Shtatori II Mesjetar. Kryeprifti i Hitës dhe Libri i tij i Dashurisë së Mirë.

Në këtë artikull të dytë kushtuar Letërsi mesjetare spanjolle Ju nuk mund të humbni një nga emrat e tij më të famshëm: Juan Ruiz, Kryeprifti i Hitës. Sot është koha të kujtojmë figurën e tij dhe veprën e tij më të pavdekshme, Libër i mirë i dashurisë, me nja dy fragmente të zgjedhura.

Juan Ruiz, Kryeprift i Hitës

Nuk dihej shumë për identitetin të Juan Ruiz më shumë sesa njohja e tij e emrit dhe statusit. Por në vitet e fundit ka pasur më shumë kërkime dhe ekzistenca e tij aktuale është datuar rreth vitit 1330, data që e dokumenton atë në Toledo si dëshmitar në një dënim arbitrazhi.

Prandaj rezulton të jetë Kryeprift i Dioqezës së Toledos, me trainim të gjerë në teologji dhe njohuri muzikore dhe letrare. Dhe më vonë do të luante gjithashtu zyra kishtare që do ta merrte atë, mbi të gjitha, nga Hita, Guadalajara dhe Alcalá de Henares. Dhe megjithëse nuk ka qenë e mundur të përcaktohet viti i lindjes, viti i vdekjes së tij, ose vendet, shumë historianë e kanë vendosur lindjen e tij në ato dy qytete.

Libër i mirë i dashurisë

Kjo është ajo që vetë kryeprifti e quajti atë brenda tekstit dhe dorëshkrime që ruhen kanë data të 1330 dhe 1343. Shkruar në copa të ndërprera dhe veta e parë, ju lejon të zgjeroni ose shtoni më shumë episode të tilla si histori, fabula, tregime, këngë ose thënie.

Nuk mund të futet në asnjë zhanër të njohur të letërsisë mesjetare, por duket si një përmbledhje e asaj që ekzistonte, me një përpilimi i temave dhe zhanreve që kishte frymëzuar të tjerët. Dhe sigurisht që është një libri picaresque që mbledh të gjithë personazhet dhe situatat, rreth dashurisë sidomos, të shoqërisë së asaj kohe.

Dy fragmente të zgjedhura

Flisni dashuri ...

Nëse doni të doni pronarë ose ndonjë grua
shumë gjëra do të duhet të mësoni më parë
në mënyrë që ajo të dëshirojë të të mirëpresë në dashuri.
Së pari, shikoni se cilën grua të zgjidhni.

Ai po kërkon një grua të bukur, tërheqëse dhe të shëndetshme,
që nuk është shumë i gjatë, por as xhuxh;
nëse keni mundësi, mos doni të doni një grua horr,
sepse ai nuk di asgjë për dashurinë, fshatarin dhe ngjitësin.

Ai po kërkon një grua të hollë me një kokë të vogël,
flokë të verdhë, jo të lyer me këna;
vetullat të ndara, të gjata, të larta, në një shkëmb;
hips të gjerë, kjo është madhësia e pronarit.

Sytë e mëdhenj, të bukur, ekspresivë, të ndritshëm
dhe me qerpikë të gjatë, shumë të pastër dhe të qeshur;
veshët e vegjël, të hollë; për ju gënjeni
nëse ka qafë të lartë, kështu i pëlqen njerëzve.

Hunda e mprehtë, dhëmbët e xhepave,
e barabartë dhe shumë e bardhë, pak larg,
mishrat e kuq, dhëmbët e mprehtë,
buzët e gojës së tij të kuqe, të ngushta

Goja e tij e vogël, mirë, në një mënyrë të mirë,
fytyra e tij është e bardhë, pa flokë, e qartë dhe e lëmuar;
duhet ta shihni së pari pa këmishë
sepse forma e trupit do t'ju tregojë: kjo aguisa!

***

Aristoteli tha, dhe është e vërtetë ...

Aristoteli tha, dhe është e vërtetë,
që njeriu punon për dy gjëra: e para,
për ushqim, dhe e dyta ishte
për të qenë një bashkim me një femër të këndshme.

Nëse do ta thoja, mund të kryqëzohet,
por një filozof e thotë, nuk kam faj.
Ne nuk duhet të dyshojmë se çfarë thotë njeriu i mençur,
sepse arsyetimi i tij i mençur vërtetohet me fakte.

Se njeriu i mençur thotë të vërtetën është vërtetuar qartë;
njerëzit, zogjtë dhe kafshët, të gjitha kafshët e shpellave
dëshiron, nga natyra, gjithmonë kompani të re
dhe shumë më tepër njeri sesa një qenie tjetër që lëviz.

Unë them se më shumë njeri, sepse krijesat e tjera
vetëm në një kohë ata bashkohen, nga natyra;
njeri, në çdo kohë, pa kuptim dhe pa masë,
sa herë që dëshiron dhe mund ta bëjë atë gjë të çmendur.

Zjarri preferon të mbahet në hi,
sepse sa më shpejt të konsumohet aq më shumë theksohet;
njeriu, kur mëkaton, e sheh mirë që rrëshqet,
por nga natyra, ajo shkon thellë në të keqen.

Unë, pasi jam njeri dhe, pra, një mëkatar,
Ndjeva dashuri të madhe për gratë në disa raste.
Se ne provojmë gjërat nuk është gjithmonë më e keqja;
njoh të mirën dhe të keqen dhe zgjidh më të mirën.
[...]


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.