Miguel Delibes. Njëqindvjetori i lindjes së tij. Përshtatjet filmike

Miguel Delibes, Arturo Espinosa. Licencë CC.

Imazhi i mbajtësit të vendit Miguel Delibes lindi më 17 tetor 1920 në Valladolid, njëqindvjetor i një prej tregimtarëve më të mirë spanjollë që tregonte histori si askush tjetër. Unë kam meritën time, dhe nganjëherë e kam thënë këtu, që familja ime e njihte atë, që kur gjyshi im eci nëpër tokën e Avilës dhe përkoi me të në një gjueti. Por sot unë jap një rishikim i përmbledhur disa prej titujve të tij që i janë përshtatur kinemasë si Rruga, Minjtë o Të pafajshmit e shenjtë. Dhe unë përfundoj me të tyre Pesë orë me Mario, e cila është planifikuar të kthehet në teatër.

kinema

Rruga

Ishte e tija romani i tretë, i cili u botua në vitin 1950 dhe ishte nga të parët që u adaptua në ekranin e madh. E drejtoi atë Ana Mariskale en 1963 dhe në kastin e tyre ishin Julia Cabalba, Mary Delgado dhe Maruchi Fresno. Në 1978 ishte përshtatur edhe për televizionin në një miniseritë prej pesë kapitujve në të cilët ai luajti Amparo Baro.

Portreti i familjes

De 1976, e drejtoi atë Antonio Gimenez Rico duke e përshtatur nga romani Djali im i idolizuar Sisi. Në lojë janë Antonio Ferrandis, Amparo Soler Leal, Miguel Bosé, Encarna Paso, Mónica Randall dhe Mirta Miller.

Princi i rrëzuar nga froni

Drejtori i kujtuar Antonio Mercero përsëriti ai, duke përshtatur në kinema veprat e Delibes. Kjo ishte i parë en 1977 dhe e shndërroi titullin në Lufta e babit. Ajo u interpretua nga fëmija Lolo garcia, Héctor Alterio, Verónica Forqué, Queta Claver dhe Vicente Parra.

Të pafajshmit e shenjtë

Mario camus udhëhequr në 1984 esta version i vlerësuar dhe vlerësuar me çmime i romanit botuar nga Delibes në 1981. Isshtë, pa dyshim, titulli i tij më i kujtuar dhe një nga filmat më të mirë në kinemanë spanjolle.

Me një këmbanë dhe në një gjendje hiri, ato dallohen Alfredo Landa dhe Paco Rabal, që morën ex aekuo çmimin për Performanca më e mirë Mashkull në Festival Cannes. Por nga Terele Pavez a Juan Diego, të gjithë kompozuan portretin më të mirë dhe më të ashpër të një shoqërie rurale që nuk është aq larg.

Vota e diskutueshme e Señor Cayo

Giménez-Rico përsëriti në 1986 me këtë përshtatje të një romani tjetër Delibes në të cilin ai u kthye në punë Paco Rabal. Ai u bashkua Imazhi i mbajtësit të vendit të Juan Luis Galiardo, Lydia Bosch, Iñaki Miramón ose Eusebio Lázaro ndër të tjerët.

Thesari

Qelqar kthehet me Delibes në një version që iu afrua melodramë me këtë roman, botuar në 1985, e cila tregon për zbulimin e një të rëndësishme thesar celtiberian nga një fermer nga një qytet i vogël në Castilla. Me skenari de Jose Luis Garci dhe ata luanin në të Jose Coronado, Ana Álvarez dhe varlvaro de Luna.

Hija e selvi është e zgjatur

Ajo u lançua në të njëjtin vit me atë të mëparshëm, 1990, dhe e drejtoi atë Imazhi i mbajtësit të vendit Luis Alcoriza. Në të hedhura ishin Emilio Gutierrez Caba, Fiorella Faltoyano, Julián Pastor dhe María Luisa San José, ndër të tjera.

Minjtë

E treta nga Giménez-Rico, në 1997. workedlvaro Monje, José Caride, Juan Jesús Valverde, Francisco Algora, Esperanza Alonso dhe José Conde punuan për të.

Ditari i një pensionisti

Në të njëjtin vit, ky version u lëshua me titullin e Një çift perfekt, një komedi korale që drejtoi Françesk Betriu. Në të hedhura ishin Antonio Resines, Jose Sazatornil, Kiti Manver dhe Mabel Lozano., Chus Lampreave dhe Luis Ciges.

Dokumentarë

Përveç kësaj, Delibes shkroi skenari të dy dokumentarëve për Televizioni spanjoll:

  • Tokat e Valladolidit.
  • Valladolid dhe Castilla.

Pesë orë me Mario

Njoftohet një prodhim i ri teatror në Arte të bukura për këtë punë mbase më përfaqësuesi dhe i përfaqësuari të Delibes. Dhe sigurisht me aktoren e tij - aktoren - e cila ka qenë kaq shumë herë Imazhi i mbajtësit të vendit të Carmen Sotillos në këtë monolog e papërsëritshme para kufomës së burrit të saj të cilin ajo e shikon.

Nëse kushtet e lejojnë atë, dhe shpresojmë se do të jetë plotësisht, Lola herrera Ai do të ngjitet në skenë përsëri vitin e ardhshëm në Madrid nga janari në mars. Do të jetë pas më shumë se 50 vjet botim të romanit, në 1966, dhe më shumë se 36 vjet që kur Herrera hyri në lëkurën e këtij personazhi i cili ndryshoi përgjithmonë karrierën e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.