Ibon Martin

marton ibon

Burimi Ibon Martín: Heraldo de Aragón

Ibon Martín është një nga shkrimtarët spanjollë që po rritet. Nëse ju pëlqejnë romanet me intriga, ndonjë mister dhe mbi të gjitha ai goditje, ky është një nga autorët që tani, libri që del, libri që triumfon.

Por Kush është Ibon Martín? Çfarë librash keni shkruar? Si është stilolapsi juaj? Nëse nuk keni dëgjuar për të; ose nëse e njihni, por doni të dini më shumë detaje rreth jetës së tij, atëherë ne do t'ju tregojmë për autorin.

Kush është Ibon Martín

Kush është Ibon Martín

Burimi: Gazeta Baske

Ibon Martín është një gazetar. Ai lindi në 1976 në Donostia dhe studioi gazetari në Universitetin e Vendit Bask. Pasi mbaroi diplomën, si shumë shokë të tij të klasës, ai filloi të punonte. Punët e tij të para ishin në mediat lokale, të cilat i dhanë mundësinë dhe shërbyen si praktikë për të përdorur njohuritë që kishte marrë në tregun e punës.

Prandaj, dhe diçka që jo shumë e dinë, është ajo Ibon Martín filloi të shkruajë për udhëtimet. Për të, ishte një pasion i vërtetë, sepse atij i pëlqen të udhëtojë, dhe të jesh në gjendje të punosh në diçka që të pëlqen është gjithmonë më e mirë. Për këtë arsye, për disa vjet ai iu përkushtua shkrimit në media për udhëtimet dhe rrugët. Ai shkroi disa libra udhëtimi, veçanërisht në rrugët përmes Vendit Bask. Kështu, ai u bë një nga ekspertët më të mirë në turizmin rural dhe argëtimin në Vendin Bask. Dhe është që librat e tij jo vetëm që u përqendruan në pjesët më të njohura të tokës, por zbuluan edhe të tjera pak më të njohura, të cilat nuk ishin turistike, por që strehonin surpriza ose ju bën të dashuroheni edhe më shumë se të parat. Përveç kësaj, ai dha shumë këshilla dhe alternativa për rrugët ose mënyrat e udhëtimit, të tilla si me makinë ose nga një qytet në tjetrin. Për ta bërë këtë, ai kishte ndihmën e Álvaro Muñoz Gabilondo, një autor dhe ekspert tjetër lokal për vendet dhe vendet për të cilat shkruanin.

Ibon Martín si shkrimtar i romaneve

Për vite me radhë, Ibon Martín udhëtoi nëpër shtigjet e Vendit Bask dhe iu përkushtua botimit të udhëzuesve të udhëtimit për t'i bërë të njohura këto vende, veçanërisht për të rivendosur rëndësinë që kishin pasur dikur. Dhe pikërisht përmes këtyre librave ai krijoi idenë e romanit të tij të parë, "Lugina pa emër".

kjo Ai donte të mbante rrënjët e tij dhe disi ta ndërthurte pasionin e tij për të udhëtuar dhe për të njohur gjërat më të panjohura dhe të rëndësishme në zonë me atë ide që kishte në mendje. dhe që pak nga pak u shfaq me personazhet dhe komplotin.

Në fakt, pas atij romani, ai vazhdoi të botojë, në këtë rast katër libra, të cilët ishin vendosur në mite dhe legjenda të xhunglës Irati, një thriller nordik që e katapultoi.

Aktualisht, ai vazhdon të shkruajë. Libri i tij i fundit, «Ora e pulëbardhave», u botua në 2021 dhe tani ai po shënon mjaft sukses, duke e konfirmuar atë si mjeshtrin e pezullimit. Në fakt, konsiderohet vetëm në Spanjë në këtë mënyrë, por edhe e kualifikojnë ndërkombëtarisht si të tillë dhe disa botues të huaj tashmë i kanë vënë sytë për të botuar veprat e tyre në gjuhë të tjera.

Ndaj hasim një autor me një rrugë të gjatë përpara, i cili sigurisht sjell me vete edhe shumë romane të mëdha.

Si është stilolapsi juaj

Si është stilolapsi juaj

Burimi: Huffington Post

Ata që kanë lexuar Ibon Martín bien dakord për të njëjtën detaj: ai di të lidhë lexuesin. Mënyra se si shprehet, në mënyrën se si i paraqet personazhet dhe si po harton historia i bën ata të presin të ndjekin për të ditur se çfarë do të ndodhë me personazhet, por edhe me atë mister që në fund bëhet tipik i lexuesit.

Ajo gjithashtu shquhet për mjediset dhe skenarët që përshkruan, aq realiste dhe të vërteta ndaj asaj që mund të shihet, që shumë vendosin ndonjëherë të shkojnë në ato vende për t'i parë vetë (ndoshta për shkak të marrëdhënies së tyre me librat e udhëtimit që kam shkruar më parë).

Gjithashtu, nuk ka dyshim se ai bën shumë kërkime për romanet e tij, pasi detajet dhe aktrimi i personazheve, si dhe vetë komploti dhe misteri, kanë një bazë. Për këtë arsye, ai kalon shumë kohë duke hulumtuar veten për të qenë në gjendje të shtjellojë romanin dhe se nuk ka ndonjë skaj të lirshëm që mund të "shqetësojë" lexuesin.

Librat e Ibon Martín

Librat e Ibon Martín

Nëse sapo keni takuar autorin dhe doni të dini se çfarë libra ka shkruar, ne do t'ju tregojmë se ai nuk ka shumë në treg. Ende. Dhe a është se karriera e tij letrare filloi në vitin 2013, kur ai botoi romanin e tij të parë, "Lugina pa emër".

Ky autor, si shumë të tjerë, boton vetëm një roman në vit, dhe duhet të merret parasysh se në vitin 2018 ai nuk botoi, kështu që ne duhet t'i kreditojmë 7 libra të autorësisë së tij. Këto janë:

 • Lugina pa emër.
 • Feneri i heshtjes.
 • Fabrika e hijeve.
 • Besëlidhja e fundit.
 • Kafazi i kripës.
 • Vallja e tulipanëve.
 • Ora e pulëbardhave.

Duhet thënë se katër nga ata libra - Vallja e Tulipanit, Kafazi i Kripës, Akelarre i Fundit dhe Fabrika e Shadow - janë pjesë e koleksionit të Lighthouse Crimes.

Mund të theksojmë nga librat, për shembull, që Vallja e Tulipanëve u fut në listat më të shitura, gjë që bëri që karriera e tij të ngjitej në një mënyrë meteorike dhe shumë filluan ta shohin atë të dallohej brenda zhanrit thriller brenda dhe jashtë vendi. Sidoqoftë, deri në kohën për pulëbardhat ai fitoi titullin mjeshtër i pezullimit.

Tani që e njihni Ibon Martín pak më shumë, është koha që, nëse nuk keni lexuar asgjë për të, të inkurajoheni ta bëni këtë. Ju mund të filloni me romanin e tij të parë, dhe kështu të kuptoni evolucionin që ka pësuar pena e tij. Por ju gjithashtu mund të filloni me atë të fundit të postuar dhe, nëse ju pëlqen, kërkoni ato të mëparshmet. Përveç atyre katër librave që përbëjnë Krimet e Farit, pjesa tjetër mund të lexohet në mënyrë të pavarur. Në rast se tashmë e njihni dhe e keni lexuar, rekomandoni ndonjë nga librat e tij më shumë se një tjetër? Ne do të dëshironim të dëgjonim për këtë!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.