Majmuni i katërt

Citim i JD Barker

Citim i JD Barker

Majmuni i Katërt - Majmuni i Katërt në anglisht - është romani i dytë i autorit amerikan JD Barker. Publikuar në qershor 2017, është pjesa e parë e serisë 4MK Thrillers, e cila është pritur shumë mirë nga publiku dhe kritikët. Gjithashtu, atë vit libri mori çmimet Apple E-Book në kategorinë "Përsosmëri në botimin e pavarur" dhe Audie për thrillerin më të mirë të pezulluar.

Në atë kohë, Barker ishte tashmë i njohur si krijues i tregimeve të krimit, tmerrit dhe fantashkencës falë i braktisur (2014), romani i saj debutues. Në fakt, të drejtat e filmit dhe televizionit të Majmuni i katërt u shitën pothuajse një vit para se libri të dilte në Paramount Pictures dhe CBSPërkatësisht.

Përmbledhje e Majmuni i katërt

Argument

Titulli i librit aludon në kodin moral kinez të tre majmunëve të mençur: mos shikoni të keqen, mos dëgjoni të keqen, mos bëni të keqe. Për këtë arsye, që nga faqja e parë parashikohet një seri ngjarjesh, të zhvilluara në ritmin e një mendjeje vërtet të sëmurë, të dhunshme dhe krijuese. Në këtë pikë pyetja kryesore është kush ose cili është majmuni i katërt?

Për vrasësin serik është thjesht një lojë e krijuar për të demonstruar epërsinë e tij intelektuale. Në thelb është një enigmë e krijuar vetëm për policinë që përfundon me një shans për të shpëtuar viktimën e radhës.Me Por, që në fillim vrasësi fillon një hap përpara persekutuesve të tij ... Edhe pse ai tashmë ka vdekur, mund të ketë një viktimë tjetër.

Psiko

Për pesë vjet, vrasësi serik i quajtur "Majmuni i Katërt" nga qytetarët e Çikagos ka terrorizuar banorët e tij. Kur trupi i tij gjendet, oficerët e policisë shpejt bëhen të vetëdijshëm për një situatë urgjente. Me sa duket, krimineli po përpiqej t'u dërgonte atyre një mesazh përfundimtar: ka një viktimë tjetër që mund të jetë ende gjallë.

Si pasojë, detektivi Sam Portier - Udhëheqës i skuadrës së detyrave speciale 4MK - intuita që, pavarësisht se ka vdekur, planet e kobshme të vrasësit nuk kanë mbaruar. Kjo ndjenjë konfirmohet pas zbulimit të një ditari në njërën nga xhepat e xhaketës së psikopatit.

Viktima

Ndërsa lexoni rreshtat përhumbës të shkruar nga majmuni i katërt, Porter e kupton që ai tashmë është bllokuar pa shpresë brenda një komploti të çmendur. Për më tepër, gjendja e dekompozimit të trupit e bën të vështirë gjetjen e identitetit të vrasësit, prandaj, është më e vështirë të gjesh vendndodhjen e viktimës. Për t'i bërë gjërat më keq, policia ka pak kohë për të shpëtuar digën.

Analizë

Klasike dhe origjinale

Fije narrative e Majmuni i katërt evokon ndjesitë e krijuara nga klasikët e mëdhenj të pezullimit bashkëkohor (si p.sh Heshtja e qengjave o Shtatë, për shembull). Megjithatë, zhvillimi i librit është shumë origjinal. Së pari, nuk ka asgjë të tillë si një detektiv tipik në ndjekje të një vrasësi, meqenëse ky i fundit ka ndërruar jetë më parë.

Në mënyrë të ngjashme, historia përfshin të gjithë përbërësit e domosdoshëm të një thriller i mirë: lojëra të ndërlikuara të mendjes, një grua e re në rrezik vdekjeprurës, tension i përhershëm dhe kthesa drastike të komplotit. Me tutje, ditari i vrasjes tregon një evolucion realist nga një fëmijëri me sa duket normale deri në një moshë madhore vërtet të shtrembëruar.

stil

Pjesa më e madhe e kuotës së pagesës paraprake të arritur nga JD Barker në Majmuni i katërt rrjedh nga ndikimi i përshkrimeve të tyre. Në fakt, detajet eskatologjike janë relativisht të shpeshta në histori, kështu, Nuk është një lexim i rekomanduar për të gjithë llojet e njerëzve. Rezultati ka qenë një histori intensive, e errët dhe shqetësuese për lexuesit e ndjeshëm.

Në përputhje me rrethanat, Stili i tregimit të Barker ofron korniza kinematografike shumë dramatike dhe argëtuese për adhuruesit e thriller. Për këto arsye, shumica e kritikës letrare është vlerësuar Majmuni i Katërt si një libër dinamik, argëtues dhe varësues.

Sobre el autor

JD Barker

JD Barker

Fëmijëria, adoleshenca dhe studimet

Jonathan Dylan Barker lindi më 7 janar 1971 në Lombard, Illinois, Shtetet e Bashkuara. Ai jetoi gjithë fëmijërinë e tij në shtetin e tij derisa në 1985 u transferua me familjen e tij në Englewood, Florida. Atje, fitoi diplomën e shkollës së mesme nga Limon Bay High School (1989). Më vonë, ai u regjistrua në Institutin e Artit në Fort Lauderdale për të studiuar administrimin e biznesit.

Punët e para

rrugaç punë me dorën e Paul Gallota në revistë Paralele e 25 -të gjatë kohës së tij si student i universitetit. Në atë revistë kishte një bashkëpunëtor të ngushtë me Brian Hugh Warner (i cili më vonë u bë i famshëm botërisht nën emrin e Marilyn Mason) Ndër detyrat e tij më të spikatura janë intervistat me grupe si Seventeen ose TeenBeat.

Fillimet si shkrimtar

Në 1992 Barker filloi të tregojë rezultatet e hetimeve të tij në lidhje me ngjarjet paranormale në Revealed, një kolonë e vogël gazete. Paralelisht, ai bëri hapat e tij të parë si shkrimtar fantazmë (shkrimtar fantazmë) duke ndihmuar autorët e tjerë në zhvillim me botimet e tyre.

Shenjtërimi letrar

Në faqen zyrtare të shkrimtarit Illinois, duket se Stephen King e autorizoi atë të përdorte personazhin e Leland Gaunt (e romanit Gjërat e nevojshme) pasi lexoni një fragment të botimi i parë i i braktisur. Për më tepër, romani i parë i Barker u bë një nga shitësit më të mirë të Amazon dhe u nominua për çmime të shumta nga botimi botues.

Ndikimet

Përveç Mbretit, Barker ka përmendur Neil Gaiman, Dean Koontz dhe John Saul ndër ndikimet e tij letrare.Me Aktualisht, ky autor amerikan është një nga më të njohurit në vendin e tij brenda zhanreve të misterit, tmerrit, trillimeve shkencore dhe tregimeve paranormale. Sigurisht, këto janë prirje të krijuara nga autori që në moshë të re dhe të përdorura në shkrimet e tij.

Në këtë drejtim, shënimi i mëposhtëm shfaqet në faqen zyrtare të internetit të Barker: “… Pushimi erdhi vetëm pasi kontrollova nën shtratin tim të paktën dy herë dhe pastaj fut veten nën sigurinë e çarçafëve të mi (të cilët asnjë përbindësh nuk mund të depërtonte), duke mbuluar fort kokën time. Ai kurrë nuk zbriti në bodrum. Kurrë ".

Postimet e JD Barker

Tregime të shkurtra

 • hënave (1993)
 • Midis nesh (1995)
 • Sitter-i (1996)
 • Mënyra të liga (1997)
 • Loja e një telefonuesi (1997)
 • Dhoma 108 (1998)
 • Hibrid (2012)
 • E Liqenit (2016).

Novelas

Shadow Cove Saga

 • i braktisur (2014).

Seri Thrillers 4MK

Romanet në bashkëpunim me James Patterson

 • Vrasjet nga Bregu në Breg (2020)
 • Zhurma (2021).

Romanet e tjera

 • Drakul (bashkautor me Dacre Stoker - 2018)
 • Ajo ka një gjë të thyer aty ku duhet të jetë zemra e saj (2020)
 • Loja e një telefonuesi (2021).

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.