Aísa Deti i Fuqishëm. Intervistë me autorin e librit Kush ka parë një sirenë?

Fotografia: mirësjellje e Mar Aísa Poderoso.

Aísa Deti i Fuqishëm Ajo është nga Zaragoza, një profesoreshë me diplomë në Histori dhe shkrimtare. Romani i tij i fundit është ¿Kush e ka parë një sirenë? Në këtë intervistë Ai na tregon për të, karrierën, interesat dhe projektet e saj. Shumë faleminderit për mirësinë tuaj dhe kohën tuaj.

Mar Aísa Poderoso - Intervistë 

 • LAJME LITERATURE: Romani juaj i ri titullohetKush e ka parë një sirenë? Çfarë na thoni për të dhe nga lindi ideja?

MIGHTY SEA AÍSA: Shtë një rast i dytë i vëllezërve Cárdenas, i cili mund të lexohet në mënyrë të pavarur nga i pari, Dostojevski në barMe Ato janë romane krimi noir, të vendosura kryesisht në Logroño, qyteti në të cilin kam jetuar për njëzet e gjashtë vjet, dhe me protagonistë Diego Cárdenas, një zëvendës inspektor policie dhe motra e tij, Lucia, një përkthyeseMe Të dy janë në një kohë të vështirë, të zhgënjyer nga jeta. Pikërisht mbështetja e tyre reciproke dhe bashkëpunimi i tyre në zgjidhjen e çështjeve do t'i bëjë ata të gjejnë veten, pak nga pak.

Ka edhe mikrokozmos të ndryshëm me personazhe dytësore që kanë fituar dashurinë e lexuesve si mjeku ligjor, policët e Diegos, ose Lucia në agjencinë e përkthimit. Fillova të shkruaj këtë rast të dytë, edhe para se të botoja romanin e parë, sepse isha i bindur se këta personazhe kishin më shumë një udhëtim; Unë vetë doja të dija se çfarë drejtimesh do të merrnin. 

Fillimi i romaneve të mi zakonisht më vjen me një imazh, një blic. Në këtë rast ishte ajo e një sirene të vogël në fasadën gotike të San Bartolomé, një kishë e bukur e vendosur në qendër të Logroño. Aty fillon romani. Ai u përball me sfidën e ruajtjes së thelbit të së parës, por dhënies së tij risi.

Në këtë rast, Diego përballet me shfaqjen e një çifti të moshuar të vdekur në shtëpinë e tij, në atë që duket një rast i qartë i dhunës gjinore. Zbulimi i disa shkronjave të vjetra të fshehura në një tryezë të veshjes, së bashku me një axhendë në të cilën shfaqen disa takime të çuditshme me një fallxhor, do të çojë në një kthesë në hetim. Cilësimet e romanit gjithashtu na çojnë në vende si Paris ose Zaragoza, qyteti im i lindjes, në të cilën shpaloset gjithmonë një skenë. 

Lexuesit tashmë po më dërgojnë përshtypjet e tyre; Ata e duan atë dhe po vlerësojnë ekuilibrin midis një komploti tërheqës, personazheve me të cilët ndihen rehat dhe duan të takohen, atmosferës dhe emocioneve. Më duket e rëndësishme që, përveç komplotit, lexuesi të shijojë dhe të gjejë aspekte të tjera që vazhdojnë të jehojnë kur të përfundojë. Një veçori tjetër janë referencat për artin, historinë ose kinemanë klasike, të ngulitura në vetë historinë. 

Më pëlqen që më thonë se duan ta përfundojnë për të zbuluar misterin, por që, në të njëjtën kohë, ndiejnë keqardhje për ta sepse ndihen shumë rehat brenda romanit. Nuk do të zbuloj shumë më tepër, është më mirë që vetë lexuesit ta zbulojnë vetë.

 • AL: A mund ta mbani mend atë libër të parë që keni lexuar? Dhe historia e parë që keni shkruar?

HARTA: Unë shkruaj sepse jam lexues. Një lexuese që ka qenë dhe është shumë e lumtur që lexon që kur ishte fëmijë. Para se të mësoja të lexoja, më kujtohen historitë që më thoshte gjyshja para se të shkoja për të fjetur. Pastaj erdhi përralla të prera të Ferrándiz. Më vonë Enid Blyton, Victoria Holt… Dhe, së fundi, kërcimi në qindra libra që babai im kishte në librari. Patjetër, Agatha Christie Ishte zbulimi i madh. Më vonë erdhën autorë të tjerë si p.sh Pearl S. Buck, Leon Uris, Mika Waltari, Colette, etj. Nga shumë herët u mësova të shkoja me babanë tim çdo të premte në një librari dhe të blija dy libra për javën. Kështu fillova gjithashtu të krijoj bibliotekën time. E mbaj mend si lumturi të pastër. 

Unë shkrova historinë time të parë kur isha shtatë vjeç, në të dytën e EGB. Mbaj mend sepse ai kurs mësuesi im më dha për të lexuar në shtëpi kopjen e saj të saj Princi i Vogël; U ndjeva si vajza më e lumtur në tokë. Kjo më inkurajoi të shkruaj historitë e mia në një fletore që nëna ime e veshi me letër jeshile dhe blu.

Gjatë adoleshencë, në disa klasa në të cilat ishte e vështirë për ne të mbanim vëmendjen, shkroi ai Histori romantike për shokët e mi, të vendosur në një vend që ata zgjodhën, pjesa tjetër ishte deri në imagjinatën time. Çuditërisht, është një zhanër që nuk e kam luajtur më.

Përsëri në 2001 Vendosa të shkruaj romani im i pareMe Për trajnimin tim të BA në Histori Unë u tërhoqa nga zhanër historikMe I dorëzova asaj një çmim prestigjioz, të cilin, natyrisht, nuk e fitova. Sidoqoftë, më pëlqeu vërtet ai udhëtim në Madrid për t'ia dorëzuar dorëshkrimin vetë botuesit. Ishte një përvojë shumë argëtuese dhe e paharrueshme.

 • AL: Një shkrimtar kryesor? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat. 

HARTA: Unë nuk mund të zgjidhja një; Kam shijuar shumë autorë, librat e të cilëve i kam lexuar në faza dhe momente të ndryshme të jetës sime.

Unë e dua letërsinë e XIX dhe gjysmën e parë të XX:Jane Austin, bronte, Floberi, Stendal, Balzac, Oscar Wilde, Tolstoy, Dostojevski, Emilia Pardo Bazan, bori, Wilkie Collins, Edit Wharton, Scott Fitzgerald, Forster, Evelyn Qesh, Agatha Christie ose Némirovsky.

Më afër në kohë, mund të citoja shumë të tjerë: Isabel Allende, Carmen Martin Gaite, Paul Auster, Donna Leon, Pierre Lemaitre, Fred Vargas dhe shume te tjere. Të gjithë ata kanë të përbashkët se më kanë bërë të shijoj, reflektoj ose më kanë lëvizur. Secila prej tyre më ka lënë gjurmë; Kam mësuar nga të gjithë ata. Në fund, stili i një shkrimtari ndërtohet nga personaliteti i tij, përvojat dhe, natyrisht, leximet.

 • AL: Cilin personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit?

HARTA: Unë do të zgjedh dy: Anna Karenina, me të cilën ai do të kishte një bisedë për jetën dhe dashurinë. Do të më pëlqente të ecja me të nëpër rrugët e Shën Petersburgut, megjithëse mendoj se pasi pimë pak çaj, Tolstoi i madh mund ta ketë mërzitur fundin.

Një personazh tjetër me të cilin do të doja të shijoja një mbrëmje është me të mëdhenjtë gatsbyMe Nuk do të më vinte turne në Nju Jork me shoqërinë tuaj. Ata më duken personazhe magjepsës, plot drita dhe hije, me cepa e kaos, me nuanca.

 • AL: Ndonjë zakon ose zakon i veçantë kur bëhet fjalë për shkrim ose lexim?

HARTA: Më pëlqen, nëse mund të jetë, shkruaj vetëm dhe në heshtje, por unë përshtatem. Si një anekdotë do ta them këtë Kush e ka parë një sirenë? E përfundova në Zaragoza, i ulur në një divan, i burgosur pas një dysheku në një dhomë të mbushur me njerëz, ndërsa burri im dhe fëmijët e mi pikturuan dhe montuan mobilje. Ndonjëherë nuk mund të zgjedhësh. 

Për të lexuar më duhet vetëm një libër i mirë, pjesa tjetër është indiferente për mua.

 • AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë?

HARTA: Ka vende ku fokusohem më mirë. Ne shtepine time Logrono Kam pak tavolinë para një dritareje nëpër të cilat shoh pemë që lëkunden dhe njerëzit vijnë e shkojnë; Shtë një vend që më jep qetësi dhe ku jam shumë rehat. Aktiv verë, Me pelqen shume te shkruaj në shtëpinë time në Medrano ku kam ca te bukura Pamje maloreMe Aty fillova Kush e ka parë një sirenë? megjithatë, Dostojevski në bar Ajo u ngrit gjatë një pushimi në Vinarós. E shëmtim është gjithashtu shumë frymëzuese. 

Sa i përket kohës së ditës, preferoj të shkruaj në herët në mëngjes, kur të gjithë janë ende në gjumë dhe shtëpia është e heshtur. Një herë tjetër që zakonisht përfitoj është pasditeMe Asnjëherë ne mbrëmje, atëherë preferoj lexojMe Në rastin tim, leximi më ushqen të vazhdoj të shkruaj. Shtë një akt i përditshëm.

Unë jam mësues dhe duhet të pajtoj punën time dhe jetën time familjare, por Mundohem të shkruaj çdo ditë, edhe nëse janë vetëm disa fjalë. Unë besoj, pa dyshim, që gjithmonë mund të gjeni kohë për atë që ju intereson dhe për të cilën jeni të apasionuar.

 • AL: A ka zhanre të tjera që ju pëlqejnë?

HARTA: Si lexues më pëlqen tregim dhe gjithashtu më pëlqen roman historikMe Unë nuk përjashtoj që të filloj një ditë si shkrimtar me këto zhanre.

 • AL: Çfarë po lexon tani? Dhe shkrimi?

HARTA:po lexoj Instinkt, nga Ashley Audrain. Novelshtë një roman magjepsës, shumë origjinal. Një thriller psikologjik që flet për amësinë dhe që trazon, nuk të lë indiferent. Nga pikëpamja narrative, përdorimi i narratorit në vetën e parë dhe të dytë është shumë interesant, si dhe koha kërcen. Unë e rekomandoj atë, pa dyshim.

Unë jam me një rast të tretë të vëllezërve Cárdenas, e vendosur në pranverë. Dostojevski në bar zhvillohet në vjeshtë dhe Kush e ka parë një sirenë? në dimër. Megjithatë, unë kam ide të reja që flluskojnë në kokën time. Për një shkrimtar ka një moment emocionues: kur mendon se mund të jesh pranë një historie të mirë.

 • AL: Si mendoni se është skena e botimit? Mendoni se do të ndryshojë apo e ka bërë tashmë këtë me formatet e reja krijuese atje?

HARTA: Nuk ka dyshim se shkalla e publikimit es vertiginozMe Ka disa grupe botuese shumë të fuqishme që dominojnë tregun dhe një numër botuesish të vegjël dhe të mesëm që duhet të konkurrojnë me cilësi ose me një propozim shumë specifik. Sidoqoftë, është e vërtetë se ka mënyra të ndryshme me të cilat një autor i panjohur mund të arrijë në botimin e librave të tij. Asnjëherë nuk ka pasur kaq shumë mundësi dhe mundësi sa tani. Pas botimit, fillon një udhëtim në të cilin autori duhet të përfshihet njëqind për qind. Pa dyshim, rrjetet sociale janë një aleat thelbësor për ta bërë veten të njohur dhe promovuar librat tuaj. Ne të gjithë e dimë se nuk është e lehtë dhe se oferta është e madhe, por për mua, çdo lexues që investon kohën dhe paratë e tij në librin tuaj është një çmim i mrekullueshëm Kjo më shumë se kompenson përpjekjen e investuar. 

Në zemrën time ëndrra ime ishte të botoja, padyshim. Një shkrimtar shkruan sepse i pëlqen, sepse e do atë momentin e uljes për të krijuar personazhe dhe histori, sepse i duhet si frymëmarrja. Por, mbi të gjitha, shkruani në mënyrë që ata ta lexojnë atë, në mënyrë që të tjerët të mund të shijojnë historitë e tyre. 

Shtë e vërtetë që botimi më dukej i paarritshëm. Për një kohë të gjatë i jam përkushtuar shkrimit në një mënyrë shumë private, vetëm burri im e dinte. Ai është lexuesi im i parë, ai është shumë kritik në mënyrën më të mirë, dhe kjo është arsyeja pse unë i besoj gjykimit të tij. Ndonjehere, diçka duhet të ndodhë që ju shtyn të bëni hapin e parëMe Në rastin tim, ishte humbja e dy njerëzve shumë të dashur për mua në një kohë shumë të shkurtër. Në atë moment isha plotësisht i vetëdijshëm se ka një pikë në jetë pa kthim. Kur gjithçka përfundon, ju merrni vetëm atë që keni jetuar, atë që keni shijuar, atë që keni dashur. Mendova se nuk do të pendohesha kur ishte tepër vonë dhe se nuk kisha asgjë për të humbur duke u përpjekur.

Shtë e vërtetë që ka shumë njerëz që shkruajnë dhe duan të botojnë, ne duhet të jemi realistë. Shtë një garë në distanca të gjata në të cilën duhet të ndërmarrësh hapa, të jesh këmbëngulës dhe të punosh seriozisht Në të. 

 • AL: A është i vështirë për ju momenti i krizës që po përjetojmë apo do të jeni në gjendje të mbani diçka pozitive për historitë e ardhshme?

HARTA: Jemi në një moment kompleks, thuajse do ta thosha në një ndryshim kohe. Si historian e di që krizat ndodhin, edhe nëse është shumë e vështirë ndërsa ju i jetoni ato, dhe se më pas vijnë kohë më të mira gjithmonë. Të paktën, e uroj për brezat e rinj. Në lidhje me letërsinë, artin ose muzikën, ndoshta veprat më imponuese janë shfaqur në periudhat më të errëtaMe Kultura është e lehtë, ajo gjithmonë kursen.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.