'Convénzeme', program letrar i prezantuar nga Mercedes Milá

Ai ka dalë në ajër që nga nëntori dhe ende mbijeton, i rrallë për një program që lidhet me librat këtu në Spanjë, ku ka më së shumti 'realitet' (megjithëse e mirë, "Faqja 2" akoma po regjistrohet pas vitesh, mbase diçka po ndryshon për mirë në vendin tonë ... Ndoshta ...).

"Më bind" është një prezantim nga gazetari Mercedes Milá, i cili tha sa më poshtë për këtë: «Ka momente, kur lexojmë një libër, që ata prej nesh që duan të lexojnë, duhet të ndalen, të marrin frymë thellë dhe të thonë: sa me fat jam që ekziston ky autor! Kjo është kur doni ta ndani lumturinë tuaj me dikë, ta rekomandoni, ta bindni ta lexojë. Ai moment më ka ardhur. Pasi dëshiroja që shefat e mi të më porosisnin ndonjëherë të bëja një program libri në televizion, ajo ëndërr nuk u arrit kurrë, duket se ajo ka mbërritur ».

Përveç që është një program i ri libri, me sa di unë aktualisht janë vetëm dy në televizionin tonë, risia e tij është se është programi i parë i hapur në vendin tonë i prodhuar me celularë 4G. Ne mund ta gjejmë atë çdo të Dielë në zinxhir Të jetë i çmendur, e cila kryesisht ka për qëllim a urban urban, komercial, i patrembur dhe me shqetësime kulturore.

Për çfarë bëhet fjalë?

Në çdo transmetim të 'Më bind', Lexuesit flasin me Mercedes Milá në librarinë + Bernat në Barcelonë, duke u përpjekur ta bindin atë (prandaj titulli i programit) pse duhet lexuar libra të caktuar, pse të tjerët nuk ia vlen, pse lexon aq shumë letërsi klasike sa si dhe bashkëkohor, të të gjitha llojeve të zhanreve dhe rrëfimeve, duke bërë një përmbledhje të tregimeve që paraqesin librat, duke analizuar trajektoren e autorëve të tyre dhe duke ekspozuar në vetën e parë se çfarë ndjenjash ka gjeneruar leximi i tyre tek ata.

Përveç drejtimit të këtij programi, Mercedes Milá vazhdon të vërë bast për literaturë me fillimin e fushatës së promovuar nga ajo vetë "Le të ruajmë libraritë" www.salvemoslaslibrerias.com. Aty ku përpiqeni të mbroni, mbi të gjitha, libraritë e lagjes, shumë prej të cilave u është dashur të mbyllin dyert për shkak të blerjes së kufizuar të librave që ka ndodhur gjithmonë në këtë vend dhe bumit në faqet e internetit të dedikuara për shitjen e tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.