasi që shkrimtarja ka në produksionin e saj pjellor me një lojë, Kurthi i Mouset.

Ne nuk duhet të habitemi nga kjo hyrje në dramën e shkrimtarit anglez duke marrë parasysh shëndetin e mirë që ka shijuar gjithmonë teatri në Mbretërinë e Bashkuar.

Sidoqoftë, unë jo vetëm që jam i detyruar të flas sot për shfaqjen që Christie shkroi, por edhe për adaptimin e një prej romaneve të saj që ajo bëri dhe që aktualisht mund të shihet në Madrid.

Kurthi i Mouset

Lojë e shkruar në vitin 1952 dhe premierë në XNUMX tetor të po këtij viti në Londër, duke arritur një sukses të madh kritik dhe publik.

E vendosur në vitet 40, është një vepër në stilin më të pastër Agatha Christie. Një strukturë me dy akte, ajo përbëhet nga tetë personazhe të cilët janë bllokuar në bujtinën Monkswell Manor për shkak të një reshje dëbore dhe të cilët janë të përfshirë në një krim që ndodhi në Londër, qoftë si viktima apo të dyshuar.

Kurthi i Mouset (Mousetrap) është vepra teatrale më e interpretuar në historinë e njerëzimit. Ajo ka interpretuar në Londër vazhdimisht për 62 vjet, duke grumbulluar 25.000 shfaqje dhe 10 milion shikues.

Aktori David Raven mban rekordin e pjesëmarrjes në 4.500 shfaqje të shfaqjes gjatë 12 viteve, megjithëse nuk është i vetmi që ka qenë i lidhur me shfaqjen për dekada pasi Derick Guyler ka qenë zëri për 59 vjet. Që është dëgjuar në shfaqja, duke arritur një vend unik në historinë e teatrit duke 'vepruar' që prej natës së hapjes.

Në Spanjë u përfaqësua në Teatrin Apolo në Barcelonë sezonin e kaluar, i mbuluar dhe drejtuar nga Víctor Conde.

Dhjetë zezakë të vegjël

Punimet e Agatha Christie jo vetëm që janë sjellë në film apo televizion, por ato janë sjellë edhe në skenë. Fakti që disa nga punimet e saj përfundojnë të zhvilluara praktikisht në një vend, e bën atë shumë të ndjeshme ndaj këtyre përshtatjeve, siç ka ndodhur me Dhjetë zezakë të vegjël, megjithëse e vërteta është se ky roman u adaptua nga vetë Christie në teatër.

Historia fillon kur dhjetë njerëz marrin një letër të nënshkruar nga një z. Owen i panjohur, duke i ftuar ata të kalojnë disa ditë në rezidencën e tij. Një ftesë që prezanton një komplot që nuk do të lërë askënd indiferent.

Dhjetë personazhe të mbyllur në Isla del Negro dhe një vrasje. Të gjithë të dyshuarit, por ... kush do të jetë vrasësi?

Konsiderohet si një nga kryeveprat e misterit, Dhjetë Negritos aktualisht përfaqësohet në Teatri Muñoz Seca nga Madridi, i vendosur në Plaza del Carmen, biletat e të cilit variojnë nga 15 deri në 20 euro.

Kush tha që teatri ishte i mërzitshëm? Shkoni përpara dhe shkoni në dhoma për të shijuar drejtpërdrejt misterin në stilin e vërtetë Agatha Christie.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.