Mallkimi i nxitjeve të Quevedos.

loffit-francisco-de-quevedo-the-conceptista-07

Francisco de Quevedo dhe Villegas.

Që Francisco de Quevedo ishte një personazh piktoresk është, pa dyshim, një fakt i njohur për të gjithë. Ose për shkak të vargjeve të tij acide dhe agresive, shpesh të përqendruara në Góngora dhe kritikave të tij ndaj klasave sunduese, ose për shkak të guximit dhe gallatës së tij kur luftonte, Toledo në dorë, me këdo që guxonte të pranonte ofendimin e tij.

Quevedo nuk ishte një shkrimtar i zakonshëm i epokës së artë dhe me siguri, edhe pse asnjë nuk ishte, ai përfaqëson më mirë se kushdo karakterin që karakterizoi shoqërinë spanjolle gjatë viteve në të cilat perandoria filloi të binte në peshën e vet.

Ai ishte një personazh i trilluar në vetvete, i aftë për të zotëruar shpatën ashtu si stilolapsi i tij. Me një rrezikshmëri të guximshme dhe lënduese, vdekjeprurëse në ndonjë nga rrethanat. Karakterizimi i jetës së tij nga një mungesë ndriçimi respekti ose frike ndaj ndonjë prej viktimave të tij. Edhe Kont-Duka Olivares, i vlefshëm për Mbretin Felipe IV, përfundoi duke qenë viktimë e vargjeve të tij të pareduktueshme.

Megjithëse askush nuk arriti ta mundë atë në një duel (dihet aftësia e tij e madhe me "rapierin"), ai duhej të jetonte, në më shumë se një rast, i izoluar ose i burgosur për shkak të vargjeve të tij kushtuar Spanjës që ai e donte dhe që ai pa që u nënshtrua nën dorën e mbretërve grua dhe të vlefshëm.

Me gjithë këtë, unë do të doja t'ju tregoja një histori që shumë pak do ta dinë dhe që e tregon atë Quevedo, i vdekur ose i gjallë, nuk do të kalonte pa u vërejtur kaq lehtë, duke e çuar kështu emrin e tij në kualifikuesin e legjendës.

Para së gjithash, duhet të theksohet se, pseudonimi i tij "kalorës i nxitimeve të arta" vjen nga një ngjarje e caktuar në jetën e tij. Quevedo, i cili vuante nga një çalim, kishte trillime të arta të falsifikuara për ditën e emërimit të tij si kalorës i Urdhrit të Santiagos. Logjikisht, për një akt kaq të rëndësishëm në karrierën e tij, ai nuk mund të lejonte që çalimi i tij të bënte hije figurën e tij. Për këtë arsye, ai vendosi ta zgjidhë atë me këtë komision.

francisco de quevedo jx fernando barriafl (1)

Karikaturë nga Fernando Barrial Juscamaita për Fondacionin Francisco de Quevedo në Ciudad Real.

Gjatë gjithë jetës së tij ai praktikisht nuk i përdori ato, duke i mbajtur ato si një kujtim të një prej ngjarjeve më të rëndësishme të karrierës së tij. Gjithsesi, kur vdiq në 1645 u varros, thuhet se me kërkesën e tij, me nxitjet e tij të çmuara. Mbetjet e tij mortore u varrosën në vendin ku ai vdiq, konkretisht në Manastirin Santo Domingo de Villanueva de los Infantes.

Disa kohë më vonë, Një luftëtar i demave me emrin Diego, i vetëdijshëm për ekzistencën e dhive të arta, ryshfet disa nga fretërit për të qenë në gjendje t'i përdhosnin ata nga arkivoli i shkrimtarit. Ai synonte, me një vepër të tillë të keqe, të merrte thesarin e çmuar në mënyrë që të mund të luftonte më pas me atë që ishte e huaj në shesh. Le të kujtojmë se, ndryshe nga tani, në atë kohë demat e luftës nuk punonin më këmbë por me kalë. Prandaj nevoja për të pasur nxitje në luftën me dema në atë kohë.

Pasi i siguroi, ai u shfaq në Kryebashkiakun e Plazës me tërbimet e uzurpuara gati për t'u marrë me demin. Gjithsesi, aventura e tij nuk zgjati shumë pasi, menjëherë pas largimit nga unaza, ai u sulmua nga demi, praktikisht vdiq në veprim.

Ishte sigurisht një rastësi e thjeshtë. Unë nuk do të jem ai që do të mohoj dhe gjykoj tekat e fatit. Edhe kështu, për shkak të shpirtit tim ëndërrimtar të prirur për mit dhe legjendë, unë preferoj të mendoj se mbase, vetëm mbase, ishte vetë Quevedo i cili, siç do të kishte reaguar në jetë, e ndëshkoi guximin frikacak të atij luftëtari të demit, duke e dënuar kështu atë luftëtar të demit se ai kishte treguar arrestimet e nevojshme për të vjedhur vetë Don Francisko nga nxitjet e tij të çmuara të arta.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

10 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   xhumoga21 dijo

  i veshur apo i përplasur?

  1.    Tub dijo

   Çdokush ka një gabim.

  2.    Aleks Martinez dijo

   Regards,
   Faleminderit shumë që keni vërejtur gabimin drejtshkrimor dhe që keni paralajmëruar. Edhe pse nuk është një justifikim, unë jam i ri në të gjitha këto dhe nuk jam mësuar të shkruaj artikuj, me punën që nënkupton kjo, praktikisht çdo ditë. Ka shumë letra që kalojnë çdo ditë dhe natyrisht ka raste që rrëshqet. Sidoqoftë, tashmë është korrigjuar dhe shpresoj të përsëritet sa më pak herë që të jetë e mundur.

   Për ta përfunduar, do të doja të dija nëse artikulli ju duk interesant apo nëse e dinit tashmë historinë. Do të doja të isha në gjendje të diskutoja me ju atë që po shkruaj dhe gjithashtu do të vlerësoja komentet e këtij lloji.
   Faleminderit përsëri për njoftimin dhe shihemi në postimet e ardhshme.

 2.   Carmen dijo

  Vazhdoni kështu. Përsëri artikull i shkëlqyeshëm.
  E vërteta është se nuk kisha ide për këtë histori!
  Shihemi në artikujt e ardhshëm !!

 3.   Alberto Fernandez Diaz dijo

  Përshëndetje Aleks.
  Urime për artikullin tuaj, më pëlqeu shumë. Nuk kisha ide për nxitimet e arta. A e dini se çfarë ishte në fund të tyre? Ata duhet të kenë vlejtur një brumë të mirë në shekullin e XNUMX-të.
  Shikoni nëse Quevedo ishte një shpatar i mirë që sfidoi mjeshtrin më të famshëm të skermës në kohën e tij në një duel (ai ishte gjithashtu një profesor i këtij arti nën Felipe IV) dhe e rrahu atë. Imagjinoni fytyrën dhe zemërimin që do të ndiente mësuesi (spanjisht, mendoj se mbiemri i tij ishte Carranza). Them se e dini historinë.
  Një përqafim dhe inkurajim nga Oviedo.

  1.    Aleks Martinez dijo

   Përshëndetje Alberto,
   Më vjen mirë që artikulli ju pëlqeu dhe ju falënderoj shumë që komentuat. Epo, në parim nuk dihet me siguri se ku janë spurs. Me sa duket, kur ndodhi luftëtar demi, spurs u zhduk dhe askush nuk i pa më. Me siguri dikush i mbajti ato ose ndoshta ata u kthyen në linçin e Quevedo, me të vërtetë nuk e dimë. Pa dyshim, në një ofertë do të paguheshin miliona për ta, jo vetëm sepse ishin bërë prej ari, por edhe sepse i përkisnin një karakteri kaq të ndritshëm. Mund të jetë një komplot madhështor për një roman që mund të titullohet: "Në kërkim të Spurs Artë" hahaha.
   Nga ana tjetër, ai e dinte se ai e kishte sfiduar dhe mposhtur mësuesin e Felipe IV. Ajo që nuk dija ishte emri i shpatarit, kështu që faleminderit për këshillën. E vërteta është se unë nuk dua të imagjinoj fytyrën e asnjë njeriu të kohës kur ai pa një njeri të çalë me “syze”, një kryq të Santiagos në gjoks, duke sfiduar të parin që vinte në dyshim nderin e tij në një duel. Unë mendoj se midis të qeshurave dhe habisë ata duhet të kenë imagjinuar se ky njeri i varfër nuk kishte shansin më të vogël për t'i mbijetuar ndonjë vallëzimi me shpatë. E qeshura që duhet të zhduket në ndryshimin e parë kur sheh se si Quevedo kaloi kundërshtarin e tij në ndryshimin e parë. Sa i mrekullueshëm ishte Quevedo!
   Faleminderit shumë për inkurajimin tuaj Alberto, ne po shohim njëri-tjetrin këtu.

 4.   Xhimena dijo

  Artikull shume interesant! Duke pritur tjetrin me shume deshire !!!!

  1.    Aleks Martinez dijo

   Faleminderit shumë Jimena, jam i lumtur që ju pëlqeu. Pershendetje

 5.   Carlos Sanchez dijo

  Artikull kurioz. Nuk kisha ide. Lidhur me mjeshtrin e skermës, emri i tij ishte Pacheco de Narvaez. Dueli ishte për shkak të një talljeje që Quevedo bën në Buscón të një libri që ai botoi. Pacheco ishte pjesë e Gjykatës së Hakmarrjes së Drejtë, një libër që u shkrua nga disa njerëz të plagosur që qanin për shkrimet e mira të shkrimtarit tonë të dashur. Unë ju këshilloj ta lexoni në mënyrë që të shihni se si i kaluan këputësit e Zyrës së Shenjtë. Një kënaqësi për të gjetur një dashnor të pluhurit në dashuri. Nga kulla. Pershendetje

  1.    Aleks Martinez dijo

   Përshëndetje Carlos,

   Ju faleminderit shumë për komentin tuaj. Unë e dija emrin e mësuesit por jo librin që ju emëroni. Pa dyshim, e vendosa në listën time të pritjes. Faleminderit për rekomandimin. E vërteta është se Quevedo, që në moshë shumë të re, gjithmonë më ka magjepsur nga puna e tij dhe nga karakteri i tij. Mjerisht, në atdheun tim shumë kanë filluar ta lidhin atë me çështje politike në mënyrë që të diskreditojnë imazhin e tij. Sidoqoftë, shihemi së shpejti në artikuj të rinj. Nje perqafim.