Morris West. Përvjetori i vdekjes së tij. Disa nga punimet e tij

Morris Uest është një nga shkrimtarët më të njohur australianë. Sot ato janë përmbushur 20 vjet pas vdekjes së tij. Dhe në shtëpitë e shumë prej nesh që janë tashmë në një moshë me siguri do të ketë një nga librat e tij në ato botime të mesit të shekullit XX. Njihet kryesisht nga tituj të tillë si Sandalet e peshkatarit, West botoi shumë më tepër libra sesa u bënë gjithashtu Versione për kinemanë. Këto janë disa që e rishikoj në kujtesën e tij.

Morris Uest

Lindur në 1916 në Shën Kilda, studiuar në universitetet e Melburn dhe Hobart. Ndodhi gjithashtu 12 vjet në një manastir, por nuk arrita të bëj zotime dhe varur zakonet para se t’i vishni. Ai bëri një ndryshim rrënjësor në jetën e tij kur hyri në Shërbimin Informativ të Ushtrisë. Dhe më vonë ai punoi në radio. Në mesin e viteve 50, ai vendosi t'i përkushtohej vetëm shkrimit.

Ishte korrespodent në Vatikan dhe jetoi në disa vende në Evropë dhe Shtetet e Bashkuara. Romanet e tij janë nga zhanër historik me tema që ndryshojnë midis kishtare dhe politike dhe prerja pak a shumë romantik. Me ta ai fitoi disa çmime dhe disa janë klasikë nga shekulli i XNUMX-të.

5 nga veprat e tij

Sandalet e peshkatarit

Është titulli i parë Të thirrjes Tetralogjia e Vatikanit dhe titulli i saj më i famshëm, kryesisht falë version filmi i 1968 i cili luajti Anthony quinn. Tregon historinë e zgjedhja si papë e Cirilo Lakota, me origjinë sllave dhe rob i gulagëve, në mes të luftës së ftohtë. Kush ishte ish-xhelat i tij tani është Kryeministri i Bashkimi Sovjetik. Dhe të dy do të duhet të merren me një të mundshme uria afron mbi popullin rus, i cili mund të sjellë pushtimi nga vendet fqinje.

Tetralogjia është përfunduar me Jesters e zotit, Llazari y Shkëlqesi.

Kulla e Babelit

Për një çështje politike që nuk ka pushuar së qeni aktuale, ai na tregon historinë e një Agjent sekret izraelit, Një shefi i kundërzbulimit, Një i përgjithshëm të Damaskut, a bankier Libanez dhe një Piktor hebre. Jetët dhe interesat e tyre përzihen mes atyre konflikt midis arabëve dhe hebrenjve.

Vera e Ujkut të Kuq

Ndryshimi i regjistrit është ky roman nga magji, mister dhe forca primitive vendosur në Ishujt Hebrides, në Skoci, ku bota duket se mbaron.

Protagonistët janë dy burra dhe dy gra në atë që në fillim është një histori e thjeshtë e dashurisë, rivalitetit, vëllazërimit dhe dhunës. Por ekziston edhe përpjekja themelore e njeriut modern për të ik nga civilizimi.

Avokati i djallit 

Përsëri merrni qasja fetare nga ai paradoks i përjetshëm i krishterë që tensioni i vazhdueshëm midis besimit dhe dobësisë njerëzore. West tregon se si protagonisti i tij, Meredith, ai do të vdesë por është zgjedhur si Avokati i Djallit për të vepruar si një prokuror kundër një njeriu që ata duan ta beatifikojnë. Por kjo, Xhakomo NeroneAi nuk ishte aq i bekuar, ai kishte lënë një grua shtatzënë me të cilën nuk ishte martuar dhe gjithashtu kishte bërë armiq.

Meredith, para se të vdesë, kërkon një mrekulli dhe një çift, Nina dhe Paolo Sanduzzi, ia ofrojnë asaj. Përveç kësaj, ai, më vete, arrin të bëjë një tjetër. Të gjitha të mbështjella me një tekst intrigues dhe i shkathët nga romani detektiv.

Konkubina

Dhe së fundmi një tjetër titull me prekje romantike. mike Mccreary, protagonist, është një aventurier irlandez i cili ka punuar në shpimi i pusit të naftës të cilin ata dëshirojnë ta transferojnë në Indonezi. Por Rubensohn, Një spekulator i paskrupullt, ju propozon një punë që nuk mund ta refuzoni. Problemi vjen kur Lisette, i dashuruar dhe shoku i Rubensohn të cilin ai nuk e do më, bie në dashuri me McCreary.

Ata të dy duhet ta jetojnë atë dashuri vjedhurazi. Por pastaj Rubensohn dëshiron të shesë Lisette monarkut të Karang Sharo në këmbim të koncesionit të naftës në ishullin e tij vullkanik. Kështu që McCreary do të vizatojë një plan për të marrë hak nga Rubensohn dhe shpëtimit te Lisette.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.