Miguel Ruiz Montañez. Intervistë me autorin e Gjakut të Kolombit

Fotografi nga Miguel Ruiz Montañez. Profili në Facebook.

Miguel Ruiz Montanez Ai lindi në Malaga në 1962 dhe u bë një inxhinier, por përfundoi duke iu përkushtuar mësimdhënies dhe, mbi të gjitha, shkrimit. Romani i tij i fundit është Gjaku i Kolombit dhe në të ai përsëri ka emrin e zbuluesit që i dha atij kaq shumë sukses në titullin e tij të parë, shitësi më i mirë Varri i Kolombit. Ai më dha mua këtë intervistë që botoj tani dhe që kompleton serinë kushtuar shkrimtarëve të romaneve historike që bëra qershorin e kaluar. Unë e falënderoj atë dhe Harper Collins për vëmendjen, mirësinë dhe kohën e tij.

INTERVIST ME MIGUEL RUIZ MONTAÑEZ

 • LAJME LITERATURE: A ju kujtohet libri i parë që keni lexuar? Dhe historia e parë që keni shkruar?

MIGUEL RUIZ MONTAÑEZ: E vërteta është se jo, unë jam lexues inveterate që nga fëmijëria. Por më kujtohet mirë historia e parë që kam shkruar, sepse fitoi një çmimin e shkrimit ne shkollen time. Ishte rreth nje monedhe se ai po numëronte, në vetën e parë, të tijin aventurat nëpër xhepat e njerëzve.

 • AL: Cili ishte libri i parë që ju goditi dhe pse?

MRM: Pema e shkencësnga Pío Baroja. Mbase për këtë vendosa të bëhem inxhinier.

 • AL: Kush është shkrimtari juaj i preferuar? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat.

MRM: Paul auster është pa dyshim referenca ime. Kam lexuar dhe mësuar shumë prej tij. Philip Roth dhe Jonathan Franzen më bëjnë përshtypje. Dhe në gjuhën spanjolle, Roberto Bolano. Në përgjithësi, Unë e dua letërsinë hispanike amerikane, realizëm magjik Unë e shoh atë të jashtëzakonshme. Por unë jam gjithashtu i apasionuar pas klasike, madje edhe romane nga aventurat më tradicionale.

 • AL: Cilin personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit?

MRM: Nga libri i Roberto Bolaño, Detektivët e egër, Ulises Lima dhe Arturo Belano. Ata janë aq të mirë sa Roberto u dha për disa libra të mirë, dhe në rastin tim, sa herë që e lexoj atë vepër, zbuloj gjëra të reja në lidhje me ato personazhe enigmatike.

 • AL: Ndonjë hobi kur bëhet fjalë për të shkruar apo lexuar?

MRM: Bëj tabela, përmbledhje, grafikëetj. Unë jam shumë inxhinier në orën e shkrimit. Gjithmonë kam nevojë të kem një kornizë e fortë të punës para fillimit. Në këtë, unë jam gjithashtu një inxhinier shumë.

 • AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë?

MRM: Shkrimtar nate. Unë e dua Soledad e natës, qetësia dhe qetësia. Unë kam një dhomë në shtëpinë time, me një biblioteka e madhe stafi ku janë të gjithë librat që më ushqejnë prej vitesh.

 • AL: Cili shkrimtar apo libër ka ndikuar në punën tuaj si autor?

MRM: Paul Auster, duhet ta pranoj që i lexoj librat tuaj pa ndërprerje. Por admirimi im më i madh është për të Robert Bolano. Detektivët e egërSiç thashë, është një kryevepër.

 • AL: Zhanret tuaja të preferuara përveç historike?

MRM: Kam lexuar gjithçka nga shitësit më të mirë në më shumë vepra letrare. Unë mendoj se çdo libër që përmban një histori të mirë është i denjë të jap hua për kohën time. Me siguri që e dua origjinalitetin. 

 • AL: Çfarë po lexon tani? Dhe shkrimi?

MRM: po lexoj Ruani zjarrin, çmimi i këtij viti Alfaguara, nga William Arriaga. Unë isha në Meksikë në dhjetor dhe doja të dija më mirë realitetin e vendit, dhe kjo punë është një rreze X e jashtëzakonshme.

Lidhur me një libër të ri, unë jam ende në faza e kapjes së ideve. Romani im i fundit, Gjaku i Kolombit, është akoma aq klient sa më duhet pak më shumë kohë për të menduar për histori të reja.

 • AL: Si mendoni se është skena botuese për aq autorë sa ka apo duan të botojnë?

MRM: shtë befasues la cantidad de Persona Ata vendosin të shkruajnë një libër me qëllimin e shëndetshëm për ta botuar, por shumë shpejt i kuptojnë vështirësitë. Për fat të mirë sot ka mundësi alternative që u lënë vendin shkrimtarëve të rinj. 

 • AL: A është i vështirë për ju momenti i krizës që po përjetojmë apo do të jeni në gjendje të mbani diçka pozitive për romanet e ardhshme?

MRM: Unë mendoj ka pak pozitive në atë që po ndodh, aq sa disa thonë se do të dalim më të fortë. Në rastin tim, unë kam qenë me fat për sa i përket shëndetit dhe punës, por nuk do të shkruaj asgjë për këto muaj, do të përpiqem t'i harroj sa më shpejt të jetë e mundur. Dhe letërsia do të më ndihmojë për ta bërë këtë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.