Mario Villén Lucena. Intervistë me autorin e Nazarí

Fotografia: Mario Villén Lucena. Profili në Facebook.

Mario Villen Lucena, Shkrimtar zhanri i lindur në Granada historik, ka botuar tashmë disa romane. Ky i fundit është Nasrid, një trillim për themelimin e emiratit të Granadës, i cili shoqëron Mburoja e Granadës y 40 ditë zjarr, vendosur gjithashtu në atë kohë. Unë vërtet vlerësoj kohën dhe mirësinë që keni shpenzuar për këtë intervistë ku flet për to dhe për gjithçka pak.

Mario Villén Lucena - Intervistë 

 • AKTUALI I LETERRSIS: Nasrid është romani juaj i ri i zhanrit historik. Çfarë na thoni në lidhje me të dhe nga lindi ideja?

MARIO VILLEN LUCENA: Historia e treguar në Nazarí E hasa kur dokumentoja për librin tim të parë, më shumë se dhjetë vjet më parë. Në atë kohë nuk u ndjeva i përgatitur për ta shkruar, por disa vjet më vonë, me xhirimet e bëra, fillova të punoja në të. 

Në këtë libër, themelimi i emiratit Nasrid të Granadës dhe origjinën e dinastisë që e sundoi atë për më shumë se dy shekuj e gjysmë. Emiri i parë Nasrid ishte Ibn el-Ahmar. Pas betejës së Las Navas de Tolosa, ai arriti të mblidhte eshtrat e al-Andalus dhe të formonte me ta një emirat të fortë. Ndër shumë gjëra të tjera, ai filloi ndërtimi i Alhambrës

Në anën tjetër të kufirit, historia e Ferdinand III, që bashkoi përfundimisht Castilla dhe Leon, dhe pushtoi vende të tilla të rëndësishme si Kordoba, Jaén dhe Seville. 

 • AL: A mund ta mbani mend atë libër të parë që keni lexuar? Dhe historia e parë që keni shkruar?

MVL: Libri i parë që mbaj mend të lexoj është Arkitekti dhe perandori i Arabisë. U botua në një koleksion të të rinjve, por autorin nuk e mbaj mend. 

Gjëja e parë që kam shkruar ishte një poezi per vdekjen, me pak më shumë se 11 ose 12 vjet. Pak i zymtë. 

 • AL: Një shkrimtar kryesor? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat. 

MVL: Unë do të citoj dy: Amin maalouf y Tariq Ali. Të dy kanë shkruar një roman historik shumë lirik, me vëmendje të madhe ndaj personazheve dhe ndjenjave të tyre. Më pëlqen mënyra se si ata rrëfejnë. Ata të dy kanë shkruar për al-Andalus.  

 • AL: Cilin personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit?

MVL: Umar, Në hijen e shegës. Duhet të pranoj që e mora si referencë për të ndërtuar një nga personazhet e mi Mburoja e Granadës. Personaliteti i tij më magjepsi. 

 • AL: Ndonjë zakon ose zakon i veçantë kur bëhet fjalë për shkrim ose lexim?

MVL: Unë zakonisht përdor muzikë për të shkruar, për të më frymëzuar dhe për të eleminuar zhurmat e bezdisshme. Përtej kësaj, unë mendoj se nuk ka një mani të rëndësishme. 

Për leximet e mia, zakonisht lexoj Ndez dhe unë jam duke kontrolluar porcentaje Duke lexuar. Mundohem të imponoj një ritëm të përditshëm dhe përpiqem ta respektoj atë, por as nuk jam i fiksuar pas temës. 

 • AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë?

MVL: Unë mendoj se mungesa e kohës, një e keqe aq tipike e ditëve tona, do të thotë që unë nuk kam shumë zhurmë kur vjen puna te shkrimi apo leximi. Kudo dhe në çdo kohë ato vlejnë. Nëse më japin një zgjedhje, preferoj shkruani gjënë e parë në mëngjes, thjesht zgjohu. 

 • AL: A ka zhanre të tjera që ju pëlqejnë?

MVL: Ajo historike është e preferuara ime, por edhe mua më pëlqen roman bashkëkohor. Kam lexuar pothuajse gjithçka, por për momentin thjesht dua të shkruaj një roman historik. Në të ardhmen Nuk e përjashtoj mundimin me të tjerët gjinitë. 

 • AL: Çfarë po lexon tani? Dhe shkrimi?

MVL: Tani për tani po lexoj Shëruesi i kalit, Gonzalo Xhinxher. Po e dua. 

Jam ne faza e korrigjimit të një dorëshkrimi dhe dokumentimin për një të re. Unë e rezervoj temën ... 

 • AL: Si mendoni se është skena botuese? Shumë autorë dhe pak lexues?

MVL: Ne jetojmë një moment delikat në botën e botimeve. Edhe para pandemisë, tregu kishte ndryshuar. E pirateri ka bërë dhe vazhdon të bëjë shumë dëme. Në Spanjë lexoni shumë, por nuk blini gjithçka që lexoni. Pandemia ka përkeqësuar situatën për botuesit. Pasojat mbeten për tu parë, por nuk duket mirë. Sipas mendimit tim, ato do të bëhen bast më shumë i sigurt, ai do të marrë pak rrezik, vrapimet do të shkurtohen dhe më pak do të investohen në promovim. 

 • AL: A është i vështirë për ju momenti i krizës që po përjetojmë apo do të jeni në gjendje të mbani diçka pozitive për historitë e ardhshme?

MVL: Unë botova në qershor 2020, në mes të pandemisë, me shumë librari të mbyllura dhe me kontroll të kapacitetit në të cilin ata ishin hapur. Ka qenë një vit i vështirë, por Nasrid nuk ka shkuar aspak keq. Pozitive nga e gjithë kjo, ajo që unë mendoj se kemi marrë nga kjo situatë në mënyrë që ajo të mbetet me ne, janë ngjarje virtuale. Prezantimet, takimet letrare, bisedimet ... Kufizimet na kanë detyruar të a rrugë alternative mjaft interesante se do të doja që ajo të plotësonte aktet tradicionale kur të ndodhte e gjithë kjo. 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.