Dielli i mesnatës

Stephanie Meyer Dielli i mesnatës (2020) është një roman letërsie fantazie nga autorja amerikane Stephenie Meyer, krijuese e tetralogjisë popullore muzg. Edhe pse ky titull u botua më shumë se një dekadë pas lansimit të fundit të sagës (agim, 2008), do të mund të lexohej në rendin e dytë nëse merret parasysh kronologjia e serisë.

Arsyeja? Pra, Dielli i mesnatës - Emri origjinal në anglisht - rishikon ngjarjet e këstit të parë, Muzg (2005), nga këndvështrimi i Edward Cullen, bashkë-yll. Në këtë kuptim, duhet të mbahet mend se katër librat kryesorë të serisë janë të lidhura nga këndvështrimi i Bella Swan, protagonistes.

Rreth Autorit

Fëmijëria dhe studimet

Stephenie Morgan, e njohur në skenën letrare si Stephenie Meyer, lindi më 24 dhjetor 1973 në Hartford County, Connecticut, Shtetet e Bashkuara. Ajo jetoi pjesën më të madhe të fëmijërisë së saj së bashku me prindërit dhe pesë vëllezërit e motrat e saj në Phoenix, Arizona. Tashmë si adoleshent, u dallua për notat e tij (madje ai fitoi një çmim kombëtar) në Shkollën e Mesme Chaparral të Scottsdale.

Në intervistat pasuese, Meyer deklaroi se edukimi i saj u shënua shumë nga ndikimi puritan i Kisha e Jezu Krishtit të Shenjtorëve të Ditëve të Mëvonshme. Pasi mbaroi shkollën e mesme, ajo hyri në Universitetin Brigam Jang në Utah, ku u diplomua në 1997 me një diplomë në Filologji Angleze.

Martesa dhe fillimi i karrierës së tij letrare

Pas marrjes së diplomës, shkrimtarja e ardhshme mendoi të bëhej avokate, por ndryshoi mendim pasi lindi të parin nga tre fëmijët e saj, Gabe. Të gjithë ata kanë qenë rezultat i martesës së tij (1994) me Christian Meyer. Ne ate menyre, ndikuar nga shkrimtarë si Charlotte Brontë, LM Montgomery dhe Shekspiri, Meyer filloi udhëtimin e tij në letra (vetëm për kënaqësi personale).

Saga e Muzgut

Sipas Stephenie Meyer, historia midis vampir i etur gjaku që bie në dashuri me një njeri e kishte zanafillën në mes të vitit 2003. Kur ajo - e bindur nga motra e saj - dërgoi dorëshkrimin e Muzg deri në pesëmbëdhjetë shtëpi botuese. Në parim, ajo u injorua nga pesë prej tyre dhe u refuzua nga nëntë. Por një person u përgjigj: Jodi Reamer, përfaqësues i Shtëpisë së Shkrimtarëve.

Ndikimi në kulturën pop

Të drejtat e botimit të muzg ato u bënë në ankand midis tetë botuesve. Përfundimisht, Meyer u vendos me Little, Brown dhe Company në këmbim të 750.000 dollarë për botimin e tre vëllimeve të para. Pjesa tjetër është histori: një ekskluzivitet me më shumë se njëqind milion kopje të shitura dhe të përkthyera në 37 gjuhë.

Librat kryesorë të sagës

 • muzg (2005)
 • Hënë e re (2006)
 • Eklips (2007)
 • agim (2008)

Tituj të tjerë të lidhur me tetralogjinë

 • Jeta e dytë e Bree Tanner (2010)
 • Twilight Saga: Guide zyrtare e ilustruar (2011)
 • Jeta dhe vdekja: Muzgu i rimagjinuar (2015)
 • Dielli i mesnatës (2020)

Kinema

Pesë adaptimet e suksesshme filmike - me protagonistë Kristen Stewart dhe Robert Pattinson - bazuar në katër librat kryesorë në seri, kanë prodhuar fitime stratosferike. Vetëm filmi i parë (2008) fitoi 407 milion dollarë vetëm në SH.B.A., Me një buxhet prej 37 milion dollarë amerikanë!

muzg dhe masivizimi i romancës paranormale të adoleshencës

Në fakt, "romanca paranormale" është një version bashkëkohor i romanit gotik. Shtë një lloj rrëfimi i themeluar nga veprat e Gautier (Vdekja në dashuri, 1836), Poe (Ligeia, 1838) dhe Stoker (Dracula, 1898). Në shekullin e XNUMX-të, Gaston Leroux (Fantazma e Operës, 1910) dhe Anne Rice (Intervistë me vampirin, 1976), janë ndoshta përfaqësuesit e saj më të spikatur.

Më vonë, autorë të tillë si Alice Norton, Christine Feehan ose JR Ward, ndër të tjera, filluan të përdorin protagonistë të rinj brenda këtij lloji të rrëfimit. Megjithatë, prishja e Muzg e shndërroi romancën paranormale adoleshente në një fenomen pop, me legjione tifozësh në të gjithë botën. Ajo gjithashtu ka ndikuar në disa shkrimtarë në zhvillim. Midis tyre:

 • Megi Stiefvater, krijuese e sagës Dridhje
 • Cate Tiernan, autore e serisë Fshij dhe Balefire

Dielli i mesnatës

Sfond

Stephenie Meyer dinte të bënte emër për veten e saj jashtë universit rinor vampir me dy botime temat e të cilave ishin mjaft të ndryshme nga njëra-tjetra. E para ishte I ftuari (2008), një roman i trilluar shkencor për një pushtim të huaj. Gjithashtu, I ftuari (në anglisht) kryesoi renditjen më të shitur të New York Times për 26 javë dhe u dërgua me sukses në kinema në 2013.

Në vitin 2016 u shfaq Kimia, një thriller me numra të mirë editorialë (megjithëse me vlerësime të përziera). Sidoqoftë, Dielli i mesnatës ishte gjithnjë i pranishëm në mendjen e Meyerit, pavarësisht se kishte hequr dorë nga botimi i tij pas rrjedhjes së kapitujve të parë në 2008. Por, sipas fjalëve të autorit të lidhur, ndjekësit e saj "nuk e lanë atë të heqë dorë" deri në lëshimin e tij.

Dallimet midis muzg y Dielli i mesnatës

Sipas Sarabeth Pollock (2020) i portalit Fansided, Dielli i mesnatës korrigjoi disa dyshime argumentuese të lëna nga Muzg. Kjo sepse Meyer ishte një shkrimtare debutuese në 2005. Përkundrazi, në këtë libër ajo demonstron rritjen e 15 viteve të përvojës letrare.

Prandaj, Dielli i mesnatës është një libër më interesant, pavarësisht shumë dialogëve dhe skenave të tij të ngjashme me ato të muzg. Në fakt, në shumicën e rishikimeve ata deklarojnë se Dielli i mesnatës është edhe më emocionuese, edhe pse është më e gjerë. Kjo është, 658 faqet e tij përfaqësojnë 160 faqe më shumë krahasuar me tekstin e rrëfyer nga Bella.

Ana tjetër e historisë

me Dielli i mesnatës, tifozët e zjarrtë të Meyer më në fund ishin në gjendje të shihnin perspektivën e Edward Cullen ndërsa ai u dashurua me Bella Swan. Prandaj, libri paraqet disa lajme në lidhje me bashkëjetesën brenda familjes Cullen. Në mënyrë të ngjashme, teksti përshkruan në detaje mënyrën e të menduarit dhe procesin e vendimmarrjes së protagonistit gjakpirës.

Ndërsa pamja e vampirit është po aq e një 18-vjeçari, të menduarit e tij tregon një nivel shumë të thellë të pjekurisë. Në të vërtetë, Mentaliteti i Eduardit është një pasojë logjike e moshës së tij të vërtetë (104). Prandaj, shkrimtari amerikan e shfrytëzoi rastin për t'i dhënë historisë rreshta më komplekse, të sofistikuara dhe më pak të pafajshme sesa ato të rrëfyera nga Bella.

Një legjion i tifozëve të kënaqur

Mënyra e të menduarit të Eduardit - e qartë dhe thelbësore - i kap shpejt lexuesit e tij, pavarësisht nëse ata tashmë e dinë përfundimin paraprakisht. Ne anen tjeter, një nga ngjashmëritë e dukshme është prania e imazheve mjaft të përgjakshme. Prandaj, ndryshe nga Muzg, Dielli i mesnatës Nuk është një diplomë e letërsisë për të mitur; Shtë një libër i rritur për të rriturit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.