Librat e Marta Robles

Libra nga Marta Robles.

Libra nga Marta Robles.

Marta Robles është një gazetare dhe shkrimtare Spanjolle (Madrid, 30 qershor 1963) me një histori të gjatë prej më shumë se tre dekadash në radio, shtyp dhe televizion. Si autore, ajo është dalluar si eseiste dhe në zhanrin e romaneve. Sidoqoftë, është pak e njëanshme ta pëllumbash atë brenda stileve specifike letrare, pasi një nga virtytet e saj më të vazhdueshme gjatë gjithë karrierës së saj ka qenë shkathtësia.

Botimi i tij i parë daton nga viti 1991, Bota në duart e mia. Në atë kohë Robles tashmë kishte punuar për revistën Tiempo gjatë vitit 1987, në të njëjtën kohë kur ai ishte duke përfunduar diplomën e tij në Shkencat e Informacionit në Universitetin Complutense të Madridit. Që atëherë prania e tij ka qenë e shpeshtë në media të ndryshme të shtypura si p.sh. Pamje, Njeri, Grua, Revista Vanguard, elle o Arsyeja, për të përmendur disa.

Trajektorja dhe çmimet

Librat e tij variojnë nga kërkimet historike deri te tregimet e trilluara dhe përmbledhjet bibliografike.. Ai mori Çmimin e Romanit Fernando Lara 2013 për Luisa dhe pasqyrat. Po kështu, ata u vlerësuan me çmimin special për "Më të mirët tanë" në Festivalin Aragón Negro 2019 - për kontributin e tyre në romanet e krimit për shkak të krijimit të detektivit Roures - dhe Çmimin Letras del Mediterráneo 2019 në kategorinë Narrative. Falë kësaj, është e çuditshme që Marta Robles kalon pa u vërejtur në festivalet e krimit.

Sigurisht, shumica dërrmuese e çmimeve të tij lidhen me radion dhe televizionin. E gjithë kjo ka qenë, sigurisht, falë hapësirave të panumërta që ajo ka prezantuar (shumë prej të cilave, të drejtuara dhe prodhuara nga vetë ajo) nën formate të ndryshme informuese, rekreative dhe kulturore në kanale të tilla si TVE, Canal 10, Tele 5, Telemadrid, Canal Sur, Antena 3, Canal 7 dhe Dkiss.

Po kështu, puna e tij në radio është njohur gjerësisht për programet e tij në Cadena SER, Radio Intercontinental, Onda Cero, EFE Radio, Punto Radio dhe Es Radio (në dy të fundit si bashkëpunëtor).

Punimet tuaja jo-trilluese

Përveç përmendur Bota në duart e mia, librat e tjerë të tij jo-trillues janë Zonja e PSOE (1992), Katalogu i Parkut Oqeanografik të Valencias (2003), Madrid me Marta (2011), Ju së pari (2015) y Bëni atë që keni frikë (2016). Këto dy të fundit janë pritur shumë mirë nga kritikët e specializuar dhe publiku i gjerë.

Të zgjedhurit e fatit

Marta Robles ka kapur me sukses zanatin e saj gazetaresk në shtatë librat e saj jo-trillues, mes tyre, Të zgjedhurit e fatit (1999) shquhet për qasjen e tij natyrore dhe neutrale në studimin e elitave të Spanjës. Në këtë vepër, Robles zbulon stilin e tij të veçantë në intervista me 15 burra dhe 4 gra shumë të shquara në botën financiare Spanjolle. Ju mund të shihni në tekst se si ajo nxjerr cilësi të përbashkëta në shumicën e të intervistuarve të saj, të tilla si kërkimi i mbrojtjes ose një motivim i madh drejt arritjeve.

Marta Oaks.

Marta Oaks.

Ju së pari

En Ju së pari, Marta Robles eksploron kodet shoqërore që përcaktojnë bashkëveprimet afektive i pushtimit, joshjes, shprehjes së ndjenjave dhe madje pabesisë. Shtë një lloj ese-manual mbi zakonet e mira bazuar në letërsi, filma artistikë dhe dokumentarë audiovizivë, art dhe mendje të shëndoshë.

Përtej analizës së mënyrave të komunikimit, Ju së pari të shqyrtojë "normat e fshehura" të pranishme në çdo shoqëri. Këto kode, në shumë raste, mund të jenë edhe më të rëndësishme se rregullat e qarta të sjelljes. Shkrimtarja e bën të qartë qëndrimin e saj në lidhje me rëndësinë e të diturit se si të shprehesh për të shmangur moskokëçarjen dhe të përpiqesh të jesh në kohë.

Bëni atë që keni frikë

En Bëni atë që keni frikë Robles zhyt veten në pasiguritë e tij personale dhe në atë sens të cenueshmërisë të qenësishme në gjendjen njerëzore (pavarësisht se është shumë e suksesshme dhe e sigurt para kamerave). Qëllimi i autorit nuk është të bëjë që frika të zhduket, përkundrazi mesazhi kryesor është të mësojmë të jetojmë me frikë dhe të kemi një qëndrim të predispozicionit për të shijuar jetën.

Romanet dhe librat trillues nga Marta Robles

Njëmbëdhjetë fytyrat e María Lisboa

Ky titull i shkruar në 2001 është përmbledhja e njëmbëdhjetë historive që i referohen aventurës emocionale të njëmbëdhjetë grave të ndryshme. Në rrëfimet tiparet e tregimeve reale janë mjaft të identifikueshme. Për këtë arsye, Robles e vendos veten në vendin e secilit prej tyre, duke i përcaktuar me një fytyrë dhe një zë të tijin. Rezultati është një libër mjaft argëtues që tregon njëmbëdhjetë aspektet e mundshme të gruas aktuale referuar nën emrin "María Lisboa".

Përfaqësimet përfshijnë shumë nga personazhet, profilet dhe tiparet e përfshira nga kompleksiteti i femrave. Midis këtyre spikasin pavarësia, nënshtrimi, pakënaqësia, pafuqia përballë agresionit mashkullor, guximi, përkushtimi, vetëmohimi ... Ai gjithashtu heton sjelljet kontradiktore të atyre grave që preferojnë mashtrimin ose zhyten në një fantazi për tu ndjerë të dashur dhe reciproke. Ajo gjithashtu pasqyron se sa shumë kërkojnë të shmangin përballjen me vetminë.

Ditari i një dyzet e diçka shtatzënë 

Ky libër nga viti 2008 është një ditar i një ekzekutivi të vjetër 40-vjeçar, i cili, së bashku me partnerin e saj - Jaime, 53 - vendosin të mbeten shtatzënë 18 vjet pasi kishte fëmijën e saj të parë nga një marrëdhënie e mëparshme. Jaime gjithashtu ka një vajzë 28-vjeçare nga martesa e tij e parë. Shtatzënia ndryshon status quo-në e marrëdhënieve tuaja me familjen tuaj, me partnerin tuaj dhe në punë.

Megjithatë, protagonistja vendos ta përballojë situatën e saj të re me humor dhe pa marrë parasysh paragjykimet e jashtme… Derisa gjinekologu nuk pyet moshën e saj, prandaj fillon të bëhet e ndjeshme. Nga ai moment, pasiguritë, frika dhe ankthi bëhen më të shpeshta. Të gjitha këto përshtypje janë shndërruar në anekdota të thjeshta pasi të kenë kaluar nëntë muajt e "çmendurisë".

Fraza nga Marta Robles.

Fraza nga Marta Robles.

Luisa dhe pasqyrat

Shkruar në 2013, Probablyshtë ndoshta romani më i rëndësishëm i karrierës letrare të Marta Robles, që tregon një pikë kthese. Para këtij unë kisha nisur Don Juan gjatë vitit 2009 si titull jo-trillues. Luisa dhe pasqyrat përshkruan përvojat e Luisa Aldazábal, një grua moderne që vendos të ndryshojë rrënjësisht rrjedhën e jetës së saj pasi kaloi tre muaj në koma.

Protagonistja është shumë e ndikuar nga takimi i saj me një qenie të vërtetë që ka vendosur të shndërrohet në një vepër arti të gjallë. Ky personazh është Marchesa Casati, e cila e udhëheq jetën e saj në këtë mënyrë si një formë e shprehjes krejtësisht e lirë nga çdo konvencionalizëm, përpara kohës së saj. Si pasojë, Luisa është e motivuar të ndryshojë ekzistencën e saj monotone dhe rutinë për një jetë ku dashuria dhe pasioni artistik janë më të rëndësishme.

Më pak se pesë centimetra 

Në 2017 Marta Robles prezanton në këtë roman krimi një nga personazhet e saj më të njohur deri më tani, Detective Roures. Ai është një ish-korrespondent i luftës, dështimet e vazhdueshme të të cilit e çuan atë të fitonte jetesën e tij si një hetues i pabesisë. Komploti zhvillohet në mjedise të shumta të dominuara nga seksi, intrigat, manipulimet dhe shumë imazhe ndijore.

Atje, Misia Rothman luan një grua të bukur të martuar, e cila bie nën magjinë e Artigas, një shkrimtar dhe gruaja e famshme. Ky burrë dyshohet se ka vrarë të paktën tre gra të tjera. Përveç kësaj, qëndrimi cinik i Artigas e bën atë një vrasës të mundshëm të nënës së Katia Cohen, e cila shkon në Roures për të provuar të zbulojë faktet.

Fraza nga Marta Robles.

Fraza nga Marta Robles.

Më pak se pesë centimetra vendosi Marta Robles si një finaliste për Çmimin Silverio Cañada 2017 në Java e Zezë e Gijón. Një vit më parë, ai kontribuoi (në bashkëpunim) në zhvillimin e librit I pahijshëm Antologji e portreteve pornokriminale (2016) Prodhimi i tij i fundit letrar, Fat i keq (2018), ka marrë vlerësime shumë të mira dhe një pritje të shkëlqyeshme midis një numri në rritje të ndjekësve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.