Martiani, nga Andy Weir

Marsiani.

Marsiani.

Shtë një roman i trillimeve shkencore i shkruar nga bashkëpunëtori zhvillues i softuerit dhe teoricieni i kompjuterit, Andy Weir. Marsi ai siguron një lexim mjaft të rrjedhshëm, pavarësisht nga detajet e bollshme shkencore të pranishme në pjesën më të madhe të 400 faqeve të tij. Komploti përqendrohet në botanistin dhe inxhinierin mekanik, Mark Watney, një nga gjashtë njerëzit e parë që ecën në sipërfaqen e Marsit në historinë e njeriut. Duke lexuar këtë libër kujton, pothuajse menjëherë, HG Wells-in e njohur.

Kur fillon rrëfimi, protagonisti është i sigurt se ai do të jetë njeriu i parë që do të vdesë atje, në Mars. Kjo pasi u braktis nga shokët e tij (të cilët e besuan atë të vdekur) për shkak të një stuhie të egër rëre. Sidoqoftë, opinioni i zymtë nuk arrin të thyejë vullnetin e Watney. Falë dozave të tij të larta të guximit, zgjuarsisë dhe humorit të mirë, personazhi arrin të krijojë një shans të mundshëm mbijetese. Ky është një lexim i rekomanduar për të rinjtë, si për komplotin e tij, ashtu edhe për mjediset e tij të shkëlqyera.

Sobre el autor

Andrew Taylor Weir lindi në Davis, California, USA, më 16 qershor 1942. Që në moshë të hershme ai demonstroi talentet e tij si një programues kompjuteri. Ai studioi shkenca kompjuterike në Universitetin e Kalifornisë (San Diego) dhe gjatë rinisë së tij ai punoi për kompani prestigjioze si AOL ose Blizzard, ndër të tjera. Paralelisht, ai zhvilloi pasionin e tij për të shkruar, siç dëshmohet nga botimet në faqen e tij të internetit.

Marsi është libri i tij i parë. Fillimisht u botua vetë në një format shpërndarjeje (stil blog) gjatë vitit 2011. Pas disa modifikimesh - pothuajse të gjitha bazuar në sugjerime komerciale - autori shiti të drejtat për Crown Publishing. Kjo kompani ishte përgjegjëse për ribotimin dhe shpërndarjen e saj të suksesshme (në anglisht) nga 2014. Po atë vit, versioni Spanjisht u lançua nën etiketën Ediciones B-Nova.

Shumica e komenteve përreth Marsi ato kanë qenë mjaft pozitive. Përveç kësaj, popullariteti i titullit u rrit ndjeshëm për shkak të adaptimit të tij në ekranin e madh, i drejtuar nga Ridley Scott, nga një skenar nga Drew Goddard dhe me artistë të klasit botëror si Matt Damon në rolin e Mark Watney përballë Jessica Chastain. që përfaqëson komandantin Lewis, ndër të tjera.

Andy Weir

Andy Weir

Përmbledhje e Martianit, nga Andy Weir

Një fillim i dëshpëruar dhe i mjerë

Gjithçka fillon me protagonistin në rrezik vdekje dhe të lënë jashtë në të hapur.. Kur sensorët në kostumin e Mark Watney tregojnë një humbje të shpejtë të oksigjenit në mes të një stuhi rëre intensive, shokët e tij në misionin Ares 3 (i pari me njeri në Mars në histori) nuk mund t'i vijnë në ndihmë dhe janë të detyruar ta braktisin atë, pasi ata besojnë se ai ka vdekur ... Për fat të keq, është një gabim i pavullnetshëm: Watney është ende gjallë.

Zbatimi i asaj që është mësuar

Pa sekonda për të humbur, protagonisti duhet të kuptojë shpejt se si ta vulosë hermetikisht kostumin e tij, e cila u shpua nga e njëjta antenë që e tërhoqi atë larg nga grupi. Kapërcejeni pengesën, hyni në hab, stacioni i pajisur për qëndrim të përkohshëm të njerëzve në sipërfaqen e Marsit. Por, arsyet e optimizmit janë për të qeshur: kjo ishte vetëm e para e një numri të madh problemesh me të cilat përballesh.

Marku duhet të shfrytëzojë të gjitha njohuritë e tij inxhinierike në mënyrë që të mbijetojë. dhe për të përfunduar riparimet e shumta thelbësore në laboratorin në të cilin ai është i detyruar të qëndrojë për më shumë se një vit e gjysmë. Për më tepër, trajnimi i Watney si botanist - profesioni i tij kryesor - është shumë i duhur në krijimin e kushteve për një kulturë të huaj të qëndrueshme.

Riaktivizimi i lidhjes me tokën

Tjetra, Marku duhet të sqarojë një metodë efektive të komunikimit me Tokën.. Pak më shumë se një muaj pas aksidentit, personeli i NASA zbuloi se Watney ka arritur të mbijetojë, por realiteti i tij është jashtëzakonisht delikat (kryesisht për shkak të çështjes së ushqimit, për të mos përmendur sa i komplikuar do të ishte një shpëtim në kohë).

Njoftimi për shtypin dhe publikun çon në një trazirë mediatike që do të shoqërojë të gjithë misionin që nga ai moment.. Në parim, banorët e tjerë të Hermes - Anija që është në krye të transportit ndërplanetar - nuk janë të informuar për mbijetesën dhe, për pasojë, për rrethanat e pasigurta të shokut që ata lanë për të vdekur.

Shpëtimi

Pika e kthesës ndodh kur Komandanti Lewis dhe katër anëtarët e tjerë të misionit (Vogel, Beck, Johanssen dhe Martínez) mësojnë për situatën. Pastaj - në një gjest që mund të interpretohet si sakrificë dhe "shëlbim" - ekuipazhi voton unanimisht për të ekzekutuar shpëtimin e komplikuar të "shokut të lënë pas". Ata e bëjnë këtë pavarësisht nëse vendimi i tyre nënkupton zgjatjen e udhëtimit për të paktën një vit.

Kornizat paralele, një goditje e shkëlqyeshme

Pika kulmore përmban "historitë" e veta të veçanta. Për shembull, kontributi thelbësor i programit hapësinor kinez, të cilët vendosin të parkojnë një program sekret në mënyrë që të bashkëpunojnë pa kërkuar asgjë në këmbim. Por koha është e shkurtër: Furnizimet në dukje të sigurta të ushqimit të Watney shkatërrohen për shkak të një aksidenti në hab.

Analiza dhe krahasimi me përshtatjen e filmit

Pak trajtim i detajeve astronomike

Pak zëra kritikë ndaj punës së Weir-it bazohen në një qasje mjaft të dobët shkencore nga pikëpamja astronomike. Disa mendime madje e cilësojnë si "zhgënjyese" këtë aspekt të librit dhe, veçanërisht, në film. I tillë është argumenti i përshtypjeve të ekspozuara nga astronomi Beatriz García në analizën e saj Marsiani: rreth kinemasë dhe shkencës (Rrjeti për Arsimin Shkollor të Astronomisë, 2015).

Sidoqoftë, është e nevojshme të kihet parasysh se - me gjasë - duke hyrë më thellë në shpjegimin e problemeve fizike dhe matematikore, leximin e Marsi mund të mos jetë aq argëtuese për publikun e gjerë ... Ndoshta nuk është një justifikim i vlefshëm kur krahasohet me teoritë fizike të filmit artistik ndëryjor (2016), i cili fitoi një pritje të shkëlqyeshme midis audiencës, kritikëve dhe shkencëtarëve.

Rrëfim magjepsës

Në çdo rast, ekziston një element i pamohueshëm i tregimit brenda historisë së Mark Watney: zgjuarsia. Vetëm përmes zbatimit të saktë të metodës shkencore, personazhi kryesor mbizotëron në planetin e kuq. Përndryshe, mbijetesa për më shumë se pesëqind ditë pa ushqim dhe ujë të mjaftueshëm është e pamundur. Veç kësaj, protagonisti e fillon historinë me një dëmtim të rëndësishëm në kofshën e tij, diçka jo shumë inkurajuese.

Protagonisti pret lexuesin me një frazë që nxit një goditje të menjëhershme: "Unë jam i dehur". Si pasojë, merita e autorit është të ruajë interesin për të ditur faktet në faqen tjetër, kjo bazohet në një instinkt të fuqishëm njerëzor: dëshira për të ndihmuar një person tjetër në telashe. Përbën një ndjenjë solidariteti (madje edhe ndërmjet agjencive rivale hapësinore) e përshkruar qartë dhe vazhdimisht në të gjithë librin.

Kuotë Andy Weir.

Kuotë Andy Weir.

Një personazh shumë i punuar mirë

Përveç kësaj, Sinqeriteti, sarkazma, guximi dhe sensi i mençur i humorit të Watney i bëjnë veprimet e tij një përzierje kontradiktore, pothuajse vetëvrasje. Në të njëjtin paragraf është e mundur të ndjejmë optimizmin, vendosmërinë dhe besimin e protagonistit së bashku me frazat e tilla si "nëse shpërthej, nuk do ta zbuloj". Të gjithë këta elementë krijojnë - përveç ndjeshmërisë - një lexim varësie.

Sigurisht, në mes të tablosë shqetësuese psikologjike të krijuar nga mundësia e vdekjes së afërt të rrethuar nga vetmia e plotë e një shkretëtire armiqësore të ngrirë, ka vend për depresion. Në ato momente, personazhi kryesor tërheq më shumë ironi dhe tallje drejt vetes për të inkurajuar veten të qëndrojë aktiv në luftën për të mbijetuar.

Një fund pa humbje

Mbyllja e tregimit është një rreth i përsosur. Epo, kjo e mban pritjen në maksimum, si dhe mendimet gazmore i Watney ndërsa kryente manovrat më ekstreme për të shpëtuar jetën e tij, përkundër të gjitha mosmarrëveshjeve. Për arsyet e përmendura më lart, Marsi Shtë një libër që ka shumë nga karakteristikat e nevojshme për tu rekomanduar shumë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.