Metamorfoza

Metamorfoza.

Metamorfoza.

Metamorfoza (Transformimi - titulli origjinal në gjermanisht) është një nga tregimet më të njohura nga autori Franz Kafka. Ajo paraqet Gregorio Samsa, një tregtar i ri i cili u zgjua një ditë i kthyer në një lloj insekti monstruoz. Pavarësisht paraqitjes së tij të re, protagonisti u përpoq të kthehej në jetën e tij normale, pasi ndjeu presionin e të qenit i vetmi financiar për familjen e tij.

Isshtë një vepër me të gjitha karakteristikat e të ashtuquajturave "histori kafkiane". Në to, personazhi kryesor është zhytur në një situatë shqetësuese, të ngutshme dhe në rrugë pa krye. Në mënyrë të barabartë, Metamorfoza Ajo ka karakteristika të dukshme autobiografike për shkak të qasjes së saj ndaj çështjeve të tilla si izolimi, refuzimi, klaustrofobia dhe sëmundja.

Për autorin, Franz Kafka

Franz Kafka lindi më 3 korrik 1883, në Pragë, në një familje të pasur që i përkiste një pakice hebraike që fliste gjermanisht. Dy vëllezërit e tij më të mëdhenj ndërruan jetë kur ai ishte i vogël. Ai e jetoi pjesën më të madhe të jetës së tij me familjen e tij, duke qenë shumë afër me motrat e tij Elli, Valli dhe Otla. Ai nuk u martua kurrë, megjithëse ishte fejuar dy herë.

Ai studioi drejtësi në Universitetin e Pragës dhe punoi për një kompani të sigurimeve publike midis 1908 dhe 1917. Ai u detyrua të linte punën për shkak të tuberkulozit. Pas dy përpjekjeve për rikuperim pranë Liqenit Parda dhe në Meramo, atij iu desh të hynte në sanatoriumin Kierling (Austri) në vitin 1920. Atje ai vdiq më 3 qershor 1924.

Ndikimet letrare, stili dhe temat

Ndikimet e tij kryesore letrare ishin Henrik Ibsen, Baruch Spinoza, Nietzsche, Søren Kierkegaard, Gustave Flaubert, Friedrich Hebbel dhe Adalbert Stifter. Po kështu, Franz Kafka konsiderohet një autor ekspresionist dhe surrealist. Tregimet e tij tregojnë një përzierje koherente të ironisë, natyralitetit, iluzionit dhe realitetit, në mes të një mjedisi klaustrofobik, të stuhishëm dhe fantazëm.

Për më tepër, puna e Kafka u censurua gjatë Çekosllovakisë socialiste për shkak të trashëgimisë së tij hebraike, Ai madje u quajt "reaksionar". Sipas Max Brod (biografi dhe shoku i tij), argumentet e Kafkës janë të mbushura me përvoja autobiografike. Prandaj, refuzimi i babait, oraret e punës, dashuritë e tyre, vetmia dhe sëmundja, janë tema të zakonshme.

Faleminderit Max Brod

Franz Kafka i kërkoi Max Brodit që të shkatërronte të gjitha shkrimet e tij pas vdekjes. Sidoqoftë, Brodi bëri të kundërtën, ai i botoi ato. Ndër titujt e parë pas vdekjes janë Procesi (1925), Keshtjella (1926) y Amerikë (1927) Me famën e marrë, publiku filloi të interesohej për veprat e tjera të Kafkës.

Më vonë, ata u shfaqën Muri kinez (1931), Ditaret (1937), Letra Milenës (1952) y Letra për Felice (1957). Sot, ai konsiderohet si një nga autorët më të shkëlqyeshëm në letërsinë gjermane, si dhe një nga shkrimtarët më me ndikim dhe novator të shekullit të XNUMX-të. Dhe po, si shumë të mëdhenj të tjerë, njohja erdhi pas vdekjes së tij.

Franz Kafka.

Franz Kafka.

Vepra të botuara ndërsa ishin gjallë

 • Meditime (Betrachtung, 1913).
 • Fjali (Das urteil, 1913)
 • Metamorfoza (Transformimi, 1916).
 • Letër babait (Brief një den Vater, 1919).
 • Në koloninë penale (Në der Strafkolonie, 1919).
 • Një mjek rurale (Ein Landarzt, 1919).
 • Një artist urie (Ein Hungerkusntler, 1924).

Përmbledhje e Metamorfoza

Librin mund ta blini këtu: Metamorfoza

Transformimi

Historia fillon me metamorfozën e Gregorio Samsa, një udhëtar tregtar, në një monstruozitet me pamjen e një buburreci dhe një brumbulli. Ai dëshironte t’i kthehej sa më shpejt aktiviteteve të tij të përditshme. Por shumë shpejt ajo e kuptoi që së pari duhej të mësonte se si të lëvizte me pamjen e saj të re dhe ato gjëra që i pëlqente të hante.

Përballë situatës së papritur, motra e tij ia besoi vetes që ta ushqente dhe pastronte dhomën e tij. Ndërsa ditët kalonin, Gregorio ndihej gjithnjë e më i ndarë nga familja e tij dhe sjellja e tij ndryshoi. Ai ishte rehat duke u fshehur nën një kolltuk dhe i pëlqente të dëgjonte bisedat në dhomën ngjitur.

Rezistenca ndaj ndryshimit

Anëtarët e familjes Samsa e gjetën veten shumë të pakëndshëm në kontekstin e tyre të ri, sepse Gregorio ishte e vetmja mbështetje financiare. Si pasojë, ata u detyruan të shkurtojnë shpenzimet e tyre dhe t'i japin shërbyeses më pak punë. Motra e tij - me vetëkënaqësinë e babait të tij, i cili shmangu problemin dhe ndaloi nënën e tij të hynte për ta parë - filloi të neglizhonte Gregorio.

Pengesa

Samsa u detyruan të gjenin mënyra të tjera për të mbajtur veten dhe morën tre qiramarrës në shtëpinë e tyre. Por strategjia nuk funksionoi sepse një ditë Gregorio u largua nga dhoma e tij e joshur nga melodia e violinës e luajtur nga motra e tij për vizitorët. Këta, kur panë përbindëshin që iku nga vendi pa paguar asnjë qindarkë.

Në mënyrë të paqartë, të dy Gregorio dhe familja e tij menduan se zgjidhja më e mirë e mundshme ishte zhdukja e përbindëshit. Prandaj, Gregorio u mbyll në dhomën e tij; çupa e gjeti të vdekur të nesërmen. Ndërsa anëtarët e familjes së tij ndiheshin pak të trishtuar, ndjenja e lehtësimit ishte shumë më e madhe. Më në fund, Samsa vendosi të largohej dhe të fillonte një jetë të re.

Analizë

Vdekja e Gregorio u shkaktua nga dy ngjarje. Së pari, Gregorio dëgjoi mënyrën në të cilën ai përçmohet nga pjesa tjetër e të afërmve të tij dhe nga çupa. Pastaj, protagonisti u zhyt në një depresion të thellë, ai nuk donte më të vazhdonte jetën. Së dyti, babai i tij hodhi një mollë në shpinë kur ai u paraqit në dhomën e ngrënies.

Mbetjet e frutave u kalbën dhe infektuan trupin e insekteve si Gregorio të varfër. Për më tepër, askush nuk dëshironte të kujdesej për të ose të kujdesej për të më. Prandaj, vdekja ishte i vetmi fund i mundshëm. Në këtë mënyrë, Kafka ekspozon tema të ndryshme në lidhje me natyrën egoiste, të interesuar, të pamëshirshme dhe oportune të qenies njerëzore.

Franz Kafka citoj.

Franz Kafka citoj.

Mesazhe të nënkuptuara në Metamorfoza

Kafka ekspozon mjaft qartë sesi shoqëria ngacmon njerëzit që janë ndryshe nga të tjerët. Nuk ka rëndësi nëse ata janë individë të dobishëm për familjen tuaj dhe komunitetin tuaj, nuk është e rëndësishme nëse ata janë punëtorë të solidaritetit. Të gjitha këto cilësi janë vlerësuar nga Gregorio, ndjenja e përgjegjësisë së të cilit e shtyn atë të kujdeset tepër për ata që janë pranë tij (edhe kur situata e tyre është e pasigurt).

Edhe protagonisti merr përsipër pagimin e borxheve të krijuara nga stili i jetës së prindërve të tij. Sidoqoftë - në një shfaqje mbresëlënëse të pamendësisë - Samsa nuk kanë solidaritetin më të vogël me ndryshimin e Gregorio. Përkundrazi, ata ankohen se duhet të punojnë.

Shkrimtari pyet thellë nëse ekzistojnë vërtet ato cilësi që na identifikojnë si "njerëzim" dhe që na bëjnë të ndryshëm nga kafshët., dhe lë në plan të parë nëse, me të vërtetë, ne jetojmë sipas interesave tona. Teksti ende i jep vetes qindra interpretimeve, megjithatë, është e qartë se ai hedh shumë gabime të shoqërisë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Gustavo Woltman dijo

  Shpjegim i shkëlqyeshëm i librit, jam shumë i inkurajuar ta lexoj atë. Kafka ka qenë gjithmonë një nga autorët e mi të preferuar që kur kam lexuar Procesin dhe Amerikën, është një fat i madh që kam llogaritur te Brodi për të mbajtur gjallë trashëgiminë e tij letrare.
  -Gustavo Woltmann.