Duke kujtuar María Pascual, ilustruesin e shkëlqyeshëm të tregimeve për fëmijë.

Maria Pascual. Historitë e mia.

Maria Pascual. Historitë e mia.

Maria Pascual i Alberich (Barcelona, ​​1933-2011) është ndoshta një nga ilustruesit dhe karikaturistët më të mëdhenj dhe më të rëndësishëm nga ky vend. Tani janë pesë vjet nga vdekja e tij dhe përveç që e kujtojnë atë, këto ditë janë më të mirat për të kërkuar një dhuratë me disa nga trashëgimi e pamasë që shtrihet nga mesi i viteve 50 deri në pothuajse sot.

Vë bast që shumë lexues, ndoshta më shumë lexues, kanë një histori, libër komik, libër i prerë ose i prerë me disa nga ilustrimet e tij të bukura. Dhe nëse jo, nënat ose hallat e tyre. Një pjesë e imja janë ato. Ai me koleksionin Azucena Ajo i përket hallave të mia dhe atyre përralla grimm Ka qenë me mua që kur më kujtohet. Për brezat e rinj që nuk e dinë, ne bëjmë një përmbledhje.

në fillim

María Pascual e filloi karrierën e saj me të drejtë Vjet 14 në dekadën e Katërdhjetë. Kam vizatuar për editoriale si Amelleri, Marsi dhe Toray, me të cilin ai do të punonte pothuajse ekskluzivisht nga viti 1955. Disa nga koleksionet e tij ishin ajo e Azucena, Historitë e mia, Lule e lezetshme, Guendalina, Serenade ose Trëndafila të bardhë ndër shumë. Të gjitha kushtuar një audience të rëndësishme femër që u bë e përgjithshme në adaptimet e saj të historive klasike.

Ai gjithashtu bëri punë sporadike me botuesin Bruguera. Por ai jo vetëm që ilustroi histori ose komike. Ata janë gjithashtu shumë të famshëm kukulla prej letre me emrin e tij dhe botuar nga Toray.

Stili i pagabueshëm

Për linjat e saj të buta dhe të saj përdorimi i jashtëzakonshëm i ngjyrës, Ilustrimet e María Pascual janë veçanërisht të njohura. Dinamizmi i personazheve të saj, ato fytyra me gjeste veçanërisht të dashur dhe shprehje djallëzore ishin shenja dalluese e kësaj autoreje.

që delikatesa, bukuria dhe thjeshtësia e vizatimeve të tij pushtuan të gjitha llojet e publikut dhe María Pascual arriti një popullaritet të zjarrtë dhe të madh. Në fakt, siç kam thënë më parë, ndoshta në shumicën e shtëpive spanjolle, ekziston një kopje e një vëllimi të përmbledhur ose përmbledhjeje me kapak të fortë. Të ruajtura, të ruajtura ose ende në përdorim, por me siguri ka sepse ato kanë qenë fëmijë të brezave të ndryshëm ata që u rritën (u rritën) me ta.

Hirushja

Hirushja

 

Gjithashtu vizatimet e tij u përdorën si dekoratë të dhomave të fëmijëve në abazhurë ose piktura. E pamundur për të mos u zhvendosur nga fytyra si ajo e Hirushes. sy të mëdhenj dhe hundë të vegjël në fytyra të rrumbullakëta dhe të ndezura. Goditje në dashuri. Kështu që ju u lidhët në mënyrë të pashmangshme me historitë që lexoni.

Por María Pascual gjithashtu u kujdes shumë për të detajet e vendosjes rreth personazheve të tyre. Skena të zbukuruara me lule, kafshë, sende të animuara, xhevahire ... Gjithçka përfundoi dhe në mënyrë perfekte e tregonte atë ngrohtësi magjepsëse dhe gati magjike. Ai gjithashtu dinte të reflektonte shijen e tij për modën dhe modelin.

Më shumë karrierë

María Pascual gjithashtu ka punuar me Grupi i Oqeanit, me tituj si Tregime për fëmijë, Bibla për fëmijë, Fabula dhe Një mijë e një net. Dhe ai gjithashtu bëri botime që, përveçse argëtuese, ishin udhëzuese, si p.sh. Mësoj anglisht me María Pascual, mësoj matematikë o Fjalori im i parë. Si kuriozitet, puna e tij Seks i treguar të vegjëlve Ajo nuk u përhap vetëm në Spanjë, por edhe në Amerikën e Jugut dhe disa vende të tjera evropiane.

Ai gjithashtu ilustroi për Edicionet e Susaeta dhe ne nuk mund ta lëmë veten, nga bashkëpunimi i tij me Bruguera, atë adaptim të sissi. Por të gjithë ishin klasikë për fëmijë dhe të rinj, nga Andersen, Perrault, Dickens, Tolstoy, dhe gjithashtu moderne si punimet e Enid Blyton. Dhe e tij fond personal i përbërë nga më shumë se 2 000 vizatime është në biblioteka e Katalonjës.

Dhuratë ideale

Vitin e kaluar Planeta De Agostini nxori në shitje një përmbledhje e përrallave të paharrueshme të María Pascual me tituj si Princesha e trishtuar, Thumbelina, Hirushja, Bariu gënjeshtar, Thumbelina, Mbajtësi i patave, Lulja e Borës dhe Lulja e Kuqe, Tre Princeshat, Rrobaqepësi i Vogël o Lëkura e ariut ndër të tjera. Por librat e tij gjenden ende në dyqane dhe zinxhirët e librarive.

Mos e humbni mundësinë për të marrë një sepse pa dyshim që është një dhuratë perfekte që të vijnë këto festa. Por jo vetëm për fëmijët, por edhe për të moshuarit që duan të kujtojnë atë fëmijëri të zbukuruar nga vizatimet e këtij ilustruesi të madh. Puna juaj do të mbetet e përjetshme në bukuri.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   yut carol dijo

  Sa kujtime kanë ardhur në mendje duke lexuar këtë artikull! Sa më pëlqyen vizatimet e María Pascual! Ndonjëherë lexoja librat dhe shkoja përpara vetëm për të parë ilustrimet. Ai më sfidoi duke kopjuar vizatimet e tij në verë dhe orë boshe që kalonin. Faleminderit që zgjove tek unë atë pjesë të fëmijërisë sime

 2.   Minierat dijo

  Kur isha i vogël, xhaxhallarët e mi dërguan një libër me kapak të fortë në Kili me disa histori të ilustruara nga María Pascual, mes tyre sherezade, disa orientale, hirushë, etj. Gjithmonë e kam kërkuar këtë kopje për motrën time, nga e cila si fëmijë kam prerë disa fotografi të thesarit të saj. Shpresoj që një ditë ta gjej dhe t'ia jap
  (Nëse dikush e di se cila do të ishte ndihmë e madhe)

 3.   Agustin de la Rosa dijo

  Unë isha një fëmijë në vitet 70 që me të vërtetë i shijoja ilustrimet e María Pascual.
  Unë ende kam koleksionin e plotë të "Mini-Classics", çfarë historish të mrekullueshme dhe të larmishme të ilustruara, unë ende i shijoj vizatimet e tyre po aq sa unë kur isha fëmijë.

  E PNRGJITHSHME MARÍA E PNRGJITHSHME DHE ILUSTRIMET E SAJ !!!